Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

AnotacePrezentace pro žáky k finanční gramotnosti, seznámení sse systémem daní v ČR AutorHolomková Lenka JazykČeština Očekávaný výstup Vyjasnění pojmů.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "AnotacePrezentace pro žáky k finanční gramotnosti, seznámení sse systémem daní v ČR AutorHolomková Lenka JazykČeština Očekávaný výstup Vyjasnění pojmů."— Transkript prezentace:

1 AnotacePrezentace pro žáky k finanční gramotnosti, seznámení sse systémem daní v ČR AutorHolomková Lenka JazykČeština Očekávaný výstup Vyjasnění pojmů k finanční gramotnosti, seznámení se systémem daní v ČR Speciální vzdělávací potřeby- žádné - Klíčová slovaDaně, daně přímé, dane nepřímé, DPH, spotřební dan, daň z příjmu Druh učebního materiáluPrezentace Druh interaktivityAktivita Cílová skupinaŽák Stupeň a typ vzděláváníZákladní škola - praktická Typická věková skupina let Celková velikost1500 kB

2 Daně v ČR

3 Daň je platbou: nedobrovolnou, povinnou, vynutitelnou – placení daní je nařízeno zákonem nenávratnou – zaplacenou daň nelze požadovat zpět neekvivalentní – neexistuje nárok na adekvátní plnění za daň neúčelovou – plátce daně nemůže ovlivnit, na co budou daně použit ve prospěch veřejného rozpočtu obvykle opakovanou

4 Proč daně platíme ? -peníze z daní směřují do veřejného rozpočtu ČR -Z tohoto rozpočtu stát hradí např.: Úředníky ve státní správě Policii Armádu Starobní důchody Sociální dávky Atd.

5 Daně přímé Daň z příjmů Daň z příjmů fyzických osob o daň ze „mzdy“ Daň z příjmů právnických osob o Daň z „příjmu z podnikání“

6 Daně přímé Daně majetkové Daň z nemovitosti Daň dědická, darovací a z převodu nemovitosti Silniční daň

7 Daně nepřímé Univerzální daň – Daň z přidané hodnoty Selektivní daň – Spotřební daň Ekologická daň

8 ZDROJE DP-CZK-digitalni-pokladnicka ca110cb61ebf image Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Lenka Holomková. Dostupné z Metodického portálu ; ISSN Provozuje Národní ústav pro vzdělávání, školské poradenské zařízení a zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků (NÚV).


Stáhnout ppt "AnotacePrezentace pro žáky k finanční gramotnosti, seznámení sse systémem daní v ČR AutorHolomková Lenka JazykČeština Očekávaný výstup Vyjasnění pojmů."

Podobné prezentace


Reklamy Google