Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

NÁZEV ŠKOLY: GYMNÁZIUM JOSEFA JUNGMANNA, LITOMĚŘICE, Svojsíkova 1, příspěvková organizace ČÍSLO PROJEKTU: CZ.1.07/1.5.00/34.1082 NÁZEV MATERIÁLU: VY_32_INOVACE_3A_02_Celetná.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "NÁZEV ŠKOLY: GYMNÁZIUM JOSEFA JUNGMANNA, LITOMĚŘICE, Svojsíkova 1, příspěvková organizace ČÍSLO PROJEKTU: CZ.1.07/1.5.00/34.1082 NÁZEV MATERIÁLU: VY_32_INOVACE_3A_02_Celetná."— Transkript prezentace:

1 NÁZEV ŠKOLY: GYMNÁZIUM JOSEFA JUNGMANNA, LITOMĚŘICE, Svojsíkova 1, příspěvková organizace ČÍSLO PROJEKTU: CZ.1.07/1.5.00/ NÁZEV MATERIÁLU: VY_32_INOVACE_3A_02_Celetná ulice TÉMA SADY: Královská cesta ROČNÍK: 2. ročník, sexta DATUM VZNIKU: leden 2014 AUTOR: Iveta Tůmová

2 Celetná ulice Název má podle calt-pleteného pečiva, které se tu ve středověku peklo.

3 Prašná brána Postavena v pozdně gotickém slohu, v roce Měla reprezentativní funkci. Byla velkolepým vstupem do města a symbolem bohatství Starého Města. Staviteli byli Václav ze Žlutic a Matěj Rejsek. Byla spojena pavlačí s Královým dvorem. V 70.letech 19.st. byla obnovena v pseudogotickém slohu architektem Mockerem.

4 Obecní dům I Secesní Reprezentační dům hlavního města Prahy byl postaven na místě Králova dvora, sídla králů Se svými sály, salónky,kavárnami a restauracemi se stal kulturním centrem města.

5 Obecní dům II Na jeho výzdobě se podíleli nejvýznamnější umělci doby(např. Aleš, Mucha, Mařatka, Ženíšek, Myslbek, Švabinský…..). 28. října 1918 byl z jeho balkonu vyhlášen samostatný stát.

6 Nová mincovna (Pachtovský palác) Stojí na místě,kde byl dvůr české královny. V 15.stol. zde byla zřízena mincovna. Dnešní pozdně barokní stavbu nechal vybudovat mincmistr František Josef Pachta z Rájova V roce 1848 zde zahynula manželka generála Windischgrätze, zasažena zřejmě zbloudilou kulkou z pouličních bojů.

7 U Černé Matky Boží Dům byl postavený v kubistickém slohu architektem Josefem Gočárem. Na tomto místě stál barokní dům s domovním znamením, soškou černé Madony se zlatou mříží. Ta zůstala zachována. Je to první kubistická stavba v Praze z Uvnitř je expozice českého kubismu.

8 U Zlatého anděla Původně zde byl zájezdní hostinec. Koncem 18. stol. zde vznikl luxusní hotel. Bydleli tu králové jiných zemí a také ruský anarchista Bakunin. V roce 1848 zde sídlil pražský povstalecký štáb. Přestavba je pozdně klasicistní z konce 19. stol.

9 U koz (Menhartovský palác) Gotický dům, barokně a klasicistně upravován. Ve výklenku stojí socha sv. Jana Nepomuckého z roku Majitelem byl i Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic, autor jednoho z prvních českých cestopisů a účastník stavovského povstání. Pak zde bylo divadlo pánů z Menhardtu a kolej piaristů(vychovatelský řád).

10 U Kindlů (U Supa) Barokně klasicistní fasáda je z roku Vznikla zde dílna na bižuterii. Na římse je firemní nápis zlatníka Gindla, jeden z nejstarších v Praze. V přízemí je pivnice U Supa.

11 Sixtův dům Barokní dům má jméno podle majitele staroměstského kancléře Sixta z Ottersdorfu, který byl po bitvě na Bílé hoře mezi odsouzenými a na popravišti mu byla udělena milost. Později dům získal Filip Fabricius, vyhozený z okna při stavovském povstání.

12 Týnská fara Gotická stavba byla renesančně, pak barokně přestavěna. Západní střešní štít z gotiky přesahuje úroveň dnešní střechy. Uvnitř je postranní vchod do Týnského chrámu a do roku 1820 se kolem fary rozkládal hřbitov.

13 Obrazový materiál Str. 4 - NEZNÁMÝ. Prašná brána - Královská cesta [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: Str. 5 - NEZNÁMÝ. Obecní dům - Královská cesta [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: Str. 6 - NEZNÁMÝ. Obecní dům - Královská cesta [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: Str. 7 - NEZNÁMÝ. Nová mincovna (Pachtovský palác) - Královská cesta [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: Str. 8 - NEZNÁMÝ. U Černé Matky Boží (U zlaté mříže) - Královská cesta [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: Str. 9 - NEZNÁMÝ. U zlatého anděla - Královská cesta [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: Str NEZNÁMÝ. U koz (Menhartovský palác, Šrámkův dům) - Královská cesta [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: Str U Kindlů (U Kaplířů, U Kondlů, U supa, U zlatého supa) - Královská cesta [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: Str NEZNÁMÝ. Sixtův dům - Královská cesta [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: Str NEZNÁMÝ. Týnská fara - Královská cesta [online]. [cit ]. Dostupný na WWW:


Stáhnout ppt "NÁZEV ŠKOLY: GYMNÁZIUM JOSEFA JUNGMANNA, LITOMĚŘICE, Svojsíkova 1, příspěvková organizace ČÍSLO PROJEKTU: CZ.1.07/1.5.00/34.1082 NÁZEV MATERIÁLU: VY_32_INOVACE_3A_02_Celetná."

Podobné prezentace


Reklamy Google