Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Jan Macháček 17. 4. Ostrava Robotizace a pracovní trh: výzvy, otázky a příležitosti.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Jan Macháček 17. 4. Ostrava Robotizace a pracovní trh: výzvy, otázky a příležitosti."— Transkript prezentace:

1 Jan Macháček 17. 4. Ostrava Robotizace a pracovní trh: výzvy, otázky a příležitosti

2 Robotizace byla hlavním tématem letošní konference v Davosu. Kdo se však na brzkou robotickou dobu těší, je asi třeba ho trochu zchladit, protože i delegáti k tématu přistoupili jak s entuziasmem, tak s vážnými obavami. Mluví se o tom, jaké to bude, až roboti nahradí vojáky i generály, i o tom, zda bude ohrožena střední třída. Vlna robotizace a sofistikovaného softwaru bude mít – jako všechno – své vítěze a poražené, stejně jako je měl vynález parního stroje a přechod k masové produkci. Výzkumníci Oxfordské univerzity například tvrdí, že polovina amerických pracovních příležitostí bude zautomatizována během příštích 20 let.

3 Americká banka Merrill Lynch již pracuje na automatizaci investičního poradenství pro klienty s účty, na kterých je méně než 250 tisíc dolarů. I banky Wells Fargo a Morgan Stanley vyvíjejí robotické poradce. JPMorgan vytváří umělou inteligenci pro investiční strategie. Prostor pro snížení nákladů je obrovský. Bank of America odhaduje, že v americkém zdravotnictví a průmyslu se v příštích deseti letech sníží náklady o devět bilionů (trillions) dolarů a produktivita se zvýší o třetinu. Problém by nastal, kdyby ztráty pracovních příležitostí z nové revoluce snížily poptávku po zboží, které budou vyrábět samy stroje. Na druhou stranu nové počítače dokážou lépe analyzovat uchazeče o práci, zlepší akademický výzkum či přinesou lepší rozhodování ve zdravotnictví. I dělníci mohou být produktivnější a lepší ve své práci.

4 1. Neolitická revoluce Lidé se stěhují ze stepí a lesů k půdě Pěstování plodin, chov zvířat Negativa a nechtěná dítka: války o půdu a nadvládu, nevolnictví, víra v to, že zbohatnout jde jenom zabráním půdy nepříteli. 2. Průmyslová revoluce Strojní výroba, pára, elektrifikace, stěhování do měst - urbanizace, industrializace, demokratizace, infrastruktura, pásová výroba. Klady: bohatnutí, pokles dětské úmrtnosti, zdravotnictví, důchodové systémy, prodloužená délka života, vzdělanost, kultura. Negativa: nacionalismus, třídní boj, masové vraždění, civilizační choroby.

5 3. Digitální revoluce, robotizace, umělá inteligence Lidé se stěhují z fyzického do virtuálního prostoru. Z pošty na e-mail, z kaváren na Skype a sociální sítě, z koncertních sálů na YouTube, od literatury k e-knihám, z bankovních poboček na internet, z ordinací k on-line napojení na lékaře, od advokátů k roboprávníkům a robosoudcům, od poradců k roboporadcům, od volantů k autům bez řidiče, z tupých měst do chytrých měst. Rizika: ztráta soukromí („zpívání si ve sprše nebo ve vaně“ – k čemu je to dobré?), korporace o vás budou vědět všechno, když to nebudou korporace, tak to v rámci ochrany a regulace bude stát, riziko ztráty svobody, riziko dohledu Velkého bratra, riziko všemocného cenzora apod.

6 Je to tentokrát jinak? Jan Pravda: Minulé revoluce k nárůstu nezaměstnanosti nevedly. Luddité, kteří rozbíjeli stroje, se mýlili. Lidé si vždycky našli práci jinde a stejně tak tomu bude i tentokrát. V období průmyslové revoluce se angličtí luddité bouřili proti novým strojům z obavy před ztrátou pracovních míst, ale efektivita výroby se díky mechanizaci zvýšila. Steinbeckovy Hrozny hněvu vyprávějí o utrpení migrujících farmářů vyhnaných kombajny z rodné Oklahomy, aby jejich potomci mohli o deset let později zažít ve městech svůj americký sen. Robotizace a třeba také 3D printing mohou navíc způsobit, že časem přestane být platný fenomén či princip úspor z rozsahu, výroba se vrátí z Číny do Evropy a Ameriky, resp. se časem opět „spravedlivě“ rozprostře po celé zeměkouli.

7 Dříve stroje nahrazovaly práci, kterou člověk dělal víceméně jen kvůli výplatě, práci mechanickou, práci jednotvárnou, opakující se úkony. Dnes budou stroje nahrazovat práci kreativní, budeme přicházet o práci, která nás BAVÍ, o práci kterou máme rádi, která nás naplňuje, které si užíváme. Jak to může dopadnout? Optimistická varianta 1.Budeme místo toho dělat práci, která nás ještě více baví, která je ještě více kreativní. 2.Budeme odpočívat, věnovat se volnému času, kultuře, rodině a zábavě, budeme všichni investoři, vydělávat za nás budou stroje.

8 Pesimistická varianta 1. Kontrola vlastnictví výrobních prostředků se bude koncentrovat, mzdy budou stagnovat, nezaměstnanost poroste, kupní síla bude klesat. Dostaneme se do recesí, úpadků a civilizačních kolapsů. 2. Pokud bude mzdová a majetková nerovnost narůstat, může dojít k nějaké nové revoluci, která si vynutí širší vlastnickou kontrolu robotů a umělých inteligentů. Jenže víme, k jakému úpadku vede znárodňování, zestátňování a združstevňování. Neklid a nejistota může lidi vést k volbě různých diktátorů apod.

