Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ZAHRANIČNÍ SEKCE programová analýza Jiří Čáslavka RR, 5.4.2008, Praha.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ZAHRANIČNÍ SEKCE programová analýza Jiří Čáslavka RR, 5.4.2008, Praha."— Transkript prezentace:

1 ZAHRANIČNÍ SEKCE programová analýza Jiří Čáslavka RR, 5.4.2008, Praha

2 ZAHRANIČNÍ SEKCE Perspektiva politické strany v mezinárodních vztazích Zasazení do širšího ideologického kontextu neomezujícího se na jeden stát; Náš zahraničně-politický program je plně v souladu s principy evropských zelených (jsme velmi proevropští, koncept rozšířené bezpečnosti, důraz na civilní řešení konfliktů, odzbrojení, rozvojovou spolupráci, lidská práva; Nominací ministra zahraničí do vlády jsme za tuto oblast převzali velký díl odpovědnosti; Jaká je naše praktická politika, jak naplňujeme náš program?

3 ZAHRANIČNÍ SEKCE Výroční zpráva vlády za rok 2007 (MZV) – kde jsou zelené priority? Zahájili jsme jednání o možném umístění radarové základny systému protiraketové obrany USA na území ČR. Iniciovali jsme vytvoření sjednoceného a efektivního systému rozvojové spolupráce a humanitární pomoci. Posílili jsme roli ekonomické diplomacie. MZV přistoupilo k přípravě reformy. Vstup do schengenského prostoru. Zrušení vízové povinnosti pro občany ČR ze strany Kanady. Spolupráce na přípravách předsednictví s úřadem vícepremiéra. Analyzovali a vyhodnocovali jsme problematiku energetické bezpečnosti (proč pouze ruské, ukrajinské a běloruské tranzitní plynovody?). Podpis tzv. Informační dohody s Rakouskem.

4 ZAHRANIČNÍ SEKCE Jaké jsou naše zelené priority Schválení Lisabonské smlouvy, užší integrace EU (SZBP, apod.) Koncept rozšířené bezpečnosti (řešení konfliktů civilními prostředky, rozvojová spolupráce, boj s chudobou, ochrana životního prostředí, lidská práva, dialog kultur a náboženství) Rozvojová spolupráce Lidská práva Odzbrojení, veřejná kontrola vývozu zbraní Dobré sousedské vztahy

5 ZAHRANIČNÍ SEKCE Evropská politika Lisabonská smlouva, implementace Schengenu Příprava na předsednictví SZBP, sebevědomější vystupování vůči USA ČR v hlavním proudu, ratifikace? Priority předsednictví zatím nezohledňují priority SZ Bilaterální vyjednávání s USA o radaru, jednostranné vyjednávání o vízech s USA

6 ZAHRANIČNÍ SEKCE Priority předsednictví – otisk zeleného razítka? Evropa bez zbytečných bariér (odmítáme ekonomický růst bez bariér, nepromyšlenou liberalizaci a agresivní obchodní politiku; Místo toho nabízíme ekologickou udržitelnost, sociální spravedlnost a globální zodpovědnost EU; Bariéry by se měly bourat zodpovědně, některé regulace jsou potřebné (např. životní prostředí); Rozvojová spolupráce – další nepromyšlená liberalizace světového obchodu těm opravdu nejchudším nepomůže → institucionální rozvoj; Důraz na SZBP EU, rovnocenné partnerství mezi EU a USA; Energetika – podařilo se doplnit naši prioritu v oblasti ochrany klimatu, vyváženější pohled na energetickou bezpečnost; ČR by měla stáhnout žalobu na Evropskou komisi kvůli emisním povolenkám.

7 ZAHRANIČNÍ SEKCE Společná zahraniční a bezpečnostní politika EU není kavárenská debata Rozvoj SZBP EU není prioritou této vlády (bilaterální vyjednávání s USA o radaru, jednostranné vyjednávání s USA o vízech → oslabení společné pozice EU, v prioritách předsednictví klademe klíčový důraz na transatlantické partnerství, ne na posilování kapacit EU v oblasti bezpečnosti (rovnocenné partnerství mezi EU a USA)

8 ZAHRANIČNÍ SEKCE Bezpečnostní politika – náš program Pro zelené stojí těžiště zahraniční a bezpečnostní politiky v konceptu rozšířené bezpečnosti (civilní řešení konfliktů, rozvojová spolupráce, energetika, ochrana životního prostředí, lidská práva, právní stát, dialog kultur a náboženství); Zelení považují prohloubení projektu evropské bezpečnostní a obranné politiky za nezbytnou součást evropské integrace; Zelení prosazují, aby státy EU vůči USA vystupovaly sebevědoměji; Zelení budou usilovat o to, aby evropské bezpečnostní síly mohly v budoucnu nahradit NATO v Evropě. Čelit hrozbám současného světa preventivními válkami či kulturními střety považují zelení za špatné, pošetilé a kontraproduktivní. Zelení budou usilovat o přísnou veřejnou kontrolu vývozu zbraní.

