Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

DIGITÁLNÍ UČEBNÍ MATERIÁL Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0967 Název projektuZlepšení podmínek pro vzdělávání na MGO Název školyMatiční gymnázium Ostrava,Dr.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "DIGITÁLNÍ UČEBNÍ MATERIÁL Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0967 Název projektuZlepšení podmínek pro vzdělávání na MGO Název školyMatiční gymnázium Ostrava,Dr."— Transkript prezentace:

1 DIGITÁLNÍ UČEBNÍ MATERIÁL Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0967 Název projektuZlepšení podmínek pro vzdělávání na MGO Název školyMatiční gymnázium Ostrava,Dr. Šmerala 25/2565, 728 04, Ostrava Název materiáluPrvní dojem a jak ho tvořit AutorMgr. Renáta Macečková Tematický okruhZSV – Člověk ve společnosti a jako jedinec Ročník5. ročník Vytvořeno23. 2. 2014 Anotace Cílem tohoto DUMu je poskytnout žákům základní informace o problémech spojených s tvořením prvního dojmu a následně je zopakovat. Metodický pokyn DUM je ve formátu PowerPoint 2010. V prezentaci jsou také obsaženy otázky k zamyšlení. Na závěr žáci ve skupině s učitelem diskutují o samostatně vypracovaném úkolu, jehož zadání je na 31. straně prezentace. Není potřeba připojení k internetu, DUM neobsahuje zvukové soubory. Pokud není uvedeno jinak, použitý materiál je z vlastních zdrojů autora.

2 První dojem a jak ho tvořit

3 První dojem vzniká během chvilky, ale někdy ovlivní Váš život na celé roky! Víte, jak dlouho trvá vytvoření prvního dojmu? 10 vteřin – 4 minuty

4 Víte, co je to haló efekt? Znamená zaujetí postoje k člověku na základě jeho jednoho převažujícího rysu. Bývá jednou z chyb prvního dojmu. Příklad: Člověka, který na nás udělal dobrý první dojem, budeme posuzovat jako inteligentního a sympatického. Člověku nesympatickému přisuzujeme spíše záporné povahové vlastnosti.

5 Zobecňováním dochází k vymezení stereotypů a předsudků. Například: Člověk s brýlemi je vzdělaný. Němci jsou pečliví. Dovedete uvést další příklady?

6 Lidská psychika funguje tak, že většinou neradi korigujeme svoje původní názory. Proto je první dojem tak důležitý. Nikdy nedostanete druhou šanci udělat první dojem!

7 Důležitý je celkový dojem. Co si pod tím představujete? Vzhled Gesta Otevřenost Inteligence Úroveň mluvy atd.

8 Můžete se stoprocentně chovat podle příručky, ale to Vám úspěch nezaručí. Na pohled budete dokonalí, ale bez potřebné uvolněnosti. Je vhodné, abyste se základní návyky naučili používat bez stresu a napětí.

9 Během krátké doby, kdy se tvoří první dojem, je nedostatek času pro působení mluveného slova. Prakticky všechny informace jsou předávány pomocí neverbální komunikace. Ta zahrnuje mnoho faktorů:

10 1. Komunikace vzhledem Upravenost oblečení signalizuje příslušnost k vrstvě nebo k názorovému proudu. Jedná se často o opomíjený aspekt neverbální komunikace, zejména v obchodní komunikaci.

11 Oficiální záležitost = seriózní oblečení Ženy – ideální je střízlivý kostým, či halenka se sukní (neutrálních a tlumených barev). Na co si má dát žena pozor ? Odhalená ramena působí vyzývavě. Střízlivý účes. Vhodné doplňky. Nepoužívat výrazné parfémy. Volit umírněné líčení. Pozor na délku sukně!

12 Muži – pro oficiální záležitost je vhodný oblek (respektive kalhoty a sako) spíše tmavších barev, košile a kravata. Barva a vzor kravaty by měly být spíše tlumenější. Na co si má dát muž pozor? Řetízky kolem krku a zápěstí. Ponožky tmavé, bez vzoru. Rozhodně ne bílé! Šněrovací polobotky, nikoliv mokasíny.

13 2. Podání ruky Energický stisk ruky Předznamenává osobu otevřenou, upřímnou, optimisticky založenou, cílevědomou, s chutí do života.

14 Slabý stisk ruky Je známkou málo sebejisté osoby s pocitem obav a osamělosti.

15 Měkký stisk ruky „leklá ryba“ Prozradí osobu neprůbojnou, snadno ovlivnitelnou, s nízkou sebedůvěrou a naopak s velkou dávkou lhostejnosti a apatie. Protějšek také může nabýt dojmu, že Vám nestojí ani za stisk ruky.

