Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Podpora odborného vzdělávání v médiích Jana Machálková 12. prosince 2012

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Podpora odborného vzdělávání v médiích Jana Machálková 12. prosince 2012"— Transkript prezentace:

1 Podpora odborného vzdělávání v médiích Jana Machálková 12. prosince 2012 jana.machalkova@lmc.eu

2 Pravidelné přílohy v médiích Hospodářské noviny: Dvoustrana Kariéra a management (pondělí) Mladá fronta Dnes: Příloha Zaměstnání (úterý) Lidové noviny: Příloha Moderní kariéra (středa)

3 Nejvděčnější téma Nedostatek technických odborníků - nejvíce reakcí od čtenářů (firem) - potvrzují trend, dávají další tipy - stěžují si na zobrazení (zastaralé stroje) - Paradox trhu práce: nezaměstnaných je hodně, ale nevyhovují kvalifikačním požadavkům firem

4 Aero Vodochody Učiliště u závodu: 20 absolventů oboru letecký mechanik ročně Chybí desítky, stovky lidí (trvá vždy několik měsíců, než odborníky seženou, což brzdí byznys) Nedostatkové profese: obráběči, zámečníci, letečtí zámečníci 1 – 2 velké projekty ročně. Mohli by mít více zakázek, limituje je nedostatek technických odborníků

5 Technické školství 20 tisíc činí pokles studentů vstupujících do 1. ročníků učilišť (proti roku 1998) 50 % podniků si stěžuje na nedostatek technicky vzdělaných zaměstnanců (Hospodářská komora, průzkum 2011, odpovídalo celkem 1033 firem) 69 % německých a rakouských firem působících v ČR má problém sehnat kvalifikované zaměstnance (České noviny, 2012)

6 Nejžádanější zaměstnavatelé 2004 - 2012: 1. Komerční banka 2. ČSOB 3. ČEZ 4. Google CR 5. Ernst & Young (Sodexo Zaměstnavatel roku)

7 Tatínek a maminka učiteli Projekt Scio: Rodiče chodí do tříd přednášet o svojí práci Lékaři, právníci, strojaři, řidiči kamionu… Výpočty z reálného života, vysvětlení reálných situací, propojení s praxí Jednoduchý nápad, který lze aplikovat do výuky (1 x měsíčně)

8 Zapojení firem Jak napsat životopis Co zahrnuje jaká profese/pracovní pozice a jak se na ni připravit Jak jsem začínal/a svoji kariéru Programy pro absolventy Firmy se musí více zapojit do výuky, nedá se očekávat, že problém vyřeší jen stát => žádá si vstřícnost na obou stranách (školy i podniky musí zahodit předsudky)

9 Český úspěch ve světě Doktorandi z ČVUT: Babak Mahdian a Radim Nedbal Software VerifEyed: zjistí, jestli bylo manipulováno s digitální fotografií (Facebook, seznamky, pojišťovny, banky) Vítězové soutěže Next Idea, 20 tisíc dolarů a půl roku pronájem kanceláře v NY Porazili 159 studentských týmů z 30 zemí

10 Oldřich Sahajdák La Degustation Bohéme Bourgeoise Po vyučení do Německa, vařil u Franfurtu n. M. 2012: Michelinská hvězda Prosinec 2012: rozhovor pro Radiožurnál (poslechnutelný z webu)

11 Uršula Králová Studium managementu (Bc.) v Bratislavě, poté nastoupila do reklamní agentury v Hong Kongu Vymýšlela reklamní kampaně pro asijský trh (kulturní šok) Byznys konzultantka pro McKinsey v New Yorku Matka tří dětí Nová personální ředitelka v T-Mobile (září 2012)

12 Děkuji za pozornost Kontakt: jana.machalkova@lmc.eu ww.jobs.cz www.prace.cz


Stáhnout ppt "Podpora odborného vzdělávání v médiích Jana Machálková 12. prosince 2012"

Podobné prezentace


Reklamy Google