Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

KOŘENÍ PRAVÉ Předmět: Potraviny a výživa pro obor Kuchař – číšník druhý ročník Klíčová slova: koření pravé, listů, oddenků,kůry, semen, plodů Klíčová slova:

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "KOŘENÍ PRAVÉ Předmět: Potraviny a výživa pro obor Kuchař – číšník druhý ročník Klíčová slova: koření pravé, listů, oddenků,kůry, semen, plodů Klíčová slova:"— Transkript prezentace:

1 KOŘENÍ PRAVÉ Předmět: Potraviny a výživa pro obor Kuchař – číšník druhý ročník Klíčová slova: koření pravé, listů, oddenků,kůry, semen, plodů Klíčová slova: koření pravé, listů, oddenků,kůry, semen, plodů Bc. Jana Tvrdíková Autor: Bc. Jana Tvrdíková Škola: Střední škola pedagogická, hotelnictví a služeb, Škola: Střední škola pedagogická, hotelnictví a služeb, Komenského 3, Litoměřice Komenského 3, Litoměřice Vytvořeno: I.pololetí 2012/2013 dům:123 Vytvořeno: I.pololetí 2012/2013 dům:123

2 KOŘENÍ Z KVĚTŮ Hřebíček (celý, drcený, mletý) K oření pochází ze stromu hřebíčkovce vonného O blast Madagaskar, Srí Lanka. S trom dosahuje výšky 8 až 12 metrů K oření má tmavě červenohnědou barvu, ostře kořennou palčivou chuť a silně aromatickou vůni. V yužívá se k dochucení uzenin, omáček, vývarů, svařeného vína. O které koření jde? HŘEBÍČEK 1. HREBICEK

3 Šafrán (celé blizny) K oření se získává z květů šafránu pravého. Z květů se vystříhávají oranžové až temně červené blizny. N ejdražší koření. P oužívá se hlavně ve španělské či francouzské kuchyni V e větších dávkách působí narkoticky (doporučuje se max. 1 g na osobu denně). O které koření jde? ŠAFRÁN 2.

4 KOŘENÍ Z PLODŮ A SEMEN Kardamon (celé tobolky, drcená či mletá semena) T ropický vytrvalý keř kardamon obecný. O blast Indie a Srí Lanka. Z ralá semena jsou tvrdá, tupě hranatá. M ají šedohnědou, světle až tmavě červenohnědou barvu, slabě palčivou, kořennou chuť a příjemně aromatickou kafrovitou vůni. K ardamon se používá v do perníků, krémů, zvyšuje aroma kávy. O které koření jde? KARDAMON 3. naturalne_sposoby_rozpalania_zmyslow_i_leczenia_z_impotencji!.html

5 Nové koření (celé, drcené, mleté) T ropický strom pimentovník pravý. O blast Mexiko a Jamajka. Plody -bobule o průměru 4 až 9,5 mm) se sklízejí nedozrálé. C huť je ostrá palčivá a vůně N ové koření se užívá pří přípravě masových vývarů, masových rolád, rybích pokrmů, ke kořenění kečupu. O které koření jde? NOVÉ KOŘENÍ 4.

6 Vanilka (celá) Z ískává se z popínavé rostliny vanilky pravé. O blast Mexiko, Indonésie. L usky dlouhé 20 cm, mají žlutozelenou barvu, fermentací získávají typickou hnědočernou barvu, nasládlou vůní a výrazně aromatickou chuť. V anilka se používá k aromatizaci moučníků, krémů, zmrzliny, čokolády, ovocných kompotů. V anilkový cukr, který se prodává, je aromatizován synteticky vyrobeným vanilínem. O které koření jde? VANILKA 5. VANILKA-20-ml

7 DÁLE JSEM PATŘÍ Pepř Kmín Paprika pálivá a sladká Muškátový květ Koriandr Jalovec dalsich-vuni-a-chuti aspx

8 KOŘENÍ Z KŮRY Skořice (celá, drcená, mletá) K ůra z mladých větví stále zelených tropických stromů skořicovníku. O blast Srí Lanka a Čína. C huť je také drsnější. S kořice se používá díky své silně aromatické vůni a chuti do pečiva, cukrářských výrobků, sladkých pokrmů, likérů, k aromatizaci nálevů při konzervaci ovoce. O které koření jde? SKOŘICE 7.

9 KOŘENÍ Z LISTŮ A NATÍ Bobkový list (celý list) K oření se získává ze stále zeleného stromu vavřínu pravého. O blast Středozemí. S ušené listy mají krátké stopky, světle zelenou až nahnědlou barvu, hořkou trpkou aromatickou chuť a charakteristickou kořennou vůni. V yužívá se k marinování masa, ryb, při konzervaci zeleniny, k aromatizaci smetanových omáček, masových vývarů aj. O které koření jde? BOBKOVÝ LIST 8.

10 PATŘÍ SEM Bazalka Majoránka Oregáno Rozmarýn Tymián 9.

11 KOŘENÍ Z LISTŮ A NATÍ Estragon (celé lístky) K oření se získává z rostliny pelyňku kozelce. L ístky mají kopinatý tvar (délku 3 až 6 cm) a bledě zelenou až šedozelenou barvu. C huť estragonu je kořenitě natrpklá, vůně podobná anýzu. U platňuje se hlavně k aromatizaci másla, octa, majonéz, hořčice, při přípravě drůbežích nádivek, omáček. O které koření jde? ESTRAGON 10.

12 KOŘENÍ Z ODDENKŮ Kurkuma (celá, drcená, mletá) K oření pochází ze stejnojmenné rostliny. O blast Čína a Indie. B arva oddenků je šedožlutá až žlutohnědá. C huť je palčivě kořenná a vůně aromatická. K urkuma obsahuje žluté barvivo kurkumin. Je součástí kari koření, používá se k barvení hořčice, másla, likérů. O které koření jde? KURKUMA 11.

13 Zázvor (celý, drcený, mletý) K oření se získává z rostliny zázvoru obecného. O blast Čína, Indie, Japonsko. K oření je světle žluté až světle hnědé barvy. Z ázvor má palčivě ostrou kořennou chuť a slabě nasládlou aromatickou vůni. Používá se k aromatizaci trvanlivého pečiva, piva či limonád. O které koření jde? ZÁZVOR 12.

14 Zdroj Hrabě, J. a kolektiv, Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně 2011, ISBN:


Stáhnout ppt "KOŘENÍ PRAVÉ Předmět: Potraviny a výživa pro obor Kuchař – číšník druhý ročník Klíčová slova: koření pravé, listů, oddenků,kůry, semen, plodů Klíčová slova:"

Podobné prezentace


Reklamy Google