Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Název školy: ZÁKLADNÍ ŠKOLA SADSKÁ Autor: Mgr. Blanka Žánová Název DUM: VY_32_Inovace_5.3.14 1. světová válka Téma: Člověk a jeho svět - Dějiny ČR Číslo.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Název školy: ZÁKLADNÍ ŠKOLA SADSKÁ Autor: Mgr. Blanka Žánová Název DUM: VY_32_Inovace_5.3.14 1. světová válka Téma: Člověk a jeho svět - Dějiny ČR Číslo."— Transkript prezentace:

1 Název školy: ZÁKLADNÍ ŠKOLA SADSKÁ Autor: Mgr. Blanka Žánová Název DUM: VY_32_Inovace_ světová válka Téma: Člověk a jeho svět - Dějiny ČR Číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/ Anotace: Výkladová hodina pro žáky 5.ročníku, významné okamžiky českých dějin. Materiál je určen pro práci s interaktivní tabulí, pro dataprojektor nebo do počítačové učebny.

2 Továrny produkují stále více výrobků - Hledání nových trhů střety zájmů Potřeba nových odbytišť

3  1914 – atentát na rakouského následníka trůnu v Sarajevu  František Ferdinand d‘Este a jeho žena Žofie Chotková zastřeleni  Záminka pro vyhlášení války Srbsku

4

5 TROJSPOLEK Německo Rakousko – Uhersko Itálie TROJDOHODA Velká Británie Francie Rusko

6 Mobilizace - 60 miliónů vojáků Válka v zákopech = ZÁKOPOVÁ V roce 1917 vstupuje do války USA na straně Trojdohody – změní průběh Vítěz Trojdohoda zaniká Rakousko – Uhersko Německo podepisuje příměří

7 Byla zatím technicky nejdokonalejší Zapojení vynálezů – tanky, letadla, telefon, plyn

8

9

10

11 pařížská mírová konference Nové uspořádání Evropy Oslabení Německa, rozpad Rakousko- Uherska V Evropě přibyly nové státy Zanikly některé monarchie Posílilo se postavení USA, Velké Británie, Francie Vojáci, kteří přežili válku, byli navždy poznamenáni – fyzicky i psychicky – nazývali se „ztracenou generací“.

12 Ztráty na životech: 10 miliónů 21 miliónů zraněných 2 milióny trvale zmrzačených Velké hospodářské škody Velké kulturní škody Zánik a rozpad impérií Vznik nových států Nové hranice států Nové velmoci - USA a sovětské Rusko Poválečná hospodářská krize Vznik Společnosti národů

13  

14 Atentát na následníka trůnu v Sarajevu Trojspolek a trojdohoda Tanky, letadla, plyn USA, Velká Británie, Rusko Záminkou pro vyhlášení války byl Státy se rozdělily do spolků s názvy Byly použity nové zbraně Svoje postavení posílily

15  CHALUPA, Petr a Věra ŠTIKOVÁ. Vlastivěda 5: Česká republika jako součást Evropy. Brno: Nová škola, s.r.o., ISBN  HRONEK, Milan. Vlastivěda 5. Olomouc: Prodos, ISBN    NEZNÁMÝ. Wikipedia.cz [online]. [cit ]. Dostupný na WWW:


Stáhnout ppt "Název školy: ZÁKLADNÍ ŠKOLA SADSKÁ Autor: Mgr. Blanka Žánová Název DUM: VY_32_Inovace_5.3.14 1. světová válka Téma: Člověk a jeho svět - Dějiny ČR Číslo."

Podobné prezentace


Reklamy Google