16 Ruka podaná dlaní vzhůru Lidé bývají srdeční a přátelští, ale také mohou trpět nedostatkem sebedůvěry a psychickou labilitou. Může to naznačovat znaky poddajnosti, pocit podřazenosti. 1)

17 Ruka podaná shora Podá-li protějšek ruku dlaní dolů, pak má zřejmě dostatek sebevědomí a působí příliš dominantně. 2)

18 Ruka podaná jen prsty Od této osoby je možné očekávat vypočítavost, chladné jednání, nedůvěřivost, případně psychickou nevyrovnanost. 3)

19 A na co si ještě dát pozor? Dodržovat pravidla společenského chování (ten, kdo je v hierarchii níže, zdraví jako první a počká na podání ruky). Ruku stiskněte krátce a pevně, ale ne drtivě (maximálně 3 vteřiny). Při podání dlaň směřuje doleva – je to sympatický projev mezi sobě rovnými. Pozor na nepříjemně vlhké ruce. Pokud je to možné, raději si je otřete kapesníkem. Další doprovodná gesta (položení na paži, rameno) mohou působit dominantně.

20 Úkol: Vstaňte prosím a pozdravte se podáním ruky s dalšími spolužáky.

21 Celkově je gestikulace ovlivněna: Typem temperamentu Věkem Pohlavím

22 3. Výraz obličeje (mimika) Vyjadřuje základní emoce. Je důležité, aby komunikace byla přiměřená a přirozená.

23 4. Tělesný postoj Dáváme jím najevo, vzájemný vztah, otevřenost, uzavřenost. Rovné držení těla – vyjadřuje dobré sebevědomí Shrbené držení těla – naopak nízké sebevědomí Svěšená ramena – značí nejistotu Znáte, jakým cizím slovem je označován? POSTUROLOGIE

24 5. Vzdálenost těl neboli PROXEMIKA Spočívá ve vyjádření vztahu k druhému člověku, a to ve vzdálenosti, kterou od sebe komunikující subjekty zaujímají. Každý člověk má svůj vlastní osobní prostor a jeho narušení vnímá velmi nelibě. Obvykle to při rozhovoru bývá 45 cm, ale jeho velikost lze vysledovat ze signálů, které Vám druhá strana dává. Dovedete uvést příklad?

25 Osoba se odtahuje Lehce si odsedne Couvá

26 6. Oční kontakt Je velmi důležitý, často mimo naši kontrolu. Pohled by měl být přímý, neměl by těkat. Měl by být přiměřeně dlouhý. Někdy může osoba, která s Vámi jedná, volit záměrně dlouhý pohled do Vašich očí. Testuje Vaši výdrž a snaží se tímto nad Vámi získat „navrch“. Pokud již musíte pohledem uhnout, učiňte tak vždy do strany, nikoliv dolů. To je většinou doprovázeno skloněním hlavy, což signalizuje „ústup z pozice“.

27 7. Haptika Odhadnete, co toto slovo znamená? KOMUNIKACE DOTYKEM Co může například znamenat poklepání po rameni?

28 8. Komunikace předmětem Mohou to být brýle, ukazovátko.... Pohrávání si s tužkou, kapesníčkem apod. značí nervozitu.

29 9. Chronemika Vyjadřuje schopnost člověka hospodařit s časem (kolik času věnuje jednotlivým osobám, činnostem, jak je dochvilný). Pokud například na domluvenou schůzku přijdete pozdě, je první dojem velmi negativně ovlivněn.

30 10. Nejjistější způsob, jak si o Vás ostatní mohou vytvořit špatný úsudek během prvních čtyř minut, je mít sám na sebe špatný názor! Mějte proto o sobě dobré mínění a realistický obraz.

31 Úkol: Uvidíte 5 obrázků a o každém z nich napište přibližně po jedné minutě několik vět.

32

33

34

35

36

37 Diskutujte ve skupině, v čem jste se shodli a v čem nikoli.

38 Zdroje: obr. 1-3 : [2014-02-23]. Foto z archivu autorky. www.office.microsoft.com Použitá literatura: DOLEŽALOVÁ, Ladislava a Marie VLKOVÁ. Občanský a společenskovědní základ. Vyd. 1. Kralice na Hané: Computer Media, 2012, 2 sv. ISBN 978-80-7402-089-6. DOLEŽALOVÁ, Ladislava a Dagmar PROCHÁZKOVÁ. Občanský a společenskovědní základ: Psychologie. Kralice na Hané: Computer Media, s.r.o., 2010. ISBN 978-80-7402-060-5. NAKONEČNÝ, Milan. Psychologie téměř pro každého. Vyd. 1. Praha: Academia, 2004, 318 s. ISBN 80-200-1198-6.


Stáhnout ppt "DIGITÁLNÍ UČEBNÍ MATERIÁL Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0967 Název projektuZlepšení podmínek pro vzdělávání na MGO Název školyMatiční gymnázium Ostrava,Dr."

Podobné prezentace


Reklamy Google