Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Číslo projektu CZ.1.07/1.4.00/21.1405 Název sady materiálů Český jazyk 9. ročník Název materiálu VY_32_INOVACE_18_Skládání Autor Chňoupková Martina.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Číslo projektu CZ.1.07/1.4.00/21.1405 Název sady materiálů Český jazyk 9. ročník Název materiálu VY_32_INOVACE_18_Skládání Autor Chňoupková Martina."— Transkript prezentace:

1 Číslo projektu CZ.1.07/1.4.00/21.1405 Název sady materiálů Český jazyk 9. ročník Název materiálu VY_32_INOVACE_18_Skládání Autor Chňoupková Martina

2 Skládání Mgr. Martina Chňoupková

3 Erika žila v luxusu, a přesto si nehrála na něco extra. Vyberte slova cizího původu a pokuste se je nahradit českými ekvivalenty. V jakém poměru jsou věty v souvětí? Jedná se o souvětí souřadné. Přeformulujte ho tak, aby se z něj stalo souvětí podřadné. Vyhledejte základní skladební dvojici v první větě souvětí. Vyhledejte sloveso ve druhé větě, převeďte ho do infinitivu a proveďte u něj rozbor stavby slova.

4 Skládání = kompozice jeden ze způsobů tvoření slov skládáním se tvoří nejčastěji podstatná a přídavná jména skládáním vznikají složeniny (kompozita) –vlastní (pravé) –nevlastní (nepravé) Poznámka: v současnosti přibývá složenin, kde je jedna část přejatá z cizího jazyka a takovým složeninám říkáme hybridní (biozelenina, ultralehký…)

5 Složeniny vlastní nedají se rozložit na volné spojení slov –přírodopis, jihovýchodní, starověk

6 Složeniny nevlastní dají se rozložit na samostatná slova –spolupracovat, zeměkoule…

7 Rozlište slova odvozená a složená: neuvěřitelný lesopark televizor křesílko kolemjdoucí bezbranný okenice odpoledne přírodovědec odvozené složené odvozené složené odvozené složené

8 Rozlište složeniny vlastní a nevlastní: kolemjdoucí sebevražda lukostřelba lýkožrout dvojjazyčný rychlostavba starousedlík okamžik práceschopný století čtyřnohý velkoměsto nevlastní vlastní nevlastní vlastní nevlastní vlastní

9 Které slovo nepatří stavbou k ostatním: Západočech velkoobchod středověk pravěk novověkstarověk Z jakého důvodu je to právě toto slovo?

10 Tvořte složeniny a vytvořte vhodné spojení: např.: jižní Čechy – jihočeské rybníky měřit plyn dva roky bílý sníh zelené oči sladká voda vlastní rukou stará móda plynoměr v domě dvouletá rodičovská dovolená sněhobílé šaty zelenooký chlapec sladkovodní ryba vlastnoruční podpis staromódní chování

11 Tvořte složeniny a rozhodněte, zda budou jedním slovem nebo budou slova spojena spojovníkem: Mattonni z Karlových Var válka Korejců a Američanů německý a anglický slovník hnědé kalhoty do béžova trojúhelník s pravým úhlem savec z cizích krajů karlovarská Mattonni korejsko-americká válka německo-anglický slovník hnědo-béžové kalhoty pravoúhlý trojúhelník cizokrajný savec

12 Vytvořte co nejvíce složenin, které budou obsahovat číslovku jeden, kdo jich za minutu vytvoří nejvíce, získává malou jedničku: jednobarevný, jednoslovný, jednodomý, jednosměrný, jednomístný, jednopodlažní, jednoslabičný, jednostranný, jednotvárný….

13 DÚ: Pro souseda vymyslete nějaké cvičení na složeniny, předejte mu jej a on ho vypracuje. Vypracované mi ho poté odevzdá. Kvalitu práce samozřejmě zhodnotím.


Stáhnout ppt "Číslo projektu CZ.1.07/1.4.00/21.1405 Název sady materiálů Český jazyk 9. ročník Název materiálu VY_32_INOVACE_18_Skládání Autor Chňoupková Martina."

Podobné prezentace


Reklamy Google