Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Historie, pravidla volejbalu a basketbalu Mgr. Jan Charousek Liberec 2011.

Prezentace na téma: "Historie, pravidla volejbalu a basketbalu Mgr. Jan Charousek Liberec 2011."— Transkript prezentace:

1 Historie, pravidla volejbalu a basketbalu Mgr. Jan Charousek Liberec 2011

2 Počátky volejbalu Volejbal byl vymyšlen v roce 1895 Williamem Morganem v Massachutsetts v USA Cílem pana Morgana bylo vytvořit bezkontaktní hru s minimem zranění Původní název hry byl Mintonette Roku 1896 byla hra přejmenována na Volley the ball a získala herní strukturu v podobě pravidel hry Později zíkala hra oficiální název volejbal

3 Rozšíření volejbalu do světa V roce 1900 se volejbal dostal z USA do Kanady, Indie, Jižní a Střední Ameriky. Do Japonska se dostal okolo roku 1908. Do Evropy volejbal pronikl v roce 1917 díky americkým vojákům, kteří bojovali v 1. světové válce.

4 Počátky volejbalu v ČR Volejbal se u nás začal rozvíjet až po 1. světové válce. Hlavním propagátorem volejbalu byl J. A. Pipal. V Žilině roku 1919 byla založena volejbalová organizace, která sdružovala 8 družstev. Volejbal se rychle rozšířil do sokola, na střední školy a mezi vojáky.

5 Volejbalové organizace a první mezinárodní soutěže FIVB – mezinárodní volejbalová organizace založena 1947 1. ME ve volejbale - 1948 1. MS ve volejbale – 1949 v Praze Od roku 1954 se volejbal zařadil mezi sporty na OH. Český volejbalový svaz – založen 1924, roku 1946 osamostatněn.

6 Osobnosti volejbalu Jan Štokr – reprezentant ČR, hrající za Trentino (ITA) Lucie Václavíková – bývalá reprezentantka ČR, komentátorka TV utkání ve volejbale

7 Volejbalová družstva Trentino VK Jihostroj České Budějovice

8 Charakteristika hry Volejbal je sport hraný dvěma družstvy na hřišti, rozděleném sítí. Účelem hry je poslat míč přes síť na zem soupeře a zabránit soupeřově snaze o totéž. Družstvo, které vyhraje rozehru získává bod.

9 Základní volejbalová pravidla Rozměry hřiště: 18 x 9 m obklopený volnou zónou, která je minimálně 3 metry široká. Volný hrací prostor nad hrací plochou musí být minimálně 7 metrů. Síť je umístěna svisle nad horní čárou a její okraj je ve výšce 2,43 metru pro muže a 2,24 metru pro ženy.

10 Volejbalové hřiště

11 Základní volejbalová pravidla Míč musí být kulatý, z měkké nebo syntetické kůže. Obvod míče je 65-67cm a jeho váha je 260-280g. Set vyhrává to družstvo, které jako první získalo 25 bodů s rozdílem nejméně 2 bodů. V případě shodného počtu bodů se ve hře pokračuje dokud není dosaženo dvoubodového rozdílu. Utkání vyhrává družstvo, které vyhraje 3 sety. V případě nerozhodného stavu je hraje rozhodující set do 15 bodů opět s rozdílem nejméně dvou bodů.

12 Základní volejbalová pravidla Ve družstvu je maximálně 14 hráčů Každé družstvo má v jednom setu maximálně 2 oddechové časy a šest střídání hráčů Řádné oddechové časy trvají 30 sekund Technické oddechové časy trvají 60 sekund

13 Nejčastější chyby ve hře Hráč se dotkne sítě Hráč nese, hází nebo táhne míč Hráč se dopustí dvojdotyku Hráč při podání přešlápne zadní čáru hřiště Hráč zadní řady blokuje Družstvo hraje míčem počtvrté Míč skončí v síti nebo mimo hřiště Míč přeletí síť za svislými anténkami

14 Herní činnosti jednotlivce Útočné –Podání –Nahrávka –Útočný úder Obranné –Blok –Přihrávka Příjem podání Obrana v poli –Vybírání lehkých míčů –Vybírání těžkých míčů

15 Útočené herní činnosti jednotlivce - podání S rotací, bez rotace Vrchem, spodem V čelném postavení, v bočném postavení Z výskoku, ze stoje

16 Útočené herní činnosti jednotlivce - nahrávka Obouruč vrchem, obouruč spodem, jednou rukou vrchem Z místa, po pohybu, ve výskoku Vysoká, polovysoká, nízká Dlouhá, střední, krátká Z pole, u sítě K síti, od sítě, rovnoběžně se sítí

17 Útočené herní činnosti jednotlivce – útočný úder Smeč, lob, drajv, ulití V prvním, druhém a třetím sledu Po ruce, přes ruku Diagonálně, přímo Po odraze ze dvou nohou, po odraze z jedné nohy

18 Obranné herní činnosti jednotlivce – blok, přihrávka Blok –Útočný, obranný –Z místa, po pohybu –Otevřený, polozavřený, zavřený Přihrávka –Příjem podání Obouruč vrchem, obouruč spodem, jednou rukou Z místa, po pohybu Ve stoji, v pádu –Obrana v poli – vybírání lehkých míčů Obouruč vrchem, spodem Z místa, po pohybu –Obrana v poli – vybírání těžkých míčů Obouruč vrchem, spodem, jednou rukou Vrchem, spodem, zdola, jinou částí těla Ve stoji, v pádu, skokem Z místa, po pohybu, v pohybu

