Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Název SŠ: SŠ-COPT Uherský Brod Autor: Pavel Gabrhel ak. soch. Název prezentace (DUMu): 14) Typografie, piktogramy, kaligrafie Název sady: Výtvarná příprava.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Název SŠ: SŠ-COPT Uherský Brod Autor: Pavel Gabrhel ak. soch. Název prezentace (DUMu): 14) Typografie, piktogramy, kaligrafie Název sady: Výtvarná příprava."— Transkript prezentace:

1 Název SŠ: SŠ-COPT Uherský Brod Autor: Pavel Gabrhel ak. soch. Název prezentace (DUMu): 14) Typografie, piktogramy, kaligrafie Název sady: Výtvarná příprava Ročník: 1. Číslo projektu: CZ.1.07./1.5.00/ Datum vzniku: Uvedení autoři, není-li uvedeno jinak, jsou autory tohoto výukového materiálu a všech jeho částí. Tento projekt je spolufinancován ESF a státním rozpočtem ČR.

2  Záměrem této sady výukových materiálů s názvem „Typografie, piktogramy, kaligrafie“, je ukázat žákům, kteří se v této oblasti vzdělávají, jakým způsobem je využíváno typografie, piktogramů a kaligrafie.  Jednotlivé DUMy (prezentace) v této sadě popíší postupně tematické oblasti, které jsou probírány v předmětu výtvarné přípravy na naší SŠ. 2

3 3 CO TO JE typografie ? V knihtisku s použitím tiskařských strojů a zařízení se užívá grafické techniky tisku z výšky kdy odborný pracovník, typograf ovládá estetickou úpravu písma- sazby v textu pomocí liter skládaných do štočků = knihtisk

4 4 CO TO JSOU piktogramy? Jsou to grafické znaky znázorňující nějaké sdělení, myšlen- ku obrazem, srozumitelné každému i bez znalosti jazyka. Z minulosti známe například egyptské hieroglyfy nebo v současnosti různé informativní značky. Jedny z nejrozšířenějších znaků jsou pán a žena značící WC, nebo dopravní značky a spousta dalších.

5 5

6 6

7 7 CO TO JE kaligrafie ? Je typologický grafický obor psaní a kreslení písma podložený typologickými znalostmi a odbornou zručností a dovedností.

8 8 Kaligrafie – krása písma = umělecké písmomalířství neboli umění krásně a ozdobně psát. Základní postupy písařů a později písmomalířů se po staletí nezměnily. Můžeme říct, že to je výtvarný umě- lecký způsob písma, zvláště psaného, vkomponovaného do jednotně řešené plochy s ilustracemi, ornamentem a podobně. Uplatňuje se v evropské knižní malbě, umění islámu a východoasijské kultury.

9 9 Kalligraphie auf Pergament. Eisleben, 17. Juli Lehrbrief der Barbier

10 10 Ma Jiangbao Ma Kalligraphie

11 11 verschiedene Pinsel

12 12 OTÁZKY NA ZÁVĚR  Co jsou piktogramy?  Co rozumíme pod pojmem „KALIGRAFIE“?  Jaké je využití piktogramů v dnešní době?

13 13  ODEHNALOVÁ, Alena. 1. vyd. Brno: CERM, 1997, 212 s. ISBN  POKORNÁ, Miluše. Kaligrafie: krása písma. Vyd. 1. Brno: CP Books, 2005, 159 s. Výtvarné techniky (CP Books). ISBN  YOUNGOVÁ, Caroline a Fiona WATTOVÁ. Kaligrafie. 1. české vyd. Ilustrace Chris Lyonová, Paul Sullivan. Bratislava: Príroda. ISBN  PARRAMÓN, José María. Jak kreslit: historické pozadí, materiály a pomůcky, techniky a postupy, teorie a praxe umění kresby. České vyd. 2. Překlad Magdalena Pechová. Praha: Jan Vašut, 1998, 112 s. Jak na to (Jan Vašut). ISBN  SMITH, Stan. Kurs kresby: krása písma. 1. vyd. Praha: Ikar, 1995, 159 s. Výtvarné techniky (CP Books). ISBN

14 14 Snímek 5 [cit ]. Dostupný pod licencí Public Domain na www: ˂ Snímek 5 [cit ]. Dostupný pod licencí Public Domain na www: ˂ Park_Service_sample_pictographs.svg/220px- National_Park_Service_sample_pictographs.svg.png ˃ Snímek 6 [cit ]. POKORNÁ, Miluše. Kaligrafie: krása písma. Vyd. 1. Brno: CP Books, 2005, 159 s. Výtvarné techniky (CP Books). ISBN Snímek 7 [cit ]. POKORNÁ, Miluše. Kaligrafie: krása písma. Vyd. 1. Brno: CP Books, 2005, 159 s. Výtvarné techniky (CP Books). ISBN Snímek 8 [cit ]. POKORNÁ, Miluše. Kaligrafie: krása písma. Vyd. 1. Brno: CP Books, 2005, 159 s. Výtvarné techniky (CP Books). ISBN

15 15 Snímek 9 [cit ]. Dostupný pod licencí Public Domain na www: ˂http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Lehrbrief_der_Barbier- _und_Chirurgen-Zunft_zu_Eisleben_1700.jpg?uselang=cs˃ Snímek 10 [cit ]. Dostupný pod licencí Public Domain na www: ˂ Snímek 10 [cit ]. Dostupný pod licencí Public Domain na www: ˂ jpg? ˃ Snímek 11 [cit ]. Dostupný pod licencí Public Domain na www: ˂


Stáhnout ppt "Název SŠ: SŠ-COPT Uherský Brod Autor: Pavel Gabrhel ak. soch. Název prezentace (DUMu): 14) Typografie, piktogramy, kaligrafie Název sady: Výtvarná příprava."

Podobné prezentace


Reklamy Google