Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Ch_070_Tepelně zpracovávané materiály – cement, vápno, sádra, keramika Autor: Ing. Mariana Mrázková Škola: Základní škola Slušovice, okres Zlín, příspěvková.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Ch_070_Tepelně zpracovávané materiály – cement, vápno, sádra, keramika Autor: Ing. Mariana Mrázková Škola: Základní škola Slušovice, okres Zlín, příspěvková."— Transkript prezentace:

1 Ch_070_Tepelně zpracovávané materiály – cement, vápno, sádra, keramika Autor: Ing. Mariana Mrázková Škola: Základní škola Slušovice, okres Zlín, příspěvková organizace Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.38/02.0025 Název projektu: Modernizace výuky na ZŠ Slušovice, Fryšták, Kašava a Velehrad Tento projekt je spolufinancován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky.

2 Anotace:  Digitální učební materiál je určen pro opakování, upevňování a rozšiřování, seznámení, procvičování a srovnávání učiva 9.ročníku.  Materiál rozvíjí, podporuje, prověřuje, vysvětluje učivo – tepelně zpracovávané materiály – cement, vápno, sádra, keramika  Je určen pro předmět chemie a ročník devátý.  Tento materiál vznikl ze zápisu autora jako doplňující materiál k učebnici: Novotný,P., za kolektiv. Chemie pro 9.ročník základní školy, SPN a.s., Praha 1998.

3 TEPELNĚ ZPRACOVÁVANÉ MATERIÁLY

4 CEMENT Cement je pojivo - látka, která má schopnost tuhnout a vázat další materiály dohromady. Po smíchání s vodou tuhne a tvrdne. Jeho schopnosti pojit jiné sypké látky v pevnou hmotu se využívá ve stavebnictví při výrobě betonových nebo maltových směsí.

5 Cementárna:

6 ● Cementování je sycení povrchu součásti uhlíkem. ● Cementační oceli mívají obvykle do 0,2 % uhlíku. Tloušťka vrstvy je obvykle 0,05 - 1,8 mm. ● Podle požadavků cementování provádíme v těchto prostředích: ● - v plynu (standardní technologie) ● - v solích (drobné díly a malé vrstvy) ● - v prášku (kusová výroba, velké vrstvy) ● Cílem je dosažení tvrdých vrstev. ●.●.

7 VÁPNO ● je anorganická sloučenina s chemickým vzorcem Ca(OH) 2 ● je to bezbarvá krystalická látka nebo bílý prášek ● vyrábí se z oxidu vápenatého (nazývaného pálené vápno) smícháním s vodou - tento proces se nazývá hašení vápna ● v přírodě se vyskytuje jako nerost portlandit, který je ale poměrně vzácný, vyskytuje se ve vulkanických, plutonických a metamorfních horninách ● je to jedna z mála pevných látek, jejíž rozpustnost ve vodě s rostoucí teplotou klesá

8 Užití: ● jeho využití je hlavně ve stavebnictví k přípravě malty a omítkových směsí ● užívá se při výrobě cukru – čištění cukerné šťávy ● k dezinfekci stěn – kravíny apod. ● využívá se i v zemědělství a lesnictví – vápnění překyselené půdy, ochrana stromů http://www.youtube.com/watch?v=SMoWIXu0BK k

9 SÁDRA ● vyrábí se termickým rozkladem sádrovce takzvaným vařákovým způsobem při 130-150 °C ● materiálem pro výrobu může být také odpad po odsíření spalin z tepelných elektráren (energetický sádrovec) ● v přírodě se hemihydrát síranu vápenatého vyskytuje jako minerál bassanit, nejčastěji ve formě mikroskopických jehličkovitých transparentních krystalů, takže makroskopicky se jeví jako bílý a má i bílý vryp (ve vlhké atmosféře hydratuje na sádrovec)

10 Užití:

11 KERAMIKA Tradiční dělení keramiky: hrubá keramika - cihlářské výrobky - pórovité keramické výrobky charakteristicky zbarvené následkem přítomnosti oxidů železa v surovinách - používají se ke stavebním účelům, např. cihly i tvarovky větších rozměrů jemná keramika - ostatní keramické výrobky - užitková (porcelán, keramika)

