Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Ambasadoři přírodovědných a technických oborů Studentovy cesty Martin Hasal.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Ambasadoři přírodovědných a technických oborů Studentovy cesty Martin Hasal."— Transkript prezentace:

1 Ambasadoři přírodovědných a technických oborů Studentovy cesty Martin Hasal

2 O čem si budeme povídat O statistice, speciálně o statistice v lékařském prostředí. O prognózách přežití rakoviny. O simulaci proudění kapalin ať už obecně nebo v porézním prostředí.

3 Statistika je věda a postup jak rozvíjet lidské znalosti použitím empirických dat. Představme si, že jsme statistici v nemocnici. Empirické data – v našem případě data o pacientech. Věk, pohlaví, rasa, zaměstnání, krevní skupina, zlozvyky…

4 Statistika Důležité je vždy vědět, co chceme zjistit. V našem případě se zaměříme na léčbu rakoviny jater.

5 Statistika OptionsPatientsFemaleMenAge (median) CT – RF Ablation (66) Chemoembolisation (68) Cyber Knife (63) Chemotherapy (60) Surgery (60) S. Open (62) S. O. RF Ablation10162 S. O. Resection (63.5) S. O. RF Ablation+Resection (61) S. Laparoscopic (Resection) (59) Symptomatic (68.5) Total (63.5)

6 Efektivnost zákroku = doba přežití pacienta Určí se tzv. Kaplan-Mayerovy křivky přežití.

7 Závěry Statisticky dokážete některá tvrzení na jejichž základě můžete pokračovat v dalším výzkumu resp. efektivnější léčbě pacienta.

8 Proudění kapalin a plynů Většina fyzikálních dějů lze popsat diferenciální rovnicí. Nejinak je tomu i pro proudění kapalin a plynů. K popisu tohoto jevu se používá tzv. Navierova-Stokesova rovnice kde u je rychlost, p představuje tlak a ν je kinematická viskozita.

9 Variační metody Metoda konečných prvků Aplikací variačního počtu se nám předchozí N-S rovnice převede na tvar kde pomocí MKP dostáváme dostaneme systém rovnic ve tvaru kde A je matice koeficientů, b je vektor pravých stran a x je vektor neznámých.

10 Výpočetní síť, řešení

11 Pokročilé problémy Při dostatečném výpočetním výkonu a dobře napsaném programu se můžete pustit do,,větších,, úloh.

12 Modelování proudění v porézním prostředí, zejména v horninách Princip je velmi podobný opět máme diferenciální rovnici, tentokráte Stokesovu-Brinkmanovu rovnici

13 Popis rovnice

14 Test- oblast

15 Výsledek

16 Test – výsledky - CT

17

18 DECOVALEX projekt Děkuji za pozornost


Stáhnout ppt "Ambasadoři přírodovědných a technických oborů Studentovy cesty Martin Hasal."

Podobné prezentace


Reklamy Google