Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Název SŠ: SŠ-COPT Uherský Brod Autoři: Mgr. Milan Pechal, Ing. Zdeněk Hlavačka Název prezentace (DUMu): Teleskopy + použití fotoaparátů Název sady: Optika.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Název SŠ: SŠ-COPT Uherský Brod Autoři: Mgr. Milan Pechal, Ing. Zdeněk Hlavačka Název prezentace (DUMu): Teleskopy + použití fotoaparátů Název sady: Optika."— Transkript prezentace:

1 Název SŠ: SŠ-COPT Uherský Brod Autoři: Mgr. Milan Pechal, Ing. Zdeněk Hlavačka Název prezentace (DUMu): Teleskopy + použití fotoaparátů Název sady: Optika pro puškařské obory Ročník: 1. – 4. Číslo projektu: CZ.1.07./1.5.00/34.0727 Datum vzniku: 30.8.2012 Uvedení autoři, není-li uvedeno jinak, jsou autory tohoto výukového materiálu a všech jeho částí. Tento projekt je spolufinancován ESF a státním rozpočtem ČR. 1

2 Anotace Tato sada výukových materiálů s názvem „Optika pro puškařské obory“ má za úkol seznámit žáky vyšších ročníků puškařských oborů SŠ, kteří se v uvedené tématice vzdělávají, s možností využití optiky při výuce a zároveň je seznámit s teorií optiky.

3 Anotace Jednotlivé prezentace v této sadě postupně seznamují žáky s optikou, jejím použitím a to jak pro sportovní tak pro lovecké účely. Po seznámení s teorií a taky na základě dosavadních zkušeností, musí žák umět zvolit patřičný puškohled a jeho správné uchycení ke zbrani. Závěrem jsou žáci seznámeni se způsoby ošetřování puškohledů a velmi důležitým postupem v seřizování puškohledů. Důležitá je i ochrana puškohledů na zbrani před mechanickým a jiným poškozením.

4 Teleskopy + použití fotoaparátů Názvem teleskopy označujeme monokulární dalekohledy, které se vyznačují velkým zvětšením. Stejně jako binokulární dalekohledy se skládají z objektivu, hranolového převracecího systému a okuláru. Kvůli potřebnému velkému objektivu ( v rozsahu 60 až 80 mm ) a ohniskové vzdálenosti mají velmi dlouhou konstrukci. Existují teleskopy výsuvné ( tělo se skládá z několika částí a teleskopicky se zasouvá ) a nebo s pevným tubusem.

5 Teleskopy + použití fotoaparátů Řez teleskopu ATS 65 ( pevný tubus, průměr objektivové čočky 65 mm, provedení lomené pod úhlem 45º )

6 Teleskopy + použití fotoaparátů Největší předností teleskopů je ovšem jejich velké zvětšení. Většina těchto přístrojů umožňuje použít různé okuláry – např. s pevným zvětšením 20x, 30x, 45x nebo nejpopulárnější variabilní 20-60x. Tyto okuláry lze libovolně vyměňovat, existují nejjednodušší modely, které mají okulár pevně spojený s tělem teleskopu ( např. CTC 30x75 ). Okuláry, které mají variabilní zvětšení, jsou pro použití v praxi nejvhodnější – při malém zvětšení máme jednodušší orientaci a naopak při velkém zvětšení můžeme pozorovat detaily.

7 Teleskopy + použití fotoaparátů Teleskop má své využití v myslivecké praxi díky možnosti přečíst detaily na velké vzdálenosti. S ohledem na malou výstupní pupilu ( max. 4 mm) je zřejmé, že nejsou vhodné pro pozorování za šera. Často je proto můžeme vidět u lovců v horách, kde je nejrozšířenější denní způsob lovu a současně je potřeba pozorovat zvěř na vzdálenosti stovek metrů.

8 Teleskopy + použití fotoaparátů Kvůli velkému zvětšení nejsou teleskopy vhodné pro pozorování z volné ruky. Ideální je samozřejmě umístit teleskop na stativ, nebo využijeme pevnou podložku jako např. batoh.