12 http://www.youtube.com/watch?v=z3MIOrBqBu U

13 Doplň chybějící slova ve větách: ● ….......... je pojivo - látka, která má schopnost tuhnout a vázat další materiály dohromady. ● Vápno se vyrábí se z ….......................... smícháním s vodou - tento proces se nazývá hašení vápna. ● ….................. je sycení povrchu součásti uhlíkem. Cílem je dosažení tvrdých vrstev. ● Vápno je anorganická sloučenina s chemickým vzorcem ….............. ● V přírodě se hemihydrát síranu vápenatého vyskytuje jako minerál …............ ● …......... se užívá při výrobě cukru – čištění cukerné šťávy.

14 Doplň chybějící slova ve větách: ● Cement je pojivo - látka, která má schopnost tuhnout a vázat další materiály dohromady. ● Vápno se vyrábí se z oxidu vápenatého smícháním s vodou - tento proces se nazývá hašení vápna. ● Cementování je sycení povrchu součásti uhlíkem. Cílem je dosažení tvrdých vrstev. ● Vápno je anorganická sloučenina s chemickým vzorcem Ca(OH) 2. ● V přírodě se hemihydrát síranu vápenatého vyskytuje jako minerál bassanit. ● Vápno se užívá při výrobě cukru – čištění cukerné šťávy.

15 Použité zdroje ● Obr.1: Keramika. In: Cs.wikipedia.org [online]. 2013 [cit. 2013-07-29]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Keramika#Dle_chemick.C3.A9ho_slo.C5.BEen.C3.AD http://cs.wikipedia.org/wiki/Keramika#Dle_chemick.C3.A9ho_slo.C5.BEen.C3.AD ● Obr.2:Cihla. In: Cs.wikipedia.org [online]. 2013 [cit. 2013-07-29]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Cihlahttp://cs.wikipedia.org/wiki/Cihla ● Obr.3: Cement. Cs.wikipedia.org [online]. 2013 [cit. 2013-07-30]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Cementhttp://cs.wikipedia.org/wiki/Cement ● Obr.4: Royalty Free Stock Image: Woman with a broken arm and her caregiver. Www.dreamstime.com [online]. 2014 [cit. 2014-10-29]. Dostupné z: http://www.dreamstime.com/royalty-free-stock-image-woman-broken-arm-her- caregiver-image28533216 ● Obr.5: Stock Photo: Young woman gets white plaster wall. Www.dreamstime.com [online]. 2014 [cit. 2014-10-29]. Dostupné z: http://www.dreamstime.com/royalty-free-stock-photography-young-woman-gets-white-plaster-wall- her-home-image40691877 ● Obr.6: Editorial Stock Photo: Plaster casts of faces popular Russian actors. Www.dreamstime.com [online]. 2014 [cit. 2014-10-29]. Dostupné z: http://www.dreamstime.com/stock-photos-plaster-casts-faces-popular-russian- actors-image19153533 ● Obr.7: Stock Photo: Gardening in spring. Www.dreamstime.com [online]. 2014 [cit. 2014-10-29]. Dostupné z: http://www.dreamstime.com/stock-photos-gardening-spring-man-liming-fruit-trees-image40743513 http://www.dreamstime.com/stock-photos-gardening-spring-man-liming-fruit-trees-image40743513 ● Terra Gator vápnění. Www.youtube.com [online]. 2014 [cit. 2014-10-29]. Dostupné z: http://www.youtube.com/watch?v=SMoWIXu0BKk ● Keramika Auguštanec - www.keramika-augustanec.hr. Www.youtube.com [online]. 2014 [cit. 2014-10-29]. Dostupné z: http://www.youtube.com/watch?v=z3MIOrBqBuU


Stáhnout ppt "Ch_070_Tepelně zpracovávané materiály – cement, vápno, sádra, keramika Autor: Ing. Mariana Mrázková Škola: Základní škola Slušovice, okres Zlín, příspěvková."

Podobné prezentace


Reklamy Google