Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0565 Číslo materiáluVY_32_INOVACE_341_Proč se mám učit chemii Název školy Masarykova střední škola zemědělská a Vyšší odborná.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0565 Číslo materiáluVY_32_INOVACE_341_Proč se mám učit chemii Název školy Masarykova střední škola zemědělská a Vyšší odborná."— Transkript prezentace:

1 Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/ Číslo materiáluVY_32_INOVACE_341_Proč se mám učit chemii Název školy Masarykova střední škola zemědělská a Vyšší odborná škola, Opava, příspěvková organizace AutorMgr. Hana Glatterová Průřezové témaČlověk a životní prostředí, člověk a svět práce Tematický celek Úvod do chemie Ročník1. Datum tvorby Datum a místo ověření chemie 1. Za Druh učebního materiáluPrezentace Anotace Motivační materiál na úvod výuky chemie – žákům má prostřednictvím několika příkladů využití a nebezpečnosti látek (jako jednoho z aspektů významu chemie) pomoci v odpovědi na otázku: Proč se mám učit chemii? Klíčová slovaChemie, přírodní věda, látka, vlastnosti látek, užití a bezpečnost látek Metodický pokyn Materiál je určen k přímému využití ve vyučovací hodině (vhodná je již hodina úvodní), a to pro frontální práci se žáky – učitel se žáky komunikuje, popř. doplňuje informace na snímku o informace další, podněcuje žáky otázkami k zamyšlení a odpovědím. Materiál tak kromě motivační funkce naplňuje i funkci komunikační (navázání prvního kontaktu učitel – žák). Materiál je také vhodným výchozím bodem k navazujícím tématům, jako např. význam chemie, klasifikace oborů chemie atd. Materiál je určen pro učební obor, konkrétně zahradník (41-52-H/01) a zemědělec-farmář (41-51-H/01); tomu také odpovídá konkrétní obsah, šířka a hloubka zpracování dané tématiky. Časová dotace: cca 3 – 15 minut (podle konkrétního vedení učitelem a zapojení žáků) Poznámka: Prezentace je animovaná – klíčové kroky jsou spouštěny po kliknutí. Pokud není uvedeno jinak, je použitý materiál z vlastních zdrojů autora.

2 Proč se mám učit chemii?

3 Než si odpovíte na výše uvedenou otázku, nechte se provést následující prezentací. Proč se mám učit chemii?

4 Co je to chemie? Chemie je jedna z přírodních věd.

5 Co je předmětem chemie? Chemie se zabývá látkami – zkoumá složení a strukturu látek a jejich přeměnu na látky jiné plynný chlór

6 Co je to látka? Látka je jednou z forem hmoty. Různé formy hmoty (látky, pole, energie) tvoří náš vesmír.

7 Proč látky zkoumáme? Člověk je složen z látek. Látky nás obklopují. voda minerální látky bílkoviny tuk

8 Proč látky zkoumáme? Látky nám mohou sloužit.

9 Proč látky zkoumáme? Látky nám mohou sloužit.

10 Proč látky zkoumáme? Látky nám mohou sloužit. magnetit Fe 3 O 4 pyrit FeS 2 Fe => =>ocel

11 Proč látky zkoumáme? Látky nás mohou ohrožovat. HOŘLAVINY JEDY VÝBUŠNINY OMAMNÉ A NÁVYKOVÉ LÁTKYŽÍRAVINY LÁTKY KARCINOGENNÍ

12 Proč látky zkoumáme? Látky nás mohou ohrožovat. např. dusičnany a dusitany v potravinách aj.

13 Co je tedy užitečné a žádoucí? Znát charakteristické vlastnosti látek! Např. hydroxid sodný  složení: NaOH  bílá pevná látka  silně hygroskopický  ve vodě či etanolu dobře rozpustný  silně zásaditý, žíravý…

