Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Název školy Gymnázium, střední odborná škola, střední odborné učiliště a vyšší odborná škola, Hořice Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0873 Název materiálu.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Název školy Gymnázium, střední odborná škola, střední odborné učiliště a vyšší odborná škola, Hořice Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0873 Název materiálu."— Transkript prezentace:

1 Název školy Gymnázium, střední odborná škola, střední odborné učiliště a vyšší odborná škola, Hořice Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0873 Název materiálu VY_12_INOVACE_01.02.18, Deset malých černoušků Autor Mgr. Jan Křoustek Tematická oblast Učivo 4. ročníku oboru obchodník z ČJ Ročník 4. ročník Datum tvorby 24. 11. 2013 Anotace Materiál slouží k prohloubení znalostí o díle Deset malých černoušků od Agathy Christie. Metodický pokyn Studenti si během promítání prezentace dělají poznámky do svých sešitů.

2 Agatha Christie Deset malých černoušků

3 Agatha Christie – Deset malých černoušků  Rok vydání: 1939  Román patří mezi nejznámější díla svého žánru.  Poprvé byl román vydán pod názvem Ten Little Niggers. V USA byl následně vydán pod názvem And Then There Were None, některá vydání a filmy byly uvedeny pod titulem Ten Little Indians.

4 Agatha Christie – Deset malých černoušků VLIV DÍLA  Román je neustále velmi populární mezi čtenáři, často slouží jako předloha k různým novým adaptacím.  Hrál se na desítkách světových jevišť a dočkal se pěti filmových verzí.  První film pochází již z roku 1945. Zatím posledním filmovým zpracováním je snímek Deset malých indiánů z roku 1989.

5 Agatha Christie – Deset malých černoušků POSTAVY Manželé Rogersovi – obsluha domu, najal je neznámý muž Anthony Marston – zabil rychlou jízdou dvě děti Generál John MacArthur – poslal milence své ženy na vražednou misi během 1. sv. války Emily Brentová – propustila těhotnou služebnou a ta spáchala sebevraždu Soudce Lawrence Wargrave – poslal na smrt nevinného člověka

6 Agatha Christie – Deset malých černoušků POSTAVY Dr. Edward Armstrong – usmrtil pacienta, protože ho operoval v opilosti Wiliam Blore – křivě přísahal v případě obviněného bankovního lupiče, který pak zemřel ve vězení Philip Lombard – zanechal skupinu 21 domorodých bojovníků bez pomoci zemřít v buši Vera Claythornová – dovolila malému chlapci plavat v moři a nechala ho utopit, aby její milenec mohl získat dědictví

7 Agatha Christie – Deset malých černoušků MÍSTO A ČAS DĚJE  Děj románu se odehrává na pustém ostrůvku poblíž anglického pobřeží na konci 30. let 20. století.  V jediném domě, který na pustém ostrůvku stojí, se sejdou všechny zmíněné postavy na základě pozvání od svých údajných starých přátel či známých.

8 Agatha Christie – Deset malých černoušků DĚJ KNIHY  Osm lidí z různých sociálních vrstev přijme pozvání od svých údajných starých známých a přátel na ostrov, který je dostupný pouze člunem za pěkného počasí.  Na ostrově je však přivítalo zatím jen služebnictvo – manželé Rogersovi, kteří měli od N. Z. Namyho vyřídit vzkaz, že přijede o den později.  Na ostrově tedy zůstalo deset lidí, kteří se dříve neznali. Deset bylo rovněž malých figurek černoušků na stole v kuchyni. Hosté měli navíc ve svých pokojích nad krbem upravenou starou dětskou básničku o deseti malých černoušcích.

9 Agatha Christie – Deset malých černoušků DĚJ KNIHY  Prvního dne se při večeři ozve z gramofonové desky tajemný hlas, který každého přítomného člověka obviní z vraždy.  Ukáže se, že manžele Namyovy nikdo nezná a dojdou tedy k závěru, že je na ostrov vylákala jediná osoba a iniciály N. Z Namy znamenají „neznámý“.

10 Agatha Christie – Deset malých černoušků DĚJ KNIHY  Všichni přítomní se začnou dohadovat o obviněních a svou vinu popírají. V hloubi duše však všechny tíží svědomí, protože každý smrt zavinil, ale nikdo z přítomných nebyl právně potrestán.  Potom začali hosté jeden po druhém za záhadných okolností umírat. Současně začaly v kuchyni ze stolu postupně mizet figurky malých černoušků.  Hostům začalo docházet, že je někdo vlákal na ostrov jako do pasti, ze které nelze utéct.

11 Agatha Christie – Deset malých černoušků DĚJ KNIHY  Jako poslední zbyla na ostrově Vera Claythornová, která ovšem věděla, že vraždy na ostrově nespáchala. Šla do svého pokoje, kde našla provaz se smyčkou a židli, a ze zoufalství se oběsila.  Když po několika dnech dorazí na ostrov konečně člun, je na ostrově objeveno deset mrtvol. Pro policii je to neřešitelná záhada, která se vysvětlí až v okamžiku, kdy rybář náhodou najde vzkaz v lahvi. Tam je vysvětleno, proč a jak byly vraždy na ostrově spáchány.  Podepsán je soudce Wargrave.

12 Agatha Christie – Deset malých černoušků DĚJ KNIHY  V dopisu se soudce Wargrave ke všemu přiznává.  Vylákal na ostrov 9 lidí, aby je usvědčil a potrestal za zločiny, na které byl zákon krátký. Měl totiž obrovský smysl pro spravedlnost, ale také potěšení z toho, když někdo spravedlivě trpěl za svoje hříchy.  On sám byl těžce nemocný, a tak se rozhodl zahrnout do svého plánu i svoji smrt, aby neumíral pomalu a bolestně.  Svou smrt na ostrově pouze předstíral, aby se mohl ukrývat a dále vraždit. Když zůstal na ostrově poslední, rafinovaně se zastřelil, aby to vypadalo jako vražda.

13 Agatha Christie – Deset malých černoušků KONTROLNÍ OTÁZKY 1) Kdy byla kniha poprvé vydána? 2) Kde a kdy se odehrává děj knihy? 3) Kolik postav se ocitá na opuštěném ostrově? 4) Kdo spáchal vraždy na ostrově? 5) Co vraha vedlo k jeho činu?

14 Agatha Christie – Deset malých černoušků Seznam použitých zdrojů http://cs.wikipedia.org/wiki/Deset_mal%C3%BDch_ %C4%8Dernou%C5%A1k%C5%AF http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/4/4a/And _Then_There_Were_None_First_Edition_Cover_193 9.jpghttp://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/4/4a/And _Then_There_Were_None_First_Edition_Cover_193 9.jpg, autor: Jtomlin1uk, licence Creative Commons, BY - SA


Stáhnout ppt "Název školy Gymnázium, střední odborná škola, střední odborné učiliště a vyšší odborná škola, Hořice Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0873 Název materiálu."

Podobné prezentace


Reklamy Google