9 Aleš Chmelař: Ve chvíli kdy není koupěschopná poptávka vzhledem ke stagnaci výnosů práce oproti výnosům investičním, které se koncentrují mimo reálné příležitosti této spotřeby, je však něco podobného nemožné. Jádro pudla tedy není v technologiích. Ty mohou mít svá úskalí, zrychlí transformaci trhů práce a mohou být regresivní. Za současnými obavami ale hledejme nerovnováhy mezi základními složkami ekonomické vědy. Michal Brožka: Co se stane s lidským intelektem, až budou naše stroje a aplikace ještě chytřejší a schopné samy sebe učit? Byly doby, kdy lidé věřili všemu, co viděli v televizi. Nyní pozoruji sklon uživatelů věřit, že něco funguje, jak ukazuje nějaká aplikace. Ta je však jen zjednodušením reality, stejně jako v případě modelů ekonomických nebo počasí. Dnes se při dotazu, jak je venku, kdekdo podívá na svůj smartphone, místo aby otevřel okno. Jsem si jistý, že nám budoucnost ukáže, jak moc jsme se mýlili v hrozbách i příležitostech. Lidé si dříve mysleli, že vlak nemůže jet rychlostí vyšší než 36 kilometrů za hodinu, jelikož by rychle proudící vzduch vycucl cestující. A že před motorovým vozidlem musí běžet někdo s praporkem. Právě proto se na nastávající změny těším. A také na nové obory, které v tuto chvíli ještě nikdo nezná.

10 Jak čelit výzvám? Nejlépe vzděláváním. Maximální podpora vzdělávání v oblasti IT, programování, umělé inteligence, robotizace, průmysl 4.0. (zde má česká společnost schodek už dávno) Eduard Outrata: Místo nemístných obav začněme svou energii soustřeďovat na školství a vzdělávání, a to jak v naší zemi, tak ve světě. V této souvislosti je nebezpečná představa našich novodobých misomusů, kteří pod tlakem okamžikové potřeby našeho hospodářství dávají přednost výchově k „praktickým povoláním“, tedy k těm, která nejspíše začnou brzy mizet. To by byl recept na masovou budoucí nezaměstnanost. Pořádání debat, konferencí, osvěta ve školství a v médiích Jan Macháček: Nic proti tomu, aby se na to vlády a firmy připravovaly, podle mého soudu bude člověk pracovat a vydělávat peníze v oblastech a činnostech, které nikdy umělá inteligence vytvořit nedokáže, jako je kreativita, fantazie. Zde je třeba nesouhlas s autoritou, konfliktnost, respektive neposlušnost, tvrdohlavost, často je to předpoklad kreativity a fantazie.

11 Důležitá je také demokratizace Audit JM prosinec 2014: S radostí jsem přijal pozvánku bývalého kolegy Tomáše Němečka na právnickou konferenci k příležitosti osmdesátých narozenin Karla Čermáka. Advokáti se zamýšleli mimo jiné nad tím, zda i jejich profesi hrozí cosi jako deelitizace či macdonaldizace – zkrátka něco na způsob McPharma - Mclegal services apod. To už se vlastně dávno dávno děje, pravil jsem a podělil se s nimi o historku, jak se jeden můj americký přítel politolog rychle rozhodl sepsat a se třemi svědky potvrdit novou závěť. Letěl totiž do Austrálie, bál se, že spadne letadlo a peníze zdědí jeho ortodoxní izraelští příbuzní, které nemá v lásce. Rozhodl se je tedy takto vydědit. Bylo to jako z Woodyho Allena. Běhali jsme v sobotu po Coney Islandu a dobývali jsme se do drogerií, které měly všechny nikoli překvapivě zavřeno, když byl šábes. Nakonec jsme našli otevřenou a mírně zašlou drogerii, byla tam nějaká dívka, té jsme řekli, co chceme, cinkla na stolní zvonek a po nadzvednutí dřevěného poklopu vyšel ze sklepa ortodoxní majitel a stvrdil po kontrole dokladů a podpisů závěť.

12 I advokáty, notáře a spol. čeká to, co prakticky všechny profese, a nevyhnou se tomu, i kdyby se na hlavu stavěli. Radikální nástup technologií, využití globalizace, offshoringu a demokratizace nikoli v politickém slova smyslu, ale ve smyslu zlidovění či jakési „plebejizace“. Vezměte si nás, novináře. Dnes je na Facebooku novinářem vlastně každý. Bankéřem je dnes sám sobě taky skoro každý, protože si všechny transakce většinou vyplňujeme a zadáváme sami v internetovém bankovnictví. U takových architektů či zubařů je to trochu jinak, ale vlastně je to podobné. Architekti mají málo zakázek a různí stavební inženýři chrlí rodinné domky jako prase cvičky. Zubařům berou práci dentisté a zubní hygienici, i když v Evropě to tak zatím není.

13 Poptávka po studiu vede k rozšíření lidových univerzit, kde se přednáší a diskutuje přes internet, opravují se práce přes internet a zkouší se taky přes internet. Klesá kvalita, ale širší masy se dostanou k dostupnějšímu typizovanému průměru. Taxi služba Uber povede k tomu, že se brzy budeme jako taxikáři živit všichni podle hesla „musíme si pomáhat“ - čímž se paradoxně celková úroveň profese dosti pozvedne. Advokáti nezahynou, ale budou asi působit jako privátní a korporátní bankéři. Masy budou obslouženy on-line něčím masovým, lidovým a typizovaným. Co půjde předpřipravit v Bengalúru, bude se dělat tam; třeba se tam pár set lidí naučí i strojovou češtinu.


Stáhnout ppt "Jan Macháček 17. 4. Ostrava Robotizace a pracovní trh: výzvy, otázky a příležitosti."

Podobné prezentace


Reklamy Google