Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

SMĚNA, SPECIALIZACE, MEZINÁRODNÍ OBCHOD Cíle: Vysvětlit proč směna zvyšuje bohatství, proč specializace vede k růstu produkce, proč se vyplatí zaměstnat.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "SMĚNA, SPECIALIZACE, MEZINÁRODNÍ OBCHOD Cíle: Vysvětlit proč směna zvyšuje bohatství, proč specializace vede k růstu produkce, proč se vyplatí zaměstnat."— Transkript prezentace:

1 SMĚNA, SPECIALIZACE, MEZINÁRODNÍ OBCHOD Cíle: Vysvětlit proč směna zvyšuje bohatství, proč specializace vede k růstu produkce, proč se vyplatí zaměstnat i lidi, kteří něco dělají hůře než vy osobně.

2 PŘÍKLAD Jsou dva chlapci, Petr a Pavel. Každý vlastní nějaké hračky. Rádi by si ovšem některé mezi sebou vyměnili. Jaké výměny jim poradíte? Petrovy věciUžitek pro PetraUžitek pro Pavla knížka káča míč pálka krabička Celkový užitek Pavlovy věciUžitek pro PetraUžitek pro Pavla psací pero hračka nůž čapka Celkový užitek

3 SMĚNA   D OBROVOLNÁ SMĚNA OBOHACUJE OBA SMĚŇUJÍCÍ. K AŽDÝ JE NA TOM NYNÍ LÉPE NEŽ PŘED USKUTEČNĚNÍM SMĚNY ( VZPOMEŇTE SI ÚČASTNÍKY STĚHOVÁNÍ VE FILMU K ULOVÝ B LESK ).   B OHATSTVÍ NENÍ MĚŘENO POČTEM STATKŮ, ALE USPOKOJENÍM Z NICH. S MĚNA UKAZUJE, ŽE BOHATSTVÍ LZE ZVÝŠIT I BEZ ZVÝŠENÍ PRODUKCE.   S MĚNA OVŠEM NAVÍC UMOŽŇUJE SPECIALIZACI A TÍM I ZVÝŠENÍ PRODUKCE.

4 SPECIALIZACE A SMĚNA NA ZÁKLADĚ ABSOLUTNÍCH VÝHOD   A BSOLUTNÍ VÝHODA ZNAMENÁ, ŽE JEDINEC ( FIRMA ) JE V NĚČEM LEPŠÍ NEŽ JINÍ LIDÉ ( FIRMY )   P AN N OVOTNÝ OPRAVUJE AUTA ( BERE 400 K Č / HOD ), DAŇOVÉ PŘIZNÁNÍ BY ASI ZVLÁDL, ALE STÁLO BY TO HODNĚ NÁMAHY A ČASU PŘI STUDOVÁNÍ PŘEDPISŮ (6 HODIN ).   P AN N OVÁK JE DAŇOVÝ PORADCE ( BERE TAKÉ 400 K Č / HOD ), V AUTECH SE MOC NEVYZNÁ ( OPRAVIL BY TO ZA 2 HOD ).   P AN NOVÁK UDĚLÁ PANU N OVOTNÉMU PŘIZNÁNÍ ZA 2 HODINY A PAN N OVOTNÝ MU OPRAVÍ AUTO ZA 45 MINUT.   S MĚNA UMOŽŇUJE, ABY KAŽDÝ DĚLAL TO, V ČEM JE DOBRÝ A OSTATNÍ SI NAKOUPÍ OD OSTATNÍCH.

