Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

VY_52_INOVACE_04_12_LEZB Zbyněk Lecián Výukový materiál Škola: Střední průmyslová škola elektrotechnická a informačních technologií Brno Autor: Zbyněk.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "VY_52_INOVACE_04_12_LEZB Zbyněk Lecián Výukový materiál Škola: Střední průmyslová škola elektrotechnická a informačních technologií Brno Autor: Zbyněk."— Transkript prezentace:

1 VY_52_INOVACE_04_12_LEZB Zbyněk Lecián Výukový materiál Škola: Střední průmyslová škola elektrotechnická a informačních technologií Brno Autor: Zbyněk Lecián Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0521 Šablona: V/2 Inovace a zkvalitnění výuky směřující k rozvoji odborných kompetencí žáků středních škol Číslo materiálu: VY_52_INOVACE_04_12_LEZB Předmět: Odborný výcvik elektro Téma sady: Elektrotechnika - Základy silnoproudu 2 ( Světelné zdroje, jejich parametry, provedení, zapojení, řazení vypínačů 1-7, zapojení SA 10, CRM-91H atd.) Anotace: Princip zapojení zářivky a výbojky Očekávaný výstup: Získání informací na dané téma Druh učebního materiálu: Prezentace

2 SVĚTELNÝ OKRUH VY_52_INOVACE_04_12_LEZB Zbyněk Lecián ZAPOJENÍ VÝBOJEK Nízkotlaké výbojky - zářivka Jedno trubicové svítidlo Více trubicové svítidlo Náhrada zářivky LED zářivkou Vysokotlaké výbojky

3 VY_52_INOVACE_04_12_LEZB Zbyněk Lecián ZÁŘIVKA SVĚTELNÝ OKRUH Základní schéma Jednopólové schéma Technické parametry: - napětí 230Vst - výkon od 9W až do 125W - pomalý start - nesnáší časté zapínání a vypínání - dlouhá životnost - malá spotřeba - velká účinnost Je nízkotlaká rtuťová výbojka vyrábí se o různých délkách (60,90,120 až 240cm) a průměrech (8, 16, 26, 38mm) nejčastěji s paticemi G5, G13.

4 VY_52_INOVACE_04_12_LEZB Zbyněk Lecián Zapojení zářivky SVĚTELNÝ OKRUH Zapojení v síti TN-S Ve startéru ST naleznete u skleněné baňky (doutnavka) ještě kondenzátor, který jednak plní funkci odrušovací a také zlepšuje zapalovací podmínky. Vlivem tlumivky TL je účiník zářivky Z menší než 0,5 proto jej kompenzujeme na hodnotu 0,95 paralelně připojeným kondenzátorem C3. Bez tohoto kondenzátoru se zvětší zdánlivý výkon svítidla. Rušení zářivkového tělesa snížíme odrušovacím prvkem C1 a C2. Výkonové parametry zářivky, tlumivky a startéru musí být ve stejném rozsahu. Příklad: zářivka 40W, tlumivka 40W, startér 20-80W ZPĚT

5 VY_52_INOVACE_04_12_LEZB Zbyněk Lecián Zapojení zářivky ZPĚT SVĚTELNÝ OKRUH Zapojení v síti TN-S Stroboskopický jev u více trubicových svítidel se odstraňuje připojením "posouvacího„ kondenzátoru C4 do obvodu jedné trubice. Nebo také se jednotlivé trubice, častěji celá svítidla rozfázují.

6 VY_52_INOVACE_04_12_LEZB Zbyněk Lecián Zapojení LED trubice místo zářivky ZPĚT SVĚTELNÝ OKRUH Zapojení v síti TN-S Nahrazujeme li zářivku LED zářivkou stačí jen odstranit startér a tlumivku. LED zářivka má přibližně o polovinu menší spotřebu než zářivka a také delší životnost.

7 VY_52_INOVACE_04_12_LEZB Zbyněk Lecián VÝBOJKA SVĚTELNÝ OKRUH Základní schéma Jednopólové schéma Technické parametry: - napětí 230Vst, výkon od 50W až do 3500W - pomalý start, po vypnutí je nutné počkat pár minut. - nesnáší časté zapínání a vypínání - dlouhá životnost - malá spotřeba a velká účinnost Je nízkotlaká či vysokotlaká trubice v niž jsou směsi různých par a plynů. Nízkotlaké jsou plněny rtuťovými či sodíkovými plyny, vysokotlaké rtuťovými, sodíkovými, halogenidovými či xenodovými plyny. Nejčastější patice E27, E40, G12 a lineární uchycení.

8 VY_52_INOVACE_04_12_LEZB Zbyněk Lecián Zapojení bez zapalovače ZPĚT SVĚTELNÝ OKRUH Zapojení v síti TN-S Toto zapojení se používá pro rtuťové a některé sodíkové a penningové výbojky. Kondenzátor CK je kompenzační má stejnou funkci jak u zářivek tedy zlepšuje účinnost výbojky V, která se vlivem tlumivky TL malá.

9 VY_52_INOVACE_04_12_LEZB Zbyněk Lecián Zapojení se zapalovačem ZPĚT SVĚTELNÝ OKRUH Zapojení v síti TN-S K zažehnutí výboje je určeno zapalovací tranzistorové nebo tyristorové zařízení Z, které dává napětové impulsy okolo 3000V. Zapojení se používá pro sodíkové výbojky. Výbojky mají velkou světělnou účinnost. V mnoha případech nahradili staré rtuťové osvětlení. Existuje nepřeberné množství druhů od různých výrobců.

10 VY_52_INOVACE_04_12_LEZB Zbyněk Lecián Zapojení se zapalovačem ZPĚT SVĚTELNÝ OKRUH Zapojení v síti TN-S Existuje více zapojení se zapalovačem vlivem nepřeberného množství druhů výbojek od různých výrobců.

11 VY_52_INOVACE_04_12_LEZB Zbyněk Lecián Zapojení bez tlumivky a zapalovače ZPĚT SVĚTELNÝ OKRUH Zapojení v síti TN-S Směsové výbojky lze našroubovat do běžných žárovkových svítidel. Pozor na umístění svítidla. Nepotřebují žádné tlumivky a zapalovače. Tyto výbojky mají uvnitř baňky rtuťový hořák, ten je v sérii s wolframovým vláknem. Wolframové vlákno slouží jako regulátor proudu výbojky a také doplňuje barevné spektrum rtuťového hořáku. Špatná účinnost.

12 ZDROJE SVĚTLA VY_52_INOVACE_04_12_LEZB Zbyněk Lecián Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Zbyněk Lecián Financováno z ESF a státního rozpočtu ČR. Jiné zdroje http://cs.wikipedia.org/ Zářivka - http://cs.wikipedia.org/wiki/ http://www.earch.cz/cs/svetelne-zdroje-kompaktni-zarivky Výbojky - http://www.4-construction.com/cz/magazin/obrazky http://www.svitime.eu http://www.vybojky-zarovky.cz http://www.lustry-svitidla.cz http://led-svet.webnode.cz http://www.ledlamp.com


Stáhnout ppt "VY_52_INOVACE_04_12_LEZB Zbyněk Lecián Výukový materiál Škola: Střední průmyslová škola elektrotechnická a informačních technologií Brno Autor: Zbyněk."

Podobné prezentace


Reklamy Google