Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

VY_32_INOVACE_06.03.51. Název výukového materiálu: Holocaust Autor: Mgr. Pavla Rosyvková Datum: Březen 2012 Předmět: Dějepis Cílová skupina: 9. ročník.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "VY_32_INOVACE_06.03.51. Název výukového materiálu: Holocaust Autor: Mgr. Pavla Rosyvková Datum: Březen 2012 Předmět: Dějepis Cílová skupina: 9. ročník."— Transkript prezentace:

1 VY_32_INOVACE_

2 Název výukového materiálu: Holocaust Autor: Mgr. Pavla Rosyvková Datum: Březen 2012 Předmět: Dějepis Cílová skupina: 9. ročník Anotace: Formou prezentace získají žáci základní informace, které nejhorší okamžiky 2. světové války, kdy byl jeden celý národ perzekuován a vyhlazován. Prezentace pracuje s literárními prameny, kdy žáci musí aktivně pracovat s textem. Obrazový materiál i odkazy na krátké filmové ukázky žákům téma více přiblíží.

3 HOLOCAUST pronásledování a genocida Židů, Romů a dalších skupin, jež nacisté považovali za méněcenné

4 Co to je holocaust? holos celý + kaustos spálený = ŠOA označení pro systematické a státem provozované pronásledování a hromadné vyvražďování osob označených jako Židé prováděné nacistickým Německem a jeho spojenci v době druhé světové války později rozšířeno i na jiné skupiny Co znamená tento nápis v koncentračním táboře?

5 ObětiPočet mrtvých Židé5,9 milionů Sovětští váleční zajatci2–3 milionů Poláci1,8 – 2 milionů Romové220,000–1,500,000 Lidé se sníženou schopností200,000–250,000 Svobodní zednáři80,000–200,000 Homosexuálové5,000–15,000 Svědci Jehovovi2,500–5,000 Spočítejte celkový počet obětí holocaustu a koncentračních táborů.

6 Sestavte podle grafu tabulku židovských obětí, když celkový počet byl

7

8 Osvětim - Březinka Tábor založen na základě rozkazu Heinricha Himmlera ze dne 27. dubna 1940 v bývalých kasárnách rakouské a později polské armády. O dva dny později byl post velitele svěřen Rudolfu Hössovi. Od roku 1942 se začíná tábor rozšiřovat o Osvětim II a Osvětim III, kde byly postaveny plynové komory.

9 Auschwitz- Birkenau = Osvětim- Březinka I

10

11 Co ukazují obrázky?

12 Plynová komora v Osvětimi

13 Selekce v Osvětimi Čím se obrázky od sebe liší?

14 Děti v Osvětimi

15 Mauthausen v Rakousku Likvidace vězňů prací v letech 1938 – 1945.

16 Současný Mauthausen

17 Apelplatz

18 Plynová komora v Mauthausenu

19 Spalovací pec v Mauthausenu

20 Koncentrační tábory v Čechách Terezín – židovské ghetto

21 Památník romského koncentračního tábora v Letech u Písku

22 Památník romského koncentračního tábora v Hodoníně u Kunštátu

23 Použité zdroje: Čapka F., Dějepis. Novověk, moderní dějiny. Nová Škola ISBN , s Diagram počtu obětí  cit . Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW:  HolocaustDeaths-Pie-All.png?uselang=cs  HolocaustDeaths-Pie-All.png?uselang=cs Mapa koncentračních táborů v Evropě  cit . Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW:   Obrázek vstupní brány do Osvětimy  cit . Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW:   Obrázek Osvětimy  cit . Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW:   Obrázek Osvětimy  cit . Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW:   Obrázek vězňů, kteří přijeli Osvětimy  cit . Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW:   Obrázek vstupní brány  cit . Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW:   Obrázek vězňů v Osvětimi  cit . Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW:   Obrázek konečné zastávkyv Osvětimi  cit . Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW:   Obrázek baráků v Osvětimi  cit . Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW:   Obrázek zbytků krematoria  cit . Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW:   Obrázek zbytků krematoria  cit . Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW:   Obrázek cesty smrti v Osvětimi  cit . Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW:   Obrázek plynové komory z Osvětimi  cit . Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW:   Obrázek plynové komory z Osvětimi  cit . Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW:   Obrázek selekce v Osvětimi  cit . Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW:   Obrázek selekce v Osvětimi  cit . Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW:  

24 Obrázek selekce v Osvětimi  cit . Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW:   Obrázek dětí v Osvětimi  cit . Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW:   Fotografie současného Mauthausenu z vlastní fotogalerie. Obrázek tehdejší vstupní brány  cit . Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW:   Obrázek vstupu do Malé pevnosti v Terezíně  cit . Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW:   Obrázek památníku v Letech u Písku  cit . Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW:   Obrázek památníku Hodonínku  cit . Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW:  


Stáhnout ppt "VY_32_INOVACE_06.03.51. Název výukového materiálu: Holocaust Autor: Mgr. Pavla Rosyvková Datum: Březen 2012 Předmět: Dějepis Cílová skupina: 9. ročník."

Podobné prezentace


Reklamy Google