Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Název školy: Základní škola a Mateřská škola, Hradec Králové, Úprkova 1 Autor: Mgr. Kamila Vysoká Název: VY_32_INOVACE_2B_03_Jan Neruda – život Téma: 2B_ČJ6.roč.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Název školy: Základní škola a Mateřská škola, Hradec Králové, Úprkova 1 Autor: Mgr. Kamila Vysoká Název: VY_32_INOVACE_2B_03_Jan Neruda – život Téma: 2B_ČJ6.roč."— Transkript prezentace:

1 Název školy: Základní škola a Mateřská škola, Hradec Králové, Úprkova 1 Autor: Mgr. Kamila Vysoká Název: VY_32_INOVACE_2B_03_Jan Neruda – život Téma: 2B_ČJ6.roč. Datum ověření: VM ověřen dne 15.11.2012 Číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.3215 Anotace: Prezentace představuje žákům osobnost spisovatele, básníka a novináře Jana Nerudy. Prezentace je koncipována jako výkladový materiál, obsahuje základní životopisná data, obrazový materiál a odkazy na webové stránky pro bližší seznámení. Žáci se seznámí s faktory, které měly vliv na jeho tvorbu. Závěrečný test přispěje k důkladnějšímu osvojení látky. Na tento DUM navazuje Jan Neruda – dílo. Tento materi á l byl vytvořen r á mci projektu EU pen í ze š kol á m Operačn í ho programu Vzděl á v á n í pro konkurenceschopnost

2 Jan Neruda - ž ivot

3

4 Oslnivý tanečník i novinář. Autor fejetonů, kvůli kterým stálo za to koupit si noviny. Básník, který už první sbírkou vyvolal skandál. Starý mládenec proslulý svými láskami.

5 DĚTSTVÍ A STUDIUM Narodil se na Malé Straně v chudé rodině. Jeho otec prodával v trafice. Matka byla posluhovačkou. Většinu dětství prožil v domě U Dvou slunců. Toto období se mu vrylo do paměti a inspirovalo jej pro budoucí tvorbu. „Mne osud do kolébky tvrdé dal, pak na kazajku záplatu mi přišil.“ (Jan Neruda) Po ukončení gymnázia se dal na studia práv a filozofie. Ta však nedokončil. Začal se věnovat novinařině a literatuře.

6 Dům U Dvou slunců v Nerudově (dříve Ostruhové) ulici v Praze, kde Neruda strávil většinu svého dětství. Klikni na obrázek a podívej se, kde přesně dům leží. Detail domovního znamení. Uhodneš, k čemu sloužilo? Pro bližší informaci klikni na obrázek.

7 OSUDOVÉ ŽENY Jeho první láskou byla Anna Holinová. Její otec však lásce nepřál, protože mladý Neruda nebyl hmotně zajištěn. Se spisovatelkou Karolínou Světlou si posílali milostné dopisy, ale šlo o vztah platonický. Terezie (Rézinka) Macháčková, další Nerudova láska, brzy zemřela. Poslední milostné vzplanutí pocítil k Anně Tiché. Vztah s mladičkou dívkou však stárnoucí Neruda záměrně ukončil. Velice miloval svou matku. Zůstal v její blízkosti až do její smrti. Studentská láska Vzor ideální ženy Předčasná smrt Veliký věkový rozdíl Synovská láska

8 Jan Neruda s Annou Holinovou. Terezie Macháčková Karolína Světlá Nerudova matka

9 JAKÝ BYL? Byl výborným tanečníkem, žádný ples se bez něho neobešel. Podnikl cesty do Německa, Francie, Itálie a Egypta. Záznamy z cest jsou zajímavým svědectvím o životě této doby. Ke sklonku života trpěl zdravotními problémy. Upadl na náledí a byl upoután na lůžku, ven vycházel málokdy. Za svého života nebyl jako básník doceněn. I proto měl až záporný vztah k lidem. Stával se doslova nerudným. Neruda se nikdy neoženil. Velice miloval svou matku, které zůstal věrný až do její smrti. Lev salónů Lev salónů Cestovatel Těžké zranění Těžké zranění Vlk samotář Nerudný