9 Teleskopy + použití fotoaparátů Teleskop s variabilním okulárem s 20násobným až 60násobným zvětšením 20 násobné zvětšení 60 násobné zvětšení

10 Teleskopy + použití fotoaparátů V myslivosti se používají častěji teleskopy výsuvné – ve složeném stavu jsou velmi kompaktní, dobře se přenášejí a i cenově jsou dostupnější. Je nutno si ovšem uvědomit, že jejich stavba neumožňuje dokonalou vodotěsnost a je proto potřeba o ně adekvátně pečovat ( nezasouvat vlhké, otřít apod. ). Mnohem více se prodávají teleskopy s pevným tělem – jednak pro sportovní střelce, ale především pro ornitology a pozorovatele přírody. Existuje množství typů podle tvaru a také podle použitých čoček.

11 Teleskopy + použití fotoaparátů Velmi zajímavé možnosti pak přináší připojení digitálních fotoaparátů k teleskopům – digiscoping. Při tomto hobby se kombinuje pozorování a fotografování. Je možno připojit digitální zrcadlovky, ale překvapivě dobré výsledky lze dosáhnout rozšířenými digitálními kompakty. Pro kvalitní fotografie je ovšem nutno použít ty nejkvalitnější teleskopy se speciálními ( HD – vysoké rozlišení ) čočkami.

12 Teleskopy + použití fotoaparátů Díky velkému zvětšení kompletu teleskop – fotoaparát můžeme fotografovat na vzdálenosti, které jsou jinak pro fotografování nedostupné. Pro připojení fotoaparátů existuje několik typů adapterů, které se liší svým tvarem a především způsobem přichycení fotoaparátu. Základem je vždy co možná nejrychlejší přechod od fotografování k pozorování a zpět.

13 Teleskopy + použití fotoaparátů Následující dvě fotografie demonstrují možnosti digiscopingu ( fotografováno kompaktním digitálním fotoaparátem Samsung na vzdálenost 300m, v prvním případě bez teleskopu, v druhém případě přes teleskop ATS 80 HD, celkové zvětšení je 68x ).

14 Teleskopy + použití fotoaparátů Komplet teleskopu STS 80HD, adapteru DCB-S a digitálního fotoaparátu.

15 Teleskopy + použití fotoaparátů Zajímavou alternativou k teleskopům, která nám umožňuje využít binokulární dalekohled a současně dosáhnout velkého zvětšení je u firmy Swarovski Optik zařízení nazývané booster. Tento optický přístroj se našroubuje u modelových řad EL a SLC na místo jedné očnice a zdvojnásobí nám zvětšení dalekohledu. Takže např. u dalekohledu 8x56 získáme monokulární dalekohled se zvětšením 16x.

16 Teleskopy + použití fotoaparátů Booster monokulárně zdvojnásobuje zvětšení dalekohledu

17 Teleskopy + použití fotoaparátů Dalším zajímavým doplňkem binokulárních dalekohledů může být Snap Shot adapter. Tento adapter je dodáván firmou Swarovski Optik opět u modelových řad EL a SLC a slouží k jednoduchému spojení dalekohledu a fotoaparátu. Díky tomu můžeme zachytit zajímavé momentky.

18 Kontrolní otázka Teleskopy mají velké zvětšení, jakou nevýhodu toto velké zvětšení přináší a jak jde eliminovat?

19 Zdroje pro textovou a obrazovou část Obrazová i textová část vychází z publikace SWAROVSKI OPTIK. Úvod do vysokohodnotné lovecké optiky. Další podklady pro tuto prezentaci přinesly interní materiály a konzultace se zástupcem firmy Swarovski Optik panem Ing. Zdeňkem Hlavačkou


Stáhnout ppt "Název SŠ: SŠ-COPT Uherský Brod Autoři: Mgr. Milan Pechal, Ing. Zdeněk Hlavačka Název prezentace (DUMu): Teleskopy + použití fotoaparátů Název sady: Optika."

Podobné prezentace


Reklamy Google