Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ZŠ Brno, Řehořova 3 Osobnosti českých a světových dějin 6.-9. Dějepis 9.ročník III2-31-09.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ZŠ Brno, Řehořova 3 Osobnosti českých a světových dějin 6.-9. Dějepis 9.ročník III2-31-09."— Transkript prezentace:

1 ZŠ Brno, Řehořova 3 Osobnosti českých a světových dějin Dějepis 9.ročník III

2 FRANTIŠEK FERDINAND D´ ESTE * Štýrský Hradec SARAJEVO

3 František se narodil v habsbursko – bourbonské rodině: otec – Karel Ludvík - arcivévoda rakouský matka – Marie Annunciata František byl nejstarší ze 4 dětí Marie, která vyčerpaná a nemocná ( tuberkulóza) zemřela ve věku 28 let.

4 Mateřskou lásku mu vynahradila 3. manželka jeho otce –Marie Tereza Dostalo se mu přísné výchovy a r vstoupil do armády. Mezi jeho vášně patřil lov ( divokých zvířat), cestování ( Itálie, Egypt, Turecko, Sýrie ….) Překonal tuberkulózu.

5 František původně neměl být následníkem trůnu, ale poté, co jeho bratranec spáchal sebevraždu, bylo dědictví trůnu nabídnuto Františkovi za podmínky, že přijme rodové jméno ESTE a na učí se do 12 měsíců italsky. Erb rodiny Austria- Este František Ferdinand s bratrem

6 se oženil s Žofií Chotkovou, dvorní dámou své tety. Protože manželství nebylo rovné, musel si sňatek vyvzdorovat na císaři Františku Josefovi. Podepsal, že se za své potomky vzdává nároků na trůn monarchie a svatby se neúčastnil nikdo z blízké rodiny kromě nevlastní matky a jejich dcer. Žofie byla povýšena na kněžnu z Hohenbergu.

7 Zámek Belvedere ve Vídni Zámek Zákupy Konopiště

8 Potomci : 1901 – dcera Žofie syn Maxmilián 1904 – syn Arnošt 1908 – syn - zemřel u porodu 1909 Žofie povýšena do vévodského stavu

9 Do té doby nesměla svého manžela oficiálně doprovázet a při ceremoniálních příležitostech byla často od manžela oddělena. Jejím prvním vystoupením na veřejnosti byla cesta do Sarajeva.

10 spáchán v Sarajevu na arcivévodu atentát. Úspěšnému atentátu předcházel bombový útok, při němž se bomba odrazila od střechy a spadla pod následující vůz, kde vybuchla. Zraněno bylo asi 20 lidí. Poté se František zúčastnil jednání na radnici a rozhodl se jet do nemocnice navštívit zraněné bombou. Při špatném zabočení limuzínu spatřil Gavrilo Princip, který na pár dvakrát vystřelil. Ferdinand byl zraněn do krční tepny, těhotná Žofie zemřela o pár minut později.

11

12 Sarkofágy manželského páru jsou uloženy v hrobce u zámku Artstetten. Sarajevský atentát se stal záminkou pro rozpoutání 1. světové války

13 Odkazy: bajnou-horou-blanik zamek-konopiste worthersee_474.html ferdinand-d%C2%B4este-zemrit/

14 Odkazy : trunu/ volit-dluznici-a-poskozeni A1ka_Ferdinanda_d'Este rakouska-a-italie/


Stáhnout ppt "ZŠ Brno, Řehořova 3 Osobnosti českých a světových dějin 6.-9. Dějepis 9.ročník III2-31-09."

Podobné prezentace


Reklamy Google