Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Počítačová grafika (základy práce ve vektorovém kreslicím programu)

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Počítačová grafika (základy práce ve vektorovém kreslicím programu)"— Transkript prezentace:

1 Počítačová grafika (základy práce ve vektorovém kreslicím programu)

2 ● Počítačovou grafikou rozumíme vše, co zpracovává počítač a co lze sledovat očima. Při práci s počítačovou grafikou řešíme několik okruhů problémů. ● Za prvé, jak získat zdrojová data. ● Za druhé, jak reprezentovat obraz. ● Za třetí, jak ukládat příslušné datové soubory a jaká je jejich velikost. ● Za čtvrté, jakým způsobem a na jakém zařízení grafiku zobrazit.

3 ● Počítačovou grafiku rozdělujeme na rastrovou a vektorovou. ● Rastrová grafika využívá barevných bodů (pixelů), vektorová grafika se skládá ze základních geom. tvarů. ● V této prezentaci si přiblížíme práci s vektorovou grafikou.

4 Vektorová grafika ● Vektorová grafika je vhodná pro tvorbu log, diagramů, sazbu, animace a jednoduché ilustrace. ● Fotku nikdy nenakreslíte a je tedy potřeba pracovat s určitou stylizací a výtvarnou zkratkou. ● Mezi nejpoužívanější programy rozhodně patří Adobe Illustrator, Corel DRAW, Inkscape, Zoner Callisto a v neposlední řadě i stále oblíbenější Macromedia Freehand.

5 Základy práce s vektorovou grafikou ● Obrázky ve vektorovém grafickém editoru skládáme z jednotlivých jednoduchých tvarů – obdélníků, čtverců, křivek, úseček, textu atd. ● Výsledný obrázek může být velice složitý, ale díky tomu, že je poslkádaný z jednotlivých dílů a v počítači uložen jako rovnice křivek, ho můžeme libovolně zvětšovat bez ztráty kvality. ● Vek. editor nelze použít pro digitální fotografie.

6 ● V této prezentaci budu popisovat vytváření jednoduchých tvarů a funkcí v grafickém editoru Zoner Callisto. ● Po otevření okna vektorového editoru se před námi objeví nový prázdný soubor. ● V liště na levé straně obrazovky najdeme základní panel kreslících nástrojů (po rozkliknutí jednotlivých tlačítek najdeme více nástrojů) a panel s měřítkem. ● Na dolní liště najdeme paletu barev a stavový řádek. ● V horní liště pak najdeme panel vlastností, který se mění podle právě používaného nástroje. ● Do pravéhe okraje stránky můžeme umístit některou z funkcí editoru (podle nastavení Soubor\Nastavení) například zarovnávání objektů. Najdeme zde ještě galerii s možnostmi výplně objektu atd.

7 ● Pro vytvoření jednoduchého tvaru zvolíme daný tvar na základním panelu. Myší vymezíme velikost a polohu. Vše můžeme ještě v průběhu práce měnit. ● Pomocí tvarovacího nástroje (černá šipka) můžeme objekty tvarovat (měnit polohu uzlů). ● Tvarovat ale lze jen křivku. Libovolný objekt na ni můžeme převést pomocí nástroje na převod úsečky na Bézierovu křivku (kladívko). Po rozbití objektu na úsečky se nám změní i alternativní panel a můžeme manipulovat s libovolnou úsečkou objektu samostatně.

8 ● Aby se nám z jednotlivých úseček staly křivky a my mohli měnit i jejich tvar, musíme použít tlačítko změnit na křivku, které najdeme v horní nabídce. ● Poté můžeme křivky ohýbat, zaoblovat atd. ● Pomocí tohoto nástroje pak můžeme utvořit například z kruhu srdíčko. ● Pokud chceme objekty vybarvit zvolíme v pravé nabídce libovolnou výplň.

9 ● K urovnání objektů na ploše nám slouží vodící linky. ● Vodící linky najdem v Soubor\Nastavení dokumentu. ● Tuto kartu můžeme pak kdykoliv vyvolat kliknutím na pravítko. ● Zatržení Uchycovat nám aktivuje magnetickou funkci vodících linek, díky čemuž se k ní objekty od určité vzdálenosti přilepí. ● K zarovnání nám pak slouží galerie zarovnání objektů (vlevo, vpravo, na střed jak horizontálně tak i vertikálně). ● Zarovnávat můžeme podle velikosti výběru, prvního vybraného objektu nebo okraje stránky.

10 Text ● Používáme dva druhy textu. Odstavcový a umělecký. Nástroje s textem najdeme v základním panelu pod písmeny T(odst.) a A(um.). ● Odstavcový text používáme pro vkládání delších textů(plakáty, propag. materiály atd.) Při změně rozměrů rámce se text přeformátuje(stejně jako v běžném textovém editoru). ● Chová se podobně jako textové pole v textovém editoru. Zarovnáváme ho podobně jako ostatní objekty. ● Text vkládáme buď tažením myši a určením rozměrů přímo na pracovní ploše nebo klepnutím na ikonu a určením rozměrů ve vyvolané tabulce.

11 ● Umělecký text využijeme při psaní nadpisů, výrazných sdělení, nápisů apod. ● Při změně rozměrů rámce se text přizpůsobuje jeho rozměrům a tvarům – zdeformuje se. ● Umělecký text vkládáme stejně jako odstavcový, ale můžeme ho pomocí alternativních nástrojů umístit například i na křivku. – Do dokumentu vložíme křivku nebo objekt složený z křivek. – V alternativním panelu zvolíme Vložit na křivku. – Myší klepneme na křivku, podle které se vytvoří rám, do kterého můžeme psát.

12 Editace textu ● Tvarovacím nástrojem můžeme upravovat text v různých režimech, které se mění podle toho, jakou vlastnost upravujeme. (viz alternativní panel nástrojů) ● V každém z režimů( např. editace textu, tvarování textového rámce, tvarování základny) je použitelná jiná skupina nástrojů, jejichž tlačítka se zobrazí podle zapnutého režiimu. ● U písma můžeme měnit i jeho výplň, průhlednost, typ pera a jiné vlastnosti. ● Typ pera pak můžeme i dále editovat (např. jeho šířku, úhel, zakončení atd.). ● Můžeme například zvolit i bitmapovou výplň textu nebo pro další úpravy text rozbít pomocí kladívka, tak jako jsme to udělali u jednoduchých objektů.

13 Vkládání bitmapových fotografií do vektorového editoru ● Obrázek vložíme pomocí ikonky na základním panelu nástrojů. ● Editaci bitmapů pak najdeme v horní liště. ● Fotografii pak můžeme upravit a vytvořit například pohlednici. – Zvolíme si libovolné pozadí v galerii v pravé části. – Pomocí vodících linek urovnáme obrázky. – K zarovnání pak použijeme zarovnání objektů. ● K exportu do formátu jpg použijeme cestu Soubor\Export..., zvolíme název a místo uložení souboru a parametr exportu.

14 Martin Hrubý VIII.A


Stáhnout ppt "Počítačová grafika (základy práce ve vektorovém kreslicím programu)"

Podobné prezentace


Reklamy Google