9 ZAHRANIČNÍ SEKCE Bezpečnostní politika - realita Bilaterální vyjednávání s USA o umístění radarové základny systému protiraketové obrany; Posilování SZBP není prioritou této vlády; Nedaří se nám prosazovat náš koncept rozšířené bezpečnosti do koncepčních strategických dokumentů; Odchod z Iráku, posílení naší přítomnosti v Afgánistánu a v dalších zahraničních misích (jsme pro zvyšování objemu účelné rozvojové pomoci na úkor vojenských výdajů; je velmi pravděpodobné, že nebudeme souhlasit s dalším rozšířením naší vojenské účasti v Afgánistánu); Máme malý vliv na naše priority v oblasti odzbrojení a kontroly vývozu zbraní (Vláda se zasadí o zvýšení transparentnosti vývozu zbraní a prosadí povinnost předkládat zprávu o vývozu zbraní PČR, termín: do 31.12.2007); Hlasování v OSN – ČR neodsuzuje používání zbraní s ochuzeným uranem! SZ by měla od ministra zahraničních věcí vyžadovat podporu mezinárodního zákazu nášlapných min, bílého fosforu a munice z ochuzeného uranu.

10 ZAHRANIČNÍ SEKCE Radar (protiraketová obrana) Sjezdové usnesení - odpovědný přístup (ČR potřebuje spojence, nemůžeme konzumovat pouze výhody plynoucí z našich spojeneckých svazků; jsme pevně zakotveni v EU a NATO). 3 základní podmínky: – Společné stanovisko v Radě NATO; – Společné stanovisko v Radě EU; – Závazná garance vlády USA, že radar bude začleněn do řízení a velení NATO (budoucí integrace není řízení a velení); O smyslu protiraketové obrany USA i nadále pochybujeme: – Existuje skutečná hrozba? (Irán?, Severní Korea?); – Katastrofální zahraniční politika Bushovy administrativy → není důvod spěchat, počkejme na volby v USA; – Narušení a oslabení společné zahraniční a bezpečnostní politiky EU; – Dvojí standard bezpečnosti – jihovýchodní část Evropy by zůstala nepokryta; – Nové závody ve zbrojení → oslabení bezpečnosti; – Systém neprokázal obrannou kapacitu (klamné cíle a protiopatření); – Podobný systém byl odmítnut Kanadou a Jižní Koreou;

11 ZAHRANIČNÍ SEKCE Výsledky summitu NATO (PRO) Uznání zvyšující se hrozby plynoucí ze šíření balistických raket; Systém USA je přínosný pro bezpečnost celé Aliance → NATO nyní bude zkoumat způsoby, kterými bude možné tuto americkou schopnost zapojit do současného aliančního úsilí tak, aby v budoucnu vznikla jednotná protiraketová obrana pro celé NATO; Šéfové zemí NATO pouze uložili Alianci připravit návrhy, jak plánovaný americký systém propojit s evropskými systémy; Konkrétní rozhodnutí o možném propojení plánovaných systémů USA a NATO nepadne dříve než na dalším summitu v roce 2009!

12 ZAHRANIČNÍ SEKCE Rozvojová spolupráce – pomáhejme více a lépe Vznik Rozvojové agentury je úspěch Institucionální změna (zamezení plýtvání) je důležitější než okamžitý nárůst finančních prostředků Model rozvoje Západu (extenzívní ekonomický růst) nelze globálně zopakovat Alternativní modely rozvoje, které překonají současné těžko řešitelné rozpory mezi ekologickými mezemi planety a chudobou → propagace obnovitelných technologií v rozvojových zemích – zatím nerealizovaná zelená vize a výzva Multilaterální rozvojová spolupráce (mezinárodní organizace, evropské politiky v oblasti mezinárodního obchodu, apod.)

13 ZAHRANIČNÍ SEKCE Lidská práva Lidská práva jsou pro nás nedělitelná a budeme systematicky vystupovat proti jejich porušování nezávisle na zemi, kde k tomu dochází Lidsko-právní rozměr zahraniční politiky ČR Selektivní přístup? Neexistuje koordinace mezi oblastí lidských práv a rozvojovou spoluprací, nové trendy v oblasti lidských práv Pokud chce ČR vystupovat jako obhájce lidských práv ve světě, musí být zároveň připravena otevřeně diskutovat o vlastních problémech ČR dosud neratifikovala smlouvu o mezinárodním soudním tribunálu → mezinárodní ostuda

14 ZAHRANIČNÍ SEKCE Omezení závislosti na fosil. palivech a na JE přispívá k bezpečnosti Energetická bezpečnost - to není jen bezpečnost dodávek fosilních paliv z Ruska Postupná strategie odklonu od ropy a zemního plynu řeší obavy ohledně zabezpečení dodávek Obnovitelné zdroje energie zvyšují bezpečí tím, že řeší příčiny sporů o fosilní zdroje, jsou decentralizované → menší riziko útoku Civilní a vojenské využití jaderné energie nelze oddělit → pokud bude využívána jaderná energie, nemůže být úspěšný ani boj proti šíření zbraní hromadného ničení (např. spor s Iránem)


Stáhnout ppt "ZAHRANIČNÍ SEKCE programová analýza Jiří Čáslavka RR, 5.4.2008, Praha."

Podobné prezentace


Reklamy Google