10 Hrob Jana Nerudy na Vyšehradě. Pamětní deska Jana Nerudy.

11  Kde prožil většinu svého dětství?  Jakou vysokou školu vystudoval?  Kolik osudových lásek prožil?  Jaké měl záliby?  Byl za svého života uznáván a ceněn jako básník?  Jak strávil poslední tři roky svého života?

12  AUTOR NEZNÁMÝ. www.wikipedia.cz [online]. [cit. 31.10.2012]. Dostupný na WWW:.  VILÍMEK, Jan. www.wikipedia.cz [online]. [cit. 31.10.2012]. Dostupný na WWW:.  OKER ISLAND. www.wikipedia.cz [online]. [cit. 31.10.2012]. Dostupný na WWW:.  AUTOR NEZNÁMÝ. www.google.cz [online]. [cit. 31.10.2012]. Dostupný na WWW:.  AUTOR NEZNÁMÝ. www.wikipedia.cz [online]. [cit. 31.10.2012]. Dostupný na WWW:.  AUTOR NEZNÁMÝ. www.google.cz [online]. [cit. 31.10.2012]. Dostupný na WWW:.  MIAOW MIAOW. www.wikipedia.cz [online]. [cit. 31.10.2012]. Dostupný na WWW: { "@context": "http://schema.org", "@type": "ImageObject", "contentUrl": "http://images.slideplayer.cz/42/11360426/slides/slide_12.jpg", "name": " AUTOR NEZNÁMÝ. www.wikipedia.cz [online]. [cit.", "description": "31.10.2012]. Dostupný na WWW:.  VILÍMEK, Jan. www.wikipedia.cz [online]. [cit. 31.10.2012]. Dostupný na WWW:.  OKER ISLAND. www.wikipedia.cz [online]. [cit. 31.10.2012]. Dostupný na WWW:.  AUTOR NEZNÁMÝ. www.google.cz [online]. [cit. 31.10.2012]. Dostupný na WWW:.  AUTOR NEZNÁMÝ. www.wikipedia.cz [online]. [cit. 31.10.2012]. Dostupný na WWW:.  AUTOR NEZNÁMÝ. www.google.cz [online]. [cit. 31.10.2012]. Dostupný na WWW:.  MIAOW MIAOW. www.wikipedia.cz [online]. [cit. 31.10.2012]. Dostupný na WWW:

13 Použití zdroje: PROKOP, Vladimír. Literatura 19. a počátku 20. století. Sokolov: O.K.- Soft, 2002. PELANT, Ivo. Lásky Jana Nerudy, aneb, Laskavý čtenář promine. Praha: Ottovo nakladatelství, 2006, ISBN 80-7360-372-1. Citace viz výše Anotace: Prezentace představuje žákům osobnost spisovatele, básníka a novináře Jana Nerudy. Prezentace je koncipována jako výkladový materiál, obsahuje základní životopisná data, obrazový materiál a odkazy na webové stránky pro bližší seznámení. Žáci se seznámí s faktory, které měly vliv na jeho tvorbu. Závěrečný test přispěje k důkladnějšímu osvojení látky. Na tento DUM navazuje Jan Neruda – dílo. Tento materi á l byl vytvořen v r á mci projektu EU pen í ze š kol á m Operačn í ho programu Vzděl á v á n í pro konkurenceschopnost


Stáhnout ppt "Název školy: Základní škola a Mateřská škola, Hradec Králové, Úprkova 1 Autor: Mgr. Kamila Vysoká Název: VY_32_INOVACE_2B_03_Jan Neruda – život Téma: 2B_ČJ6.roč."

Podobné prezentace


Reklamy Google