Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Přívlastek Shodný – neshodný Jednoduchý – několikanásobný Holý – rozvitý Několikanásobný x postupně rozvíjející Volný - těsný.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Přívlastek Shodný – neshodný Jednoduchý – několikanásobný Holý – rozvitý Několikanásobný x postupně rozvíjející Volný - těsný."— Transkript prezentace:

1 Přívlastek Shodný – neshodný Jednoduchý – několikanásobný Holý – rozvitý Několikanásobný x postupně rozvíjející Volný - těsný

2 Přívlastek shodný a neshodný Přívlastek shodný – PŘÍDAVNÉ JMÉNO Děti pozorovaly psa hrajícího se na zahradě. Krabice vykládaná perletí se přenášela obtížně.

3 Přívlastek shodný a neshodný Přívlastek shodný – ZÁJMENO Podej mi tu knihu. Takového člověka neznám. Žádný problém se nevyskytl. Nějakou kávu bych tu měla. Hledal vás jakýsi člověk.

4 Přívlastek shodný a neshodný Přívlastek shodný – ČÍSLOVKA Dnes už těžko někdo ovládá devatero řemesel. Moje teta mluví pěti jazyky. Deset děti se náhle zvedlo. První závodník v cíli zvedl ruce nad hlavu.

5 Přívlastek shodný a neshodný Přívlastek shodný – PODSTATNÉ JMÉNO tetřev hlušec sýkora koňadra babočka admirál medvídek mýval

6 Přívlastek shodný a neshodný Přívlastek shodný – PODSTATNÉ JMÉNO pes Dášenka kočka Minda kocourek Filip

7 Přívlastek shodný a neshodný Přívlastek neshodný – PŘÍDAVNÉ JMÉNO Tramvaj zastavuje na Komenského náměstí. // na náměstí Komenského Auto zaparkovalo v ulici Vrchlického. // ve Vrchlického ulici.

8 Přívlastek shodný a neshodný PŘÍDAVNÉ JMÉNO – přívlastek shodný i neshodný Bydlím na ulici Absolónově. // Bydlím na ulici Absolónova. Bydlí v ulici Růžové. // Bydlí v ulici Růžová.

9 Přívlastek shodný a neshodný PŘÍDAVNÉ JMÉNO – přívlastek shodný i neshodný Starší žačky Základní školy Tyršovy vybojovaly prvenství… // před budovou Základní školy Tyršova

10 Přívlastek shodný a neshodný Přívlastek neshodný v 1. pádě – NOMINATIV JMENOVACÍ Jaké „y“ napíšete ve slově ryba? Do souboru se dostanete za pomoci hesla rybník.

11 Přívlastek shodný a neshodný Přívlastek neshodný v 1. pádě – NOMINATIV JMENOVACÍ Dívka jménem Lucie automobil značky Octavia báseň s názvem Kytice

12 Přívlastek shodný a neshodný Přívlastek neshodný v 1. pádě – NOMINATIV JMENOVACÍ Projeli jsme celý kraj Vysočina. Stalo se to na území bývalého okresu Vyškov. Stavili jsme se ve firmě Novák a syn.

13 Přívlastek shodný a neshodný Přívlastek shodný a neshodný (střídání) Po Kasárenské silnici objedeme horu Jizeru. // Vynechají „objezd" hory Jizera. Protiválečné protesty se konaly na největší řecké hoře Olympu. // Povýšili ho do pantheonu na hoře Olymp.

14 Přívlastek shodný a neshodný Přívlastek shodný a neshodný (střídání) Po Kasárenské silnici objedeme horu Jizeru. // Vynechají „objezd" hory Jizera. Protiválečné protesty se konaly na největší řecké hoře Olympu. // Povýšili ho do pantheonu na hoře Olymp.

15 Přívlastek shodný a neshodný Přívlastek shodný a neshodný (střídání) Ústav zorganizoval chemický postřik pětisethektarového lesa Doubravy. // Vracovjané by chtěli v budoucnosti vybudovat trať vedoucí lesem Doubrava.

16 Přívlastek shodný a neshodný Přívlastek shodný a neshodný (střídání) do města Pardubic // do města Pardubice do vesnice Kateřiny // do vesnice Kateřina

17 Přívlastek neshodný – podstatné jméno 2. pád bez předložky kousek chleba roh stolu klika dveří hejno ptáků stádo slonů

18 Přívlastek neshodný – podstatné jméno domlouvat dítěti (předmět) zvyknout si na pití kávy (předmět) ohlédnout / dívat se na hodiny (předmět) Domluva dítěti (přivlastek neshodný) zvyk/návyk na pití kávy (přivlastek neshodný) Pohled / dívání se na hodiny (přivlastek neshodný)

19 Přívlastek neshodný – podstatné jméno Jezdit na koni (příslovečné určení) Jezdit autem ( příslovečné určení) Nůžky používané na papír (příslovečné určení) jízda na koni (přivlastek neshodný) jízda autem (přivlastek neshodný) nůžky na papír (přivlastek neshodný)

20 Přívlastek neshodný – příslovce cesta domů práce narychlo útěk naoko


Stáhnout ppt "Přívlastek Shodný – neshodný Jednoduchý – několikanásobný Holý – rozvitý Několikanásobný x postupně rozvíjející Volný - těsný."

Podobné prezentace


Reklamy Google