19 Funkce hráčů volejbalu Nahrávač Přihrávající smečař Smečař Univerzál Blokař Libero

20 Varianty volejbalu – plážový volejbal (beach volejbal) První informace o plážovém volejbalu jsou z doby po první světové válce, kdy američtí vojáci trávili svůj volný čas hraním hry pod vysokou sítí. Později se plážový volejbal dostává také do Evropy. Nejstarším turnajem na světě je STATE BEACH konaný od roku 1954 v Santa Monice v USA. FIVB roku 1986 zakládá Světovou beachvolejbalovou radu a od roku 1992 se plážový volejbal stal sportem na OH. Rozdíly oproti volejbal –menší hřiště 16 x 8 metrů.

21 Varianty volejbalu – volejbalové debly Odlišnosti oproti volejbalu: velikost hřiště a počet hráčů hraje se bez antének bloky se počítají jako dotyk míče je povoleno tahání míče při útoku nesmí se hrát nohou

22 Varianty volejbalu – volejbalové mixy Odlišnosti oproti volejbalu: Musí být v týmu alespoň dvě ženy Ženy hrají většinou nahrávačky Tato kategorie je označována jako 4+2 (4 muži + dvě ženy)

23 Počátky basketbalu První zmínky o hře podobné basketbalu jsou již z období Májů a Aztéků. Za počátek současné podoby basketbalu je považován rok 1891. Hlavním protagonistou byl Dr. James Naismith ze Springfieldské univerzity v Massachutsetts. V roce 1904 byl basketbal zařazen jako ukázka na OH. 1932 v Ženevě vzniká mezinárodní amatérská federace basketbalu – FIBA Od roku 1936 je basketbal sportem na OH Ženský basketbal je na OH až od roku 1976 Od roku 1935 se koná ME a od roku 1950 pak MS mužů.

24 Počátky basketbalu v českých zemích Velký rozvoj začal po 1. světové válce 1921 – založen československý volejbalový a basketbalový svaz 1946 – vytvořen samostatný československý basketbalový svaz

25 Basketbalové soutěže NBA WNBA NBL NCAA

26 Základní pravidla Obroučka basketbalového koše je ve výšce 3,05 metru. Šířka desky je 180 cm a výška desky 105 cm. Rozměry hrací plochy – 28 x 15 metrů. Výška stropu je minimálně 7 metrů. Délka utkání – 4 x 10 minut, přestávky mezi čtvrtinami jsou 2 minuty kromě přestávky mezi druhou a třetí čtvrtinou, která je 15 minut. Oddechový čas trvá 1 minutu. Pravidlo 24 sekund – družstvo, které má míč pod kontrolou musí do 24 sekund hodit na koš.

27 Basketbalové hřiště

28 Základní pravidla Míč je kulatý s obvodem 0,749 – 0,780 metru a váží od 567 do 650 g. V utkání jsou 2 rozhodčí a jejich asistenti. Družstvo se skládá z 10 – 12 hráčů, v průběhu utkání je na hřišti 5 hráčů. Pravidlo 3 sekund – hráč nesmí zůstat déle jak 3 sekundy v soupeřově vymezeném území. Pravidlo 8 sekund – družstvo, které má míč pod kontrolou ve své zadní polovině, musí do 8 sekund od jeho získání dostat míč do své přední poloviny hřiště. Každý hráč se může dopustit maximálně pěti osobních chyb.

29 Útočné herní kombinace Kombinace založené na akci „hoď a běž“ Kombinace založené na přečíslení Kombinace založené na clonění

30 Obranné herní kombinace Proklouzávání Přebírání Obranný trojúhelník Obranné kombinace při početní převaze útočníků Kombinace při zesilování obrany

31 Útočné herní systémy Systém proti nezformované soupeřově obraně Systém postupného útoku –Proti osobní obraně –Proti zónové obraně –Proti kombinované obraně

32 Obranné herní systémy Osobní obranný systém Zónový obraný systém Kombinovaný obranný systém Presinkové obranné systémy

33 Basketbal vozíčkářů První zmínky o basketbalu vozíčkářů se objevují v USA v rehabilitačních centrech, kde bylo roku 1947 sehráno první oficiální utkání. Roku 1973 byla založena Mezinárodní federace vozíčkářů – IWBF V ČR se basketbal vozíčkářů objevuje jako doplněk, ale od roku 1992 se hraje Národní liga basketbalistů vozíčkářů.

34 Streetbal Streetbal nebo také pouliční basketbal vznikl v USA v 80. letech minulého století. Hraje se na jeden koš, kde proti sobě soupeří dvě družstva. Pravidla jsou jednoduchá – hraje se do šestnácti bodů nebo na dvacet minut, kdy koš platí za jeden bod a za trojkovou čárou za dva body, osobní chyby hlásí obránce.

35 Minibasketbal Je hra pro děti ve věku 8 – 12 let s upravenými pravidly. V roce 1968 byla založena samostatná mezinárodní basketbalová organizace (C.I.M) Rozdíly jsou hlavně ve výšce koše – 260 cm, menší a lehčí míč, délka utkání je 6-8 minut, hraje ji 15 hráčů.

36 Basketbalová družstva Los Angeles Lakers Čez basketbal Nymburk Gambrinus Brno (Žabovřesky)