14 Je daná látka užitečná nebo nepřítel? NaOH – např. výroba mýdel NaOH – silná žíravina, poleptání hydroxid sodný

15 Je daná látka užitečná nebo nepřítel? Proti houbám a plísnímJedovatá látka skalice modrá CuSO 4. 5H 2 O

16 Je daná látka užitečná nebo nepřítel? Růst rostlin, výnosnostZnečištěné ŽP hnojiva

17 Je daná látka užitečná nebo nepřítel? Surovina a zdroj energieZnečištěné ŽP ropa

18 Je daná látka užitečná nebo nepřítel? Energie těla, … Obezita a její důsledky sacharóza

19 Už víte? Proč se mám učit chemii?

20 Citace Obrázek tematický AUTOR NEUVEDEN. office.microsoft.com [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: Obrázek NaCl MANGL, Ondřej. Wikipedia.cz [online]. [cit ]. Dostupný pod licencí volné dílo na WWW: Obrázek modelu struktury NaCl HOFFMEISTER, H.. Wikipedia.cz [online]. [cit ]. Dostupný pod licencí Svobodné licence GNU pro dokumenty na WWW: Ionengitter.pnghttp://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:NaCl- Ionengitter.png Obrázek plynného chloru BOWLHOVER. Wikipedia.cz [online]. [cit ]. Dostupný pod licencí volné dílo na WWW: Obrázek vesmíru NASA AND THE EUROPEAN SPACE AGENCY (PUBLIC DOMAIN). Wikipedia.cz [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: https://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:HubbleUltraDeepFieldwithScaleComparison.jpg https://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:HubbleUltraDeepFieldwithScaleComparison.jpg Obrázek anatomických postav HÄGGSTRÖM, Mikael. Wikipedia.cz [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: https://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Anatomick%C3%A9_zobrazen%C3%AD.pnghttps://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Anatomick%C3%A9_zobrazen%C3%AD.png Obrázek síry MILLS, Ben. Wikipedia.cz [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: Obrázek vody – mořské vlny THYSSEN, Malene. Wikipedia.cz [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: Obrázek pařezu ZUMTHIE. Wikipedia.cz [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: Obrázek rašeliny RAGESOSS. Wikipedia.cz [online]. [cit ]. Dostupný pod licencí Svobodná licence GNU pro dokumenty na WWW: Obrázek nápoje CHRISTIAN. Wikipedia.cz [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: Obrázek jídla AUTOR NEUVEDEN. office.microsoft.com [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: Obrázek kostkového cukru CARIOCA. Wikipedia.cz [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: Obrázek míče AUTOR NEUVEDEN. office.microsoft.com [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: cz/images/results.aspx?qu=m%C3%AD%C4%8D&ex=1#pg:2|http://office.microsoft.com/cs- cz/images/results.aspx?qu=m%C3%AD%C4%8D&ex=1#pg:2|

21 Citace Obrázek koupaliště CS:ŠJŮ. Wikipedia.cz [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: Obrázek osob v plavkách AUTOR NEUVEDEN. office.microsoft.com [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: Obrázek podkovy FONZY. Wikipedia.cz [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: Obrázek traktoru Zetor MÍLA. Wikipedia.cz [online]. [cit ]. Dostupný pod licencí Svobodná licence GNU pro dokumenty na WWW: Obrázek postřikového zařízení AUTOR NEUVEDEN. office.microsoft.com [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: Obrázek magnetitu Fe 3 O 4 ARCHAEODONTOSAURUS.Wikipedia.cz [online]. [cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: Obrázek pyritu FeS 2 DIDIER DESCOUENS.Wikipedia.cz [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: Obrázek kolejnic ALAIN CARACO.Wikipedia.cz [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: Obrázek ocelového lana JOHANNES HEMMERLEIN.Wikipedia.cz [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: Obrázek kladiva AUTOR NEUVEDEN. office.microsoft.com [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: Obrázek piktogramu hořlaviny PIXELTOO. Wikipedia.cz [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: Obrázek výbušniny AUTOR NEUVEDEN. Wikipedia.cz [online]. [cit ]. Dostupný pod licencí public domain na WWW: Obrázek piktogramu jedu AUTOR NEUVEDEN. Wikipedia.cz [online]. [cit ]. Dostupný pod licencí volné dílo na WWW: Obrázek komínu HORST74. Wikipedia.cz [online]. [cit ]. Dostupný pod licencí volné dílo na WWW:

22 Citace Obrázek cigaretových nedopalků AUTOR NEUVEDEN. office.microsoft.com [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: Obrázek konopí AUTOR NEUVEDEN. Wikipedia.cz [online]. [cit ]. Dostupný pod licencí volné dílo na WWW: Obrázek lahve se sklenkou AUTOR NEUVEDEN. office.microsoft.com [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: cz/images/results.aspx?qu=l%C3%A1hev+v%C3%ADna&ex=1#http://office.microsoft.com/cs- cz/images/results.aspx?qu=l%C3%A1hev+v%C3%ADna&ex=1# Obrázek piktogramu žíravin AUTOR NEUVEDEN. Wikipedia.cz [online]. [cit ]. Dostupný pod licencí volné dílo na WWW: Obrázek mrkví AUTOR NEUVEDEN. office.microsoft.com [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: Obrázek ženy, která jí mrkev AUTOR NEUVEDEN. office.microsoft.com [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: Obrázek hydroxidu sodného WALKERMA. Wikipedia.cz [online]. [cit ]. Dostupný pod licencí volné dílo na WWW: Obrázek mýdla J.P.LON. Wikipedia.cz [online]. [cit ]. Dostupný pod licencí Svobodné licence GNU pro dokumenty na WWW: Obrázek ruky poleptané hydroxidem sodným J.P.LON. Wikipedia.cz [online]. [cit ]. Dostupný pod licencí Svobodné licence GNU pro dokumenty na WWW: Obrázek vinné révy FIR0002/FLAGSTAFFOTOS. Wikipedia.cz [online]. [cit ]. Dostupný pod licencí Svobodná licence GNU pro dokumenty na WWW: Obrázek skalice modré KLUKA. Wikipedia.cz [online]. [cit ]. Dostupný pod licencí Svobodná licence GNU pro dokumenty na WWW: Obrázek odpadní vody DINO. Wikipedia.cz [online]. [cit ]. Dostupný pod licencí public domain na WWW: Obrázek hlavice těžebního vrtu VALVES, Hartmann. Wikipedia.cz [online]. [cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons Uveďte autora 3.0 Unported na WWW: Obrázek ropné skvrny U.S. — NOAA. Wikipedia.cz [online]. [cit ]. Dostupný pod licencí volné dílo na WWW: Obrázek běžkyň AUTOR NEUVEDEN. office.microsoft.com [online]. [cit ]. Dostupný na WWW:


Stáhnout ppt "Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0565 Číslo materiáluVY_32_INOVACE_341_Proč se mám učit chemii Název školy Masarykova střední škola zemědělská a Vyšší odborná."

Podobné prezentace


Reklamy Google