Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Jan Neruda Povídky malostranské Pojďme se společně podívat do 19. století... 0:00 - 0:40 s.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Jan Neruda Povídky malostranské Pojďme se společně podívat do 19. století... 0:00 - 0:40 s."— Transkript prezentace:

1

2 Jan Neruda Povídky malostranské

3 Pojďme se společně podívat do 19. století... 0:00 - 0:40 s

4 I. Zapamatujte si dané názvy objektů v Praze, přiřaďte je k následujícím obrázkům a popište, jak souvisí s dějem knihy. chrám svatého Víta chrám svatého Mikuláše Ostruhová ulice Vyšehrad dům U Dvou slunců

5

6 II. Doplňte vyprávění a odpovězte na záludné otázky Přivedla žebráka na mizinu Na..... Straně žil pan Vojtíšek. Živil se Všichni lidé ho měli rádi a dávali mu j...., p..... a t....., protože byl vždy..... a Jednoho dne oslovila pana Vojtíška žebračka od kostela sv......, přezdívaná Věděla, že se s ním bude mít dobře, ale on ji Chtěla se mu pomstít, a tak rozšířila....., že není Obyvatelé uvěřili a už mu nikdo nic nedal. Pan Vojtíšek odešel na druhý břeh řeky..... a zemřel tak, že :30 1) Podle čeho poznáme, že patronem kostela je sv. Mikuláš? 2) Kolik žebráků sedělo na zemi? 3) Jakou barvu šatů měla žena procházející kolem? 4) Co držel pan v Vojtíšek v pravé ruce? 5) Kterou žebračku jsme viděli v detailu? (sledujte pozorně ukázku, pak přiletí otázky)

7 Jak si pan Vorel nakouřil pěnovku Do..... ulice se přistěhoval pan Vorel. Otevřel si obchod..... (název), kde prodával.....,..... a Nebylo to příliš prozíravé, protože už zde..... obchod byl. Obyvatelé Malé Strany se k němu nehrnuli, protože neměli rádi Prvním zákazníkem byla Slečně bylo asi..... let, byla postavy Pan Vorel se k ní choval mile, ale jí se nelíbilo, že v krámku......Veškeré zboží bylo jako Slečna začala pana Vorla všude Nikdo k němu nešel nakupovat, a tak se ještě pokusil získat půjčku od....., aby nezkrachoval. Ani to mu nepomohlo, a tak se v krámku ) V jakém domě sídlil obchod pana Vorla? 2) V kolik hodin otevřel pan Vorel svůj obchod? Kdy přišel první zákazník? 3) Proč slečna panu Vorlovi ublížila? Znáte také takového člověka? Můžou i dnes pomluvy člověku ublížit? 4) Jaký zvláštní předpis platil pro kouření v té době? 5) Jak je postava pana Vorla propojena s jinou povídkou knihy? 6) Jak vstupuje Neruda do děje?

8 Doktor Kazisvět Doktor Kazisvět, vlastním jménem..... byl zvláštní člověk. Vystudoval medicínu, ale nikdy neléčil. Vyhýbal se lidem a jeho zálibou bylo..... a..... na lavičce na Mariánských hradbách. Jednoho dne procházel kolem..... průvodu. Zemřel pan....., vysoce postavený V průvodu šli vlastně spokojení lidé, protože na smrti vydělali, a to zejména..... a Jediný, kdo upřímně truchlil, byl přítel Když se mládenci pokoušeli dát rakev na....., sklouzla, otevřelo se..... a z něj se vysunula ruka. Doktor Kazisvět chtěl dát ruku zpět do rakve, ale nahmatal slabý Prohlásil, že tento člověk není mrtvý. Lidé byli v šoku a lékař, který původně konstatoval smrt, Doktor Kazisvět se stal slavným, bohatí lidé se k němu hrnuli, ale on....., protože byl prostě Jak Neruda vstupuje do děje?

9 III. Vysvětlete význam užitých jazykových a literárních prostředků z knihy 1) „Už jsou voni taky asi hezky starej.“ Čím je zvláštní tato věta? 2) „Takřka v dvakráte čtyřiadvaceti hodinách byl osud páně Vojtíškův zjinačen.“ To znamená, za jak dlouho? Převeďte do současného jazyka. 3) Co je pěnovka? Kdo je hokynář? 4) „Ze sousedů nepřišel nikdo … pravidelně přicházel jen pan Vojtíšek.“ (Jak si pan Vorel nakouřil pěnovku) V čem je ironie této věty? 5) Co znamená výraz „zkažený student“? (Doktor Kazisvět)

10 IV. Určete v povídkách prvky realismu. Využijte nápovědy

11 (domovni_znameni).jpg Strana).JPG?uselang=cs k_%C4%8Cern%C3%ADnsk%C3%A9mu_pal%C3%A1ci.JPG?uselang=cs _U_zlat%C3%A9_kotvy,_U_t%C5%99%C3%AD_%C4%8Derven%C3%BDch_jel%C3%ADnk %C3%BA_(Mal%C3%A1_Strana),_Praha_1,_Nerudova_4,_Mal%C3%A1_Strana.JPG Použité zdroje:

12 Neruda, Jan. Povídky malostranské. 5. vyd. Praha : Československý spisovatel, s. Slunovrat.


Stáhnout ppt "Jan Neruda Povídky malostranské Pojďme se společně podívat do 19. století... 0:00 - 0:40 s."

Podobné prezentace


Reklamy Google