Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Jak si buňka dokáže poradit s poškozenou DNA? Terezie Imrichová Ústav molekulární genetiky, AV ČR v.v.i. 22.9.2015.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Jak si buňka dokáže poradit s poškozenou DNA? Terezie Imrichová Ústav molekulární genetiky, AV ČR v.v.i. 22.9.2015."— Transkript prezentace:

1 Jak si buňka dokáže poradit s poškozenou DNA? Terezie Imrichová Ústav molekulární genetiky, AV ČR v.v.i. 22.9.2015

2 Jak si buňka dokáže poradit s poškozenou DNA? 1.Proč mají buňky DNA? 2.Jak a čím je DNA poškozována? 3.Jak se buňka s poškozením vypořádá?

3 1.Proč mají buňky DNA?

4  Nositel dědičné informace  Předává se z generace na generaci Proč mají buňky DNA?

5  Materiál pro tvorbu buněčných struktur  Úpravy a opravy různých částí buňky  Interakce s okolím  Transport molekul  Metabolismus  Dělení buňky ... protein Proč mají buňky DNA?

6 DNA RNA protein Proč mají buňky DNA?

7 Jak si buňka dokáže poradit s poškozenou DNA? 1.Proč mají buňky DNA? 2.Jak a čím je DNA poškozována? 3.Jak se buňka s poškozením vypořádá?

8 Jak si buňka dokáže poradit s poškozenou DNA? 1.Proč mají buňky DNA? 2.Jak a čím je DNA poškozována? 3.Jak se buňka s poškozením vypořádá?

9 2.Jak a čím je DNA poškozována?

10

11  Vnitřní procesy  Metabolismus  Tvorba druhé kopie DNA  Tvorba RNA podle DNA  Náhodné procesy …… Jak a čím je DNA poškozována?

12  Vnější vlivy  Potrava, léky (aflatoxiny, aktinomycin D) Jak a čím je DNA poškozována?

13  Vnější vlivy  Potrava, léky (aflatoxiny, aktinomycin D)  Sluneční záření (UV složka), ionizující záření Jak a čím je DNA poškozována?

14  Vnější vlivy  Potrava, léky (aflatoxiny, aktinomycin D)  Sluneční záření (UV složka), ionizující záření  Dehtové zpoldiny

15  Vnější vlivy  Potrava, léky (aflatoxiny, aktinomycin D)  Sluneční záření (UV složka), ionizující záření  Dehtové zplodiny  Chemoterapie Jak a čím je DNA poškozována?

16  Typy poškození – příklady Jak a čím je DNA poškozována? Zlom jednoho vláknaZlom obou vláken Menší navázané molekuly Větší navázané molekuly Propojení vláken

17 Jak si buňka dokáže poradit s poškozenou DNA? 1.Proč mají buňky DNA? 2.Jak a čím je DNA poškozována? 3.Jak se buňka s poškozením vypořádá?

18 Jak si buňka dokáže poradit s poškozenou DNA? 1.Proč mají buňky DNA? 2.Jak a čím je DNA poškozována? 3.Jak se buňka s poškozením vypořádá?

19 Jak si buňka dokáže poradit s poškozenou DNA? 1.Proč mají buňky DNA? 2.Jak a čím je DNA poškozována? 3.Jak se buňka s poškozením vypořádá?

20

21

22  Tři základní procesy:  Zaregistrování poškození Jak se buňka s poškozením vypořádá?

23  Tři základní procesy:  Zaregistrování poškození  Signalizace Jak se buňka s poškozením vypořádá?

24  Tři základní procesy:  Zaregistrování poškození  Signalizace  Odpověď buňky Jak se buňka s poškozením vypořádá?

25  Jeden příklad za všechny – zlom DNA Jak se buňka s poškozením vypořádá?

26  Tři základní procesy:  Zaregistrování poškození  Signalizace  Odpověď buňky Jak se buňka s poškozením vypořádá?

27  Tři základní procesy:  Zaregistrování poškození Upraveno podle: Attikum Hv, Gasser SM. Crosstalk between histone modifications during the DNA damage response. Trends in Cell Biology 2009 Jak se buňka s poškozením vypořádá? DNA proteiny fosfát fosforylace

28  Tři základní procesy:  Zaregistrování poškození  Reakce na signál Jak se buňka s poškozením vypořádá? Upraveno podle: Attikum Hv, Gasser SM. Crosstalk between histone modifications during the DNA damage response. Trends in Cell Biology 2009 1. Šíření signálu dále od místa poškození 2. Specifické funkce

29  Tři základní procesy:  Zaregistrování poškození  Reakce na signál  Odpověď buňky Jak se buňka s poškozením vypořádá?

30  Odpověď buňky  Zástava buněčného cyklu Jak se buňka s poškozením vypořádá? Převzato z: http://www.nobelprize.org/nobel_prizes/medicine/laureates/2001/press.html kontrolní bod

31  Odpověď buňky  Zástava buněčného cyklu  Snaha opravit poškození Jak se buňka s poškozením vypořádá?

32  Odpověď buňky  Zástava buněčného cyklu  Snaha opravit poškození Jak se buňka s poškozením vypořádá? ÚSPĚŠNÁ NEÚSPĚŠNÁ MUTACE NÁDOR SMRT BUŇKY - APOPTOZA TRVALÉ ZASTAVENÍ B. CYKLU - SENESCENCE

33 Jak si buňka dokáže poradit s poškozenou DNA? 1.Proč mají buňky DNA?  Podle DNA vznikají proteiny, klíčové molekuly s různými funkcemi, které určují, jak bude buňka vypadat a jak se bude chovat DNA RNA protein

34 Jak si buňka dokáže poradit s poškozenou DNA? 1.Proč mají buňky DNA?  Podle DNA vznikají proteiny, klíčové molekuly s různými funkcemi, které určují, jak bude buňka vypadat a jak se bude chovat 2.Jak a čím je DNA poškozována?  Mnoho vnějších i vnitřních faktorů, některé z nich lze ovlivnit (UV záření, kouření)

35 Jak si buňka dokáže poradit s poškozenou DNA? 1.Proč mají buňky DNA?  Podle DNA vznikají proteiny, klíčové molekuly s různými funkcemi, které určují, jak bude buňka vypadat a jak se bude chovat 2.Jak a čím je DNA poškozována?  Mnoho vnějších i vnitřních faktorů, některé z nich lze ovlivnit (UV záření, kouření) 3.Jak se buňka s poškozením vypořádá?  Zaregistruje poškození, signalizuje, pokouší se poškození opravit  Úspěšná oprava umožní další život buňky, při neúspěšné opravě může dojít ke vzniku nádoru, k buněčné smrti nebo k trvalé zástavě buněčného cyklu

36 DĚKUJI ZA POZORNOST


Stáhnout ppt "Jak si buňka dokáže poradit s poškozenou DNA? Terezie Imrichová Ústav molekulární genetiky, AV ČR v.v.i. 22.9.2015."

Podobné prezentace


Reklamy Google