Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Obchodní akademie, Střední odborná škola a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky, Hradec Králové Autor:Mgr. Jana Novotná Název materiálu: VY_32_INOVACE_10_PEDAGOGIKA_PSYCHOLOGIE_01.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Obchodní akademie, Střední odborná škola a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky, Hradec Králové Autor:Mgr. Jana Novotná Název materiálu: VY_32_INOVACE_10_PEDAGOGIKA_PSYCHOLOGIE_01."— Transkript prezentace:

1 Obchodní akademie, Střední odborná škola a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky, Hradec Králové Autor:Mgr. Jana Novotná Název materiálu: VY_32_INOVACE_10_PEDAGOGIKA_PSYCHOLOGIE_01 Sociální komunikace Téma sady:Pedagogika a psychologie Obor, ročník:Sociální činnost, 3. ročník Datum vytvoření:leden 2013 Anotace:Mezilidské vztahy, interakce, komunikace Metodický obsah:Výklad nového učiva, objasnění a upevnění základních pojmů

2 Člověk aktivní součást společnosti Každý člověk na základě duševních vlastností a schopností a podle tělesných zvláštností je jedinečným, neopakovatelným z psychologického hlediska je osobností (viz definice psychologie osobnosti) zabýváme-li se osobností, musíme brát v úvahu i mezilidské vztahy, v nichž osobnost - každý z nás – žije.

3 Mezilidské vztahy Projevují se ve 3 oblastech: 1. interakce a komunikace 2. socializace osobnosti 3. životní cesta člověka Osobnost se projevuje jako celek  Člověk je jednotou biologických, psychologických a sociálních aspektů (hledisek), je utvářen ve vztazích mezi lidmi a ve společnosti a v nich se projevuje.

4 Interakce a komunikace  Přímý sociální styk se děje v interakcích a komunikacích  bez sociálního styku je lidská společnost nemyslitelná, styk funguje – jako způsob stmelování jedinců i způsob jejich rozvoje (je dán v případě pozitivního i negativního vztahu jednoho člověka k druhému). 3 stránky sociálního styku: 1. interakční - výměna nejen informací, ale i činností 2. komunikační - výměna informací 3. percepční - vzájemné pochopení

5 Model sociální interakce Obr. 1 Model sociální interakce [1]

6 Interakce, model komunikace Interakce  reagování (působení) lidí navzájem, probíhá v každém setkání Konkrétní interakce jsou závislé:  na osobnostech účastníků interakce  na situačním kontextu (oslava x řešení vážného problému) Model komunikace:  vysílající (vysílač, komunikátor) sděluje zprávu v zakódované podobě  přijímací (přijímač, komunikant) hlásí zpět, jak zprávu přijal (dekódoval) - zpětná vazba (feedback)

7 Komunikace proces, v němž se lidé dorozumívají  Dvousměrná x jednosměrná (rozhovor x spisovatel píše knihu)  masová komunikace - zprávy, pořady televize, rozhlasu, tisku  veřejná přednáška - přednášející má možnost reagovat na publikum, tzn. - do převážně jednosměrného komunikování vstupuje interaktivnost  do komunikace vstupuje interaktivnost, do interakce vstupuje komunikativnost  interaktivní komunikace (vzájemně se prostupují).

8 Otázky a úkoly 1. V jakých 3 oblastech se projevují mezilidské vztahy? 2. Uveďte 3 stránky sociálního styku. 3. Popište, jak navazujete kontakt.

9 Použitá literatura Kern, H. a kol.: Přehled psychologie. 1.vyd., Praha, 1999. ISBN 80-7178-240-8. Helus, Z.: Psychologie pro střední školy. Dotisk 1. vyd., Praha, 1995. ISBN 80-7168-245-4.

10 Použité zdroje obrázků [1] Model sociální interakce. In: Mezilidské vztahy [online]. 2012 [cit. 2013-06-17]. Dostupné z: http://mezilidske- vztahy.euweb.cz/interakce.htm

11 Použité zdroje obrázků Dílo smí být dále šířeno pod licencí CC BY-SA. Materiály jsou určeny pro bezplatné používání pro potřeby výuky a vzdělávání na všech typech škol a školských zařízení. Jakékoliv další využití podléhá autorskému zákonu. Všechna neocitovaná autorská díla jsou dílem autora. Všechny neocitované kliparty a další grafické objekty jsou součástí prostředků výukového sw Smart Notebook a MS Office.


Stáhnout ppt "Obchodní akademie, Střední odborná škola a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky, Hradec Králové Autor:Mgr. Jana Novotná Název materiálu: VY_32_INOVACE_10_PEDAGOGIKA_PSYCHOLOGIE_01."

Podobné prezentace


Reklamy Google