Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Kde leží hranice mezi Východem a Západem v Evropě? Hranice VÝCHODU a ZÁPADU jsou nejednoznačné Názorů, kudy vést hranice mezi těmito dvěma částmi Evropy,

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Kde leží hranice mezi Východem a Západem v Evropě? Hranice VÝCHODU a ZÁPADU jsou nejednoznačné Názorů, kudy vést hranice mezi těmito dvěma částmi Evropy,"— Transkript prezentace:

1 Kde leží hranice mezi Východem a Západem v Evropě? Hranice VÝCHODU a ZÁPADU jsou nejednoznačné Názorů, kudy vést hranice mezi těmito dvěma částmi Evropy, resp. kulturními oblastmi, je celá řada Zde je několik náhledů na možnosti členění Vycházejí především z historického vývoje, geografických a ekonomických reálií Dostupné z Metodického portálu ISSN: , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

2 1) Zeměpisné členění – mys Nordkinn – mys Tainaron Dostupné z Metodického portálu ISSN: , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

3

4 2) Hranice římské říše – zhruba v době Augustově Dostupné z Metodického portálu ISSN: , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

5

6 3) Rozhraní katolické (později i protestantských) a pravoslavné církve Dostupné z Metodického portálu ISSN: , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

7

8 4) Hajnalova linie – konec 18. století Hranice vymezující dva modely demografického chování – na západ od linie relativně nízká sňatečnost a vyšší věk vstupu do manželství, na východ opak Dostupné z Metodického portálu ISSN: , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

9

10 5) Industrializace v 19. století Dostupné z Metodického portálu ISSN: , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

11

12 6) Železná opona Dostupné z Metodického portálu ISSN: , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

13

14 7) EU 2004 Dostupné z Metodického portálu ISSN: , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

15

16 8) HDP nad dolarů za rok na hlavu (údaje z CIA - The World Fact Book za rok 2008) Dostupné z Metodického portálu ISSN: , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

17

18 9) HDP nad dolarů za rok na hlavu (údaje z CIA - The World Fact Book za rok 2008) Dostupné z Metodického portálu ISSN: , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

19

20 10) A jak to vidíte Vy? Dostupné z Metodického portálu ISSN: , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

21

22 Podklad pro mapy: San Jose. Wikimedia - Europe countries map cs. [On line] 2007 [cit ]. Dostupné z: Zdroje informací: DAVIES, N.: Evropa. Academia, Praha, ISBN BACCI, M. L.: Populace v evropské historii. Nakladatelství Lidové noviny, Praha, ISBN CIA World fact book – Country comparison. [On line] 2009 [cit ]. Dostupné z: Dostupné z Metodického portálu ISSN: , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.


Stáhnout ppt "Kde leží hranice mezi Východem a Západem v Evropě? Hranice VÝCHODU a ZÁPADU jsou nejednoznačné Názorů, kudy vést hranice mezi těmito dvěma částmi Evropy,"

Podobné prezentace


Reklamy Google