Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Jméno autora: Tomáš Utíkal Škola: ZŠ Náklo Datum vytvoření (období): září 2013 Ročník: devátý Tematická oblast: Elektrické a elektromagnetické jevy v 8.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Jméno autora: Tomáš Utíkal Škola: ZŠ Náklo Datum vytvoření (období): září 2013 Ročník: devátý Tematická oblast: Elektrické a elektromagnetické jevy v 8."— Transkript prezentace:

1 Jméno autora: Tomáš Utíkal Škola: ZŠ Náklo Datum vytvoření (období): září 2013 Ročník: devátý Tematická oblast: Elektrické a elektromagnetické jevy v 8. a 9. ročníku ZŠ Téma: Elektromagnet a jeho užití Metodický list (anotace): V úvodu materiálu je principiálně popsán elektromagnet a následuje zodpovězení otázky, na čem závisí velikost elektromagnetického pole elektromagnetu. Na modelu elektromagnetu žák výše popsané ověří. Dále je popsáno praktické využití elektromagnetu v elektrickém zvonku, jističi a elektromagnetickém relé. Na závěr je pro žáky připraven pracovní list jako shrnutí učiva, který je současně i testem. Vzděl á vac í mate ri á l zpracovaný v r á mci projektů EU pen í ze š kol á m (Operačn í ho programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost)

2 ELEKTROMAGNET A JEHO UŽITÍ

3 elektromagnet je cívka s jádrem z magneticky měkké oceli

4 Na čem závisí velikost magnetického pole elektromagnetu: 1.? 2.?

5 Na čem závisí velikost magnetického pole elektromagnetu: 1.Na velikosti proudu (elektromagnet je tím silnější, čím větší proud cívkou prochází) 2. Na počtu závitů (elektromagnet je tím silnější, čím má cívka více závitů)

6 Model elektromagnetu:

7 Využití elektromagnetu:

8 1. Elektrický zvonek:

9

10 2. Jistič:

11 chrání elektrické spotřebiče a vedení před zkratem nebo dlouhodobým proudovým přetížením

12 3. Elektromagnetické relé:

13 slouží ke spínání nebo vypínání obvodů s velkým elektrickým proudem (řízený obvod) malým proudem v jiném obvodu (řídicí obvod)

14 Zakroužkuj správnou odpověď: 1. Elektromagnet je:2. Vodič cívky je nejčastěji z: a. cívka bez jádraa. plastu b. dvě cívky s jádremb. mědi c. cívka s jádrem z magneticky měkké ocelic. papíru d. cívka s jádrem z magneticky tvrdé ocelid. elektrolytu 3. Elektromagnet je tím silnější, čím je:4. Elektromagnet je tím silnější, čím má: a. cívka těžšía. cívka více závitů b. procházející proud většíb. cívka více problémů c. procházející proud menšíc. cívka závity dále od sebe d. umístěn ve větší výšced. cívka méně závitů 5. Elektromagnet je základem: a. elektrického zvonku, jističe a žárovky b. elektrického zvonku, jističe a žehličky c. elektromagnetického relé, jističe a žárovky d. elektrického zvonku, jističe a elektromagnetického relé 6. Jistič slouží: a. k ochraně před zkratem a dlouhodobým proudovým přetížením b. k ochraně pouze před zkratem c. k ochraně pouze před dlouhodobým proudovým přetížením d. na věčné časy

15 7. Elektromagnetické relé slouží: a. k ochraně před zkratem a dlouhodobým proudovým přetížením b. ke zvonění c. ke spínání nebo vypínání obvodů d. neslouží

16 Zdroje: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Fotothek_df_roe- neg_0006701_032_Vorf%C3%BChrung_eines_Magnetkrans_des_VEB_Schwermaschinenbau_S.M._Kirow_ Leipzig_vor_P.jpg http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Fotothek_df_roe- neg_0006701_032_Vorf%C3%BChrung_eines_Magnetkrans_des_VEB_Schwermaschinenbau_S.M._Kirow_ Leipzig_vor_P.jpg http://www.cez.cz/edee/content/microsites/elektrina/obr/2-34.jpg http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:DoorBell_002.jpg http://www.bonega.cz/images/elektro/jistice/PEP/jistic.jpg http://www.bonega.cz/images/elektro/bile/nove/lg_rele.jpg Kolářová, R., Bohuněk, J., Štoll, I., Svoboda, M., Wolf, M.: Fyzika pro 9. ročník základní školy, Prometheus, Praha 2000, str. 16 - 20


Stáhnout ppt "Jméno autora: Tomáš Utíkal Škola: ZŠ Náklo Datum vytvoření (období): září 2013 Ročník: devátý Tematická oblast: Elektrické a elektromagnetické jevy v 8."

Podobné prezentace


Reklamy Google