Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Ergonomie, kompenzace a problematika práce s počítači.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Ergonomie, kompenzace a problematika práce s počítači."— Transkript prezentace:

1 Ergonomie, kompenzace a problematika práce s počítači

2 Vlivy škodící počítači

3 Otřesy Škodí především rotujícím částem, jichž je v počítači několik: pevné disky, diskety v disketové mechanice, kompaktní disk v mechanice CD-ROM a větráky. Otřesy mohou navíc způsobit i uvolnění propojovacích konektorů uvnitř počítače.

4 Kouř Jde o obdobu prachu v jemnějším provedení.

5 Tepelné šoky Střídání tepla a chladu (obzvláště v zimě).

6 Vlhko Způsobuje korozi. Používat vodu na počítač nelze doporučit vůbec.

7 Teplo Počítač pracuje spolehlivě běžné pokojové teplotě. Chladnější prostředí mu prospívá, vysoká teplota (nad 50° C uvnitř skříně) způsobuje přehřátí a tím chybovost nebo úplné zastavení činnosti počítače, případně jeho poškození.

8 Elektrické šoky Správné pořadí zapínání je: tiskárna, monitor a nakonec centrální jednotka (která je nejcitlivější a měla by být nejvíce chráněna). Vypíná se v opačném pořadí. Nikdy nevypínáme jakékoliv elektronické zařízení pouhým vytažením ze zásuvky. Chceme-li počítač ochránit i před šoky přicházejícími z elektrické sítě (velmi krátké přepěťové špičky, které mohou způsobit vážné poruchy), použijeme alespoň napájecí filtr (vypadá jako prodlužovací kabel nebo jako předřazená zásuvka).

9 Statická elektřina Ta může zničit v počítači často citlivé obvody a jejím zdrojem bývá většinou uživatel. Zbavíme se jí např. tak, že se dotkneme radiátoru nebo si umyjeme ruce. Vyhýbáme se potahům a látkám (oděvům) z umělé hmoty, umělým materiálům, raději nenosíme ani boty na gumové podrážce, abychom se třením látky o podložku nenabili.

10 Ergonomie Nyní se zastavíme se u ergonomických problémů a řekneme si též, jak se má počítačové pracoviště správně uspořádat. Měli bychom dodržet následující pravidla: vzdálenost očí od monitoru by měla být cca 60 cm, tj. na vzdálenost natažené ruky, střed monitoru má být asi 18° pod rovinou očí. Je-li výše, může nás zakrátko bