Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Číslo projektuCZ.1.07/ 1.5.00/34.0673 Název školySOU a ZŠ Planá, Kostelní 129, Planá Vzdělávací oblastOšetřovatelství a klinické obory PředmětTeorie Ošetřovatelství.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Číslo projektuCZ.1.07/ 1.5.00/34.0673 Název školySOU a ZŠ Planá, Kostelní 129, Planá Vzdělávací oblastOšetřovatelství a klinické obory PředmětTeorie Ošetřovatelství."— Transkript prezentace:

1 Číslo projektuCZ.1.07/ 1.5.00/34.0673 Název školySOU a ZŠ Planá, Kostelní 129, Planá Vzdělávací oblastOšetřovatelství a klinické obory PředmětTeorie Ošetřovatelství Tematický okruhOdběr biologického materiálu Název materiáluOšetření chronických ran Číslo materiáluVY_32_INOVACE_5C_TOŠ_20(20) AutorAndrea Ječmenová Datum tvorby01.09.2013 Všechna neocitovaná díla jsou dílem autora.

2 Anotace Prezentace Microsoft PowerPoint studentům přibližuje náročnost zdravotnického povolání. Prezentace je určena jako podpůrný materiál k výkladu učitele, lze použít i k opakování učiva. Cílem prezentace je studentům vštípit, co je převaz, důležitost převazu a správné postupy při převazování různých druhů ran.

3 Ošetření chronických ran Andrea Ječmenová 2013

4 Některé rány vyžadují dlouhodobé léčení a ošetřování. Chronická rána je sekundárně hojící se rána => patří sem proleženiny, bércový vřed, diabetická gangréna => jejich léčba je specifická. Před léčbou je nutné ránu posoudit => lékař, nebo specialistka na ošetřování chronických ran. Poté se navrhne léčebný a ošetřovatelský postup.

5 Ošetření proleženin vždy se ošetřují podle stupně postižení

6 Postup: 1. Před ošetřením připravíme převazový vozík. 2. Dodržujeme zásady asepse. 3. Rány ošetříme podle postižení, při postižení hlubších vrstev tkáně se zpravidla užívá vlhký způsob ošetření rány. 4. Obvaz měníme podle potřeby, většinou každý den, někdy jej ponecháme na ráně i několik dní => podle použití léčebných přípravků. 5. U inkontinetních nemocných dbáme na stav pokožky.

7 Podobně jako dekubity se ošetřují i ostatní chronické rány. Volba léčby je individuální a řídí se ordinací lékaře.

8 Ošetření nemocného se stomií Stomie – vyústění, vývod něčeho někam Název se řídí místem, kde je vývod proveden Ileostomie – vyústění tenkého střeva → stěnou břišní Kolostomie – vyústění tlustého střeva → stěnou břišní - může být dočasná nebo trvalá - vývodem samovolně odchází stolice a plyny

9 Tento stav je pro nemocného velmi nepříjemný jak po stránce tělesné, tak po stránce psychické. Narušuje jeho denní režim a omezuje kontakt se společností. Jeho svízelnou situaci může ulehčit řada nových pomůcek, které mu umožní návrat do běžného života.

10 Pomůcky k ošetření kolostomie a postup při ošetřování

11 Pomůcky:  nejvhodnějšími a nejužívanějšími pomůckami jsou dvoudílné soupravy- želatinová podložka a sada sběrných sáčků => na nich plastová objímka, která musí do sebe zapadat  podle průměru stomie se vystřihne přesný otvor na želatinové podložce i na sáčku

12 Ošetření 1. Pokožku kolem stomie omyjeme nedráždivým mýdlem a dobře osušíme. 2. Poté přiložíme vystřiženou želatinovou podložku, aby celou plochou přilnula k pokožce => může zůstat na kůži 5 až 7 dní. 3. Poté na objímku podložky nasadíme sáček, tak aby objímky do sebe přesně zapadaly. 4. Sáček vyměňujeme po naplnění stolicí až do jedné poloviny. 5. Kolostomický vývod se čistí čtverci mulu teplou vodou a mýdlem, pokožka musí být vždy do sucha utřená. 6. Sáčky naplněné obsahem střeva se odstraní do odpadu s infekčním materiálem.

13 Další pomůcky:  ochranné pasty  odstraňovač náplastí a zbylé želatiny  vkládací kroužky pro zapadlé stomie  krytka stomie

14 Kontrolní otázky a cvičení Otázky 1.Co považujeme za chronické rány a kdo ordinuje jejich ošetřování a podle čeho se rozhoduje? 2.Jak se ošetřují dekubity? 3.Co je stomie, co pro nemocného tento stav znamená? 4.Vyjmenuj pomůcky k ošetření stomií. 5.Popiš správné ošetření stomie. Úkol Vyhledej léčebné přípravky používané k léčbě a ošetřování dekubitů a bércových vředů. Vyhledej různé soupravy k ošetřování stomií. Využij a pracuj s internetovými zdroji.

15 Použité zdroje Ošetřovatelství 2 pro SZŠ PhDr. Marie Rozsypalová PhDr. Eva Haladová Mgr. Alena Šafránková Nakladatelství Informatorium spol. s.r.o. ISBN 80-86073-97-1 NEZNÁMÝ. Zdraví a krása.cz [online]. [cit. 28.11.2013]. Dostupný na WWW: http://zdravi-a-krasa-31.maxportal.cz/inzerce/89-0-0 NEZNÁMÝ. Zdraví a krása.cz [online]. [cit. 28.11.2013]. Dostupný na WWW: http://www.hemagel.cz/prolezeninyhttp://www.hemagel.cz/prolezeniny NEZNÁMÝ. Selina [online]. [cit. 28.11.2013]. Dostupný na WWW: http://selina.blog.onet.pl/tag/seks-analny/


Stáhnout ppt "Číslo projektuCZ.1.07/ 1.5.00/34.0673 Název školySOU a ZŠ Planá, Kostelní 129, Planá Vzdělávací oblastOšetřovatelství a klinické obory PředmětTeorie Ošetřovatelství."

Podobné prezentace


Reklamy Google