Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Blín černý. Jednoletá až dvouletá rostlina. Odpudivě páchnoucí bylina, lodyha je hustě olistěna zelenými listy. Roste v rumištích, kolem cest, na zahradách.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Blín černý. Jednoletá až dvouletá rostlina. Odpudivě páchnoucí bylina, lodyha je hustě olistěna zelenými listy. Roste v rumištích, kolem cest, na zahradách."— Transkript prezentace:

1 Blín černý

2

3 Jednoletá až dvouletá rostlina. Odpudivě páchnoucí bylina, lodyha je hustě olistěna zelenými listy. Roste v rumištích, kolem cest, na zahradách jako plevel. Květ je nálevkovitý, bílý a tmavě fialový

4 Klasifikace Blín černýHyoscyamus niger ŘíšerostlinyPlantae Podříševyšší rostlinyCormobionta OdděleníkrytosemennéMagnoliophyta Třídavyšší dvouděložnéRosopsida ŘádlilkotvaréSolanales ČeleďlilkovitéSolanaceae RodblínHyoscyamus

5 Výskyt Původně v střední a západní Asii. V Evropě v mírném pásmu, hlavně v teplejších oblastech. Sušší písčito-hlinité výživné půdy. Preferuje slunné oblasti s dostatkem dusíkatých živin.

6 Výskyt Roste jako plevel. Ve vyhovujících podmínkách se může přemnožit. Pro svou toxicitu je nebezpečným plevelem máku.

7 Vzhled až 90 cm až 35 mm

8 Květ Květ je pětičetný, téměř přisedlý a vyrůstá v úžlabí listenů. Jsou uspořádány ve vijanech. Kalich válcovitě zvonkovitý, zvenčí žlaznatě chlupatý a sítnatě žilkovaný. Koruna je nálevkovitá, fialově sítnatá

9 Květní vzorec * ☿ K(5) [C(5) A5] G(2)

10 List Listy jsou řapíkaté, čepel mají věčitě zpeřenou. Lodyžní listy jsou poloobjímavé

11 Plod Plodem je víčkatá tobolka s červenohnědými silně jedovatými semeny. Rostlina má až 8000 semen.

12 Alkaloidy Tropanové alkaloidy v celé rostlině. SkopolaminHyoscyaminAtropin ApoatropinSkopolin Littorin Kuskohygrin

13 Glykosidy Kromě alkaloidů a mnohých dalších jsou v rostlině hojně zastoupeny glykosidy

14 Skopolamin Grafický vzorec C 17 H 21 NO 4

15 Skopolamin Chemicky příbuzný atropinu: ester skopinu a kys. tropové Silné účinky na oko a sekreci slin. Slabé účinky na tepovou frekvenci a břišní orgány. Účinky na psychiku – vyvolává vzruchy a neschopnost úsudku

16 Atropin Grafický vzorec C 17 H 23 NO 3

17 Atropin Vyvolává sucho v ústech, relaxaci hladkého svalstva, zrychlení srdeční činnosti a roztažení zorniček. Dráždí, působé velké vzrušení a po velkých dávkách způsobuje ochrnu. Zvyšuje touhu po nemotivovaném smíchu a pohybu, zrakové, sluchové a čichové halucinace

18 Atropin Kromě blínu je v rulíku a durmanu Ester tropinu a kyseliny tropové. Krátkodobě dokáže léčit schizofrenii.

19 Hyoscyamin Optický izomer atropinu Ester tropenu a tropové kyseliny Po požití se projeví sucho v ústech, bolest očí, rozmazané vidění, neklid, závratě,z rychlená arytmie. Po předávkování se dostavuje bolest, zvracení, dezorientace, halucinace, euforie, krátkodobá ztráta paměti, sexuální vzrušení a někdy i kómat.

20 Otravy blínem K otravám dochází vzácně, nejčastěji při záměně kořene za kořen vzácnější kořenové zeleniny, popř. při záměně semen za zrnka máku Je nanejvýš vhodné při podezření na otravu vyhledat lékaře.

21 Smrtelné dávky Terapeutické dávky jsou maximálně 0,25mg. Minimální latentní dávka LD 50 jepro člověka asi 0,2 mg. Odpovídá asi 5 bobulím plodu

22 Využití Pro pohanské germány posvátná rostlina. Pěstován na svatých políčcích. Pomocí blínu věštili, ovlivňovali počasí a léčili. Aby byl kořen kvalitní, musel být vyhrabán nahou dívkou.

23 Využití Ve 20. letech byl předepisován astmatikům ve formě cigaret. Ve středověku používán jako anestetikum, olej ze semen jako lék na revmatizmus, zápal plic, kašel, nechutenství, bolest zubů či hadí uštknutí.

24 Využití Do 11. století se místo chmelu přidával blín do medoviny piva.

25 Pracovali:David Růžička Miroslav Peřina Jaroslav Vyhňák Jakub Tolar Evghenii Diomin Patrik Zaoral Tomáš Machala


Stáhnout ppt "Blín černý. Jednoletá až dvouletá rostlina. Odpudivě páchnoucí bylina, lodyha je hustě olistěna zelenými listy. Roste v rumištích, kolem cest, na zahradách."

Podobné prezentace


Reklamy Google