5 SPECIALIZACE A SMĚNA NA ZÁKLADĚ KOMPARATIVNÍCH VÝHOD   U Ž VÍME, ŽE ABSOLUTNÍ VÝHODA ZNAMENÁ, ŽE JEDINEC ( FIRMA ) JE V NĚČEM LEPŠÍ NEŽ JINÍ LIDÉ ( FIRMY ). C O KDYŽ TOMU ALE TAK NENÍ ? B UDE MÍT OSTATNÍM NA TRHU CO NABÍDNOUT ?   P AN N OVÁK JE DAŇOVÝ PORADCE ( BERE TAKÉ 400 K Č / HOD ). T AKY UMÍ PERFEKTNĚ A RYCHLE ŽEHLIT KOŠILE ( ZA 1 HODINU TÝDNĚ VYŽEHLÍ VŠECHNY ).   P ŘESTO SI NAJME PANÍ N OVOTNOU, KTERÁ VYŽEHLÍ VŠECHNY KOŠILE ZA 2 HODINY A JE TEDY MÉNĚ VÝKONNÁ.

6 SPECIALIZACE A SMĚNA NA ZÁKLADĚ KOMPARATIVNÍCH (RELATIVNÍCH) VÝHOD   Z A UŠETŘENOU HODINU ŽEHLENÍ VYDĚLÁ PAN N OVÁK 400 K Č, KTERÉ VĚNUJE DAŇOVÉMU PORADENSTVÍ.   ZATÍMCO PANÍ N OVOTNÉ PLATÍ ZA ŽEHLEDNÍ 150 K Č ZA HODINU ( TEDY CELKEM 300 KČ ), TAKŽE 100 K Č VYDĚLÁ DÍKY SPECIALIZACI A SMĚNĚ.   P ANÍ N OVOTNÁ SE TEDY ZAPOJUJE DO EKOMICKÉHO ŽIVOTA I KDYŽ JE VE VŠEM HORŠÍ NEŽ PAN N OVÁK (N OVOTNÁ NEUMÍ ÚČTOVAT A KOŠILE ŽEHLÍ POMALU ).   K OMPARATIVNÍ VÝHODU MÁ JEDINEC ( FIRMA ) V ČINNOSTI, VE KTERÉ JE LEPŠÍ NEŽ V JINÝCH ČINNOSTECH ).   Z E SVOBODNÉHO MEZINÁRODNÍ OBCHODU BY TEDY MĚLY MÍT VÝHODY I HOSPODÁŘSKY ZAOSTALÉ ZEMĚ.

7 ZDROJE KOMPARATIVNÍCH (RELATIVNÍCH) VÝHOD   N AHROMADĚNÁ SPECIÁLNÍ ZNALOST ( STUDIUM, DLOUHODOBÉ HISTORICKÉ ZKUŠENOSTI ).   P ŘÍRODNÍ PODMÍNKY ( POČASÍ, PŮDA )   P ŘIROZENÝ TALENT.   R ELATIVNÍ VYBAVENOST KAPITÁLEM A PRACÍ ( ČASTO ROZDÍL MEZI VYSPĚLÝMI EKONOMIKA A NEROZVINUTÝMI ).

8 BARIÉRY MEZINÁRODÍHO OBCHODU   M OŽNOSTI OCHRANY TRHU : DOVOZNÍ CLO, DOVOZNÍ KVÓTA, RŮZNÉ PODMÍNKY NA KVALITU A TECHNICKÉ PARAMETRY DOVOZU APOD.   D ŮSLEDKY : OCHRANA DOMÁCÍHO TRHU ZNAMENÁ PŘEDEVŠÍM VÝHODU PRO DOMÁCÍ VÝROBCE, VYŠŠÍ CENU A MÉNĚ ZBOŽÍ PRO SPOTŘEBITELÉ.

9 MÝTY OBCHODNÍHO OCHRANÁŘSTVÍ   M ÝTUS OCHRANY DOMÁCÍCH PRACOVNÍCH MÍST.   M ÝTUS ROVNÉ KONKURENCE.   M ÝTUS MLADÝCH ODVĚTVÍ.


Stáhnout ppt "SMĚNA, SPECIALIZACE, MEZINÁRODNÍ OBCHOD Cíle: Vysvětlit proč směna zvyšuje bohatství, proč specializace vede k růstu produkce, proč se vyplatí zaměstnat."

Podobné prezentace


Reklamy Google