Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

KROUŽKOVCI  Jejich typickým znakem je článkování těla. Tělní články, kromě prvního a posledního, mají shodný vzhled připomínající kroužky.  Mezi hlavní.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "KROUŽKOVCI  Jejich typickým znakem je článkování těla. Tělní články, kromě prvního a posledního, mají shodný vzhled připomínající kroužky.  Mezi hlavní."— Transkript prezentace:

1

2

3 KROUŽKOVCI  Jejich typickým znakem je článkování těla. Tělní články, kromě prvního a posledního, mají shodný vzhled připomínající kroužky.  Mezi hlavní smysly patří hmat, zrak nebývá příliš vyvinutý (mohou být jednoduchá očka rozlišující světlo a tmu ).  Většina kroužkovců dýchá celým povrchem těla, ale některé mořské druhy dýchají přívěsky na hřbetě a na břiše, které fungují jako žábry.  U podkmene OPASKOVCI se v první třetině těla nachází zduřelé články zvané opasek, ten vylučuje sliz, který pomáhá ke spojení dvou jedinců – umožňuje výměnu spermií a jsou v něm také chráněna oplozená vajíčka.

4

5

6 Nitěnka obecná žije ve sladkých, organicky znečištěných nebo hnijících vodách. Živí se organickými zbytky ze dna. Pokud žije ve znečištěné vodě, může v sobě hromadit jedovaté látky jako těžké kovy a pesticidy.

7

8

9 o Pijavky žijí převážně ve sladkých vodách. o Mají dvě přísavky. Větší přední je součástí trávicího ústrojí, zadní slouží k přichycování. o Většina pijavic se sáním krve (jsou vnější paraziti), asi čtvrtina se živí dravě a loví jiné bezobratlé. Nejznámější je pijavka lékařská.

10  Obývá hlavně bažiny, zarostlé rybníky, mělké nádrže a slepá ramena řek, v ČR je však velmi vzácná.  Dobře plave, na hřbetě má typické proužky ve žluté nebo oranžové barvě.  Živí se krví teplokrevných živočichů. Po zakousnutí vypustí do rány látku, která brání srážení krve, proto rány i po opadnutí pijavky dlouho krvácejí. Pijavka saje krev, až se nafoukne jako balónek a sama odpadne.  Dříve byla přikládána na kůži jako lék.  Přisátou pijavku neodtrháváme, poškodili bychom kůži – lepší je posolit ji, okamžitě se sama pustí.  Po nasátí dostatečného množství krve vydrží až jeden rok bez potravy.

11

12 Jedna z našich nejběžnějších pijavic, dosahující délky do 10 cm. Ve zbarvení převládá hnědý až černý odstín. Žije ve stojatých i proudících vodách. Je dravá, živí se žížalami, hmyzem, pulci apod. Někdy ji najdeme na břehu mimo vodu.

13

14

15

16 Krou ž kovci - tělo složené z článků - kroužků v bahně dna: nitěnka (3cm) vpředu opasek - při rozmnožování živí se organickými zbytky a baktériemi potrava ryb volně plovoucí: pijavky (5-15cm) 2 přísavky vnější cizopasníci - přisají se na živočichy a sají krev – pijavka lékařská (v ČR vzácně) nebo dravci - loví drobné živočichy – pijavka koňská

17


Stáhnout ppt "KROUŽKOVCI  Jejich typickým znakem je článkování těla. Tělní články, kromě prvního a posledního, mají shodný vzhled připomínající kroužky.  Mezi hlavní."

Podobné prezentace


Reklamy Google