Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Sexuální dospívání Reprodukční zdraví 8. ročník

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Sexuální dospívání Reprodukční zdraví 8. ročník"— Transkript prezentace:

1 Sexuální dospívání Reprodukční zdraví 8. ročník
Výchova ke zdraví Mgr. Silvie Šilingerová

2 OBSAH Referáty: Michalcová, Dvořák Pohlavní život v současné době
Předčasná sexuální zkušenost a její rizika Těhotenství u mladistvých Reprodukční zdraví a interrupce

3 Pohlavní život mládeže v současné době a jeho charakteristika
1. kontroverzní vztah k sexu (pohlavní styk nechápou jako vyvrcholení citových a harmonických vztahů mezi partnery, ale jako biologickou potřebu) 2. nahodilé vybírání partnerů (bez citového požitku, často pod vlivem alkoholu) 3. sexuální promiskuita (udržování vztahu i s několika partnery současně, rychlé a časté střídání sexuálních partnerů) 4. problémy v oblasti citové a mravní 5. zvýšené riziko přenosu pohlavních chorob 6. zvýšené riziko potkání člověka trpícího sexuální úchylkou

4 RIZIKA PŘEDČASNÉHO POHLAVNÍHO ŽIVOTA
Pozorně si prohlédněte fotografie . Která rizika může přinést předčasné započetí pohlavního života?

5 ODPOVĚZ NA OTÁZKY Ve dvojicích veďte diskusi (nejdříve chlapci spolu, děvčata spolu, pak smíšené dvojice k následujícím otázkám: Co bys dělal, kdyby s tebou nechtěně otěhotněla tvoje přítelkyně? Jaké budeš mít pocity? Jak bys to řešil? 2. Co bys udělala, kdyby ses dostala nechtěně do jiného stavu? Jaké budeš mít pocity?Jak bys to řešila?

6 ANKETA Odpověz na otázky:
Jaký je podle Vás hlavní důvod těhotenství náctiletých? Jaký je ideální věk pro zahájení sexuálního života? Myslíte si, že je nezletilá maminka schopná se postarat o dítě? Jak si myslíte, že reagují rodiče na těhotenství své náctileté dcery? 5. Myslíte si, že kdyby nezletilé maminky mohly, tak by těhotenství zpětně odložily?

7 REFERÁT Plánované rodičovství- antikoncepce
Slovníček pojmů: plánované rodičovství, antikoncepce Druhy ženské a mužské antikoncepce Rizika antikoncepce Powerpoint na cca 4 slidy, doplň obrázky Zpracuj na 2 A4, problematiku dobře vysvětli Dobrovolník???  (4 žáci)

8 Předčasná sexuální zkušenost
Urychlování tělesných změn naší generace. Nedostatečná kontrola vůle nad vlastním jednáním (sexuální pud převládne nad odpovědností). Člověk započne svůj sexuální život dříve, než vyzraje psychicky. Člověk je připraven pouze pro fyzické stránce.

9 Jaká rizika může přinést předčasná sexuální zkušenost?
těhotenství interrupce promiskuita prostituce sexuálně přenosné choroby zánětlivá onemocnění pohlavních orgánů návykové látky Toto všechno stále více ohrožuje zdraví v oblasti reprodukce.

10 Těhotenství u mladistvých – jeho rizika
omezení sociálního a profesionálního rozvoje sociální izolace otec obvykle chybí dítě je často nedonošené nepřipravenost a nezralost pro rodičovství závislost na vlastních rodičích socioekonomické nevýhody vyšší rozvodovost

11 Reprodukční zdraví… Interrupce…
…schopnost otěhotnět, donosit a porodit zdravé dítě Interrupce… …umělé přerušení těhotenství. Interrupce je omezena: délkou těhotenství Interrupce se provádí do 12. týdne těhotenství (na žádost žadatelky). Po 12. týdnu se interrupce provádí pouze ze zdravotních důvodů.

12 plod je poškozený (genetické poškození, vývojová vada)
život matky je ohrožen infekční onemocnění v raném stádiu těhotenství po 24. týdnu se těhotenství ukončuje pouze v případech záchrany života matky nebo v případě vážného poškození plodu b) věkem žadatelky žadatelka do 16 let – nutný je souhlas žadatelky a jejího zákonného zástupce žadatelka od 16 do 18 let – nutný je souhlas žadatele, ale je zde povinnost vyrozumět o provedeném výkonu jejího zákonného zástupce žadatelka nad 18 let – nutný je souhlas žadatelky, provádí se maximálně 2x ročně

13 Kovář, P., Regulace početí – podáváme studentům správné a aktuální informace? Časopis Prevence
Janošková, D., Ondráčková, M., Čábalová, D., Marková, H., Šebková, J., Občanská výchova 8 Rodinná výchova 8 učebnice pro základní školy a víceletá gymnázia Plzeň: Fraus, ISBN Janošková, D., Ondráčková, M., Čábalová, D., Občanská výchova 8 Rodinná výchova 8 příručka učitele pro základní školy Plzeň: Fraus, ISBN


Stáhnout ppt "Sexuální dospívání Reprodukční zdraví 8. ročník"

Podobné prezentace


Reklamy Google