Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Název školyZákladní škola a mateřská škola Libchavy Název a číslo projektu EU peníze pro ZŠ Libchavy CZ.1.07/1.4.00/21.3403 Číslo a název klíčové aktivityIII/2.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Název školyZákladní škola a mateřská škola Libchavy Název a číslo projektu EU peníze pro ZŠ Libchavy CZ.1.07/1.4.00/21.3403 Číslo a název klíčové aktivityIII/2."— Transkript prezentace:

1

2 Název školyZákladní škola a mateřská škola Libchavy Název a číslo projektu EU peníze pro ZŠ Libchavy CZ.1.07/1.4.00/ Číslo a název klíčové aktivityIII/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Název materiálu:Hotovostní a bezhotovostní peníze Číslo materiálu:VY_32_INOVACE_18_13 Autor:Mgr. Veronika Vaňousová Datum vytvoření: Vyučovací předmět:Matematika, Občanská výchova Ročník:9. Vzdělávací oblast:Finanční gramotnost Vzdělávací obor:Matematika a její aplikace, Výchova k občanství

3 Tematický okruh:Peníze Téma:Nakládání s penězi Druh učebního materiálu:Prezentace Potřebný čas pro výuku DUM: min Anotace / Metodický list:Cílem prezentace je představit žákům rozdíl mezi hotovostí a bezhotovostními penězi. Snímky 4 a 5 jsou zaměřeny na hotovost. Snímky 6 – 8 se zaměřují na vysvětlení pojmu bezhotovostní peníze. Snímek 9 zobrazuje loga některých tuzemských bank. Po shlédnutí prezentace je vhodné, aby žáci vyhledali na internetu stránky některých bank a pokusili se zde vyhledat základní informace o jejich službách.

4 H OTOVOSTNÍ A BEZHOTOVOSTNÍ PENÍZE

5 H OTOVOST Hotovost jsou mince a bankovky. Můžeme jimi platit za zboží. Při placení předáváme peníze (hotovost) z ruky do ruky, proto se tomuto typu placení říká hotovostní. Peníze obvykle nosíme v peněžence a dbáme na to, abychom je neztratili.

6 O BĚŽIVO Mince a bankovky často mění majitele – obíhají. Když v obchodě zaplatíme za nákup, může stejné mince a bankovky prodavač použít na vrácení jinému zákazníkovi. Většina bankovek a mincí projde mnoha peněženkami a může procestovat i velký kus světa.

7 B EZHOTOVOSTNÍ PENÍZE Protože by ani všechny vydané bankovky a mince nestačily na placení zboží, byly zavedeny bezhotovostní peníze. Bezhotovostní peníze jsou zapsány čísly na bankovním účtu. Bezhotovostní peníze může používat ten, kdo má zřízen účet v bance. Na bankovní účet můžeme peníze vkládat, rodičům na něj posílají výplatu ze zaměstnání a můžeme z něj platit za zboží.

8 P ENÍZE NA BANKOVNÍM ÚČTU Kolik peněz máme na bankovním účtu, zjistíme v bance, prostřednictvím internetu nebo telefonu. K bankovnímu účtu dostaneme platební kartu, kterou můžeme platit v obchodech nebo s ní můžeme vybírat peníze z bankomatu. Na bankovním účtu jsou peníze bezpečně uloženy. ey/cz/bodyhead/right/debetni-chip- maestro jpg

9 B EZHOTOVOSTNÍ PLACENÍ Z bankovního účtu můžeme posílat peníze na jiné účty, např. poplatky za telefon, elektřinu. Každý měsíc posílá banka majiteli účtu výpis, kde jsou informace o částkách, které na účet byly přičteny a které byly odečteny.

10 Z NÁTE BANKY V Č ESKÉ REPUBLICE ?

11 Z DROJE : JAKEŠ, Petr a kol. Finanční gramotnost pro první stupeň základní školy. Praha: Fortuna, 2011, ISBN Z DROJE OBRÁZKŮ NA SNÍMKU 9:


Stáhnout ppt "Název školyZákladní škola a mateřská škola Libchavy Název a číslo projektu EU peníze pro ZŠ Libchavy CZ.1.07/1.4.00/21.3403 Číslo a název klíčové aktivityIII/2."

Podobné prezentace


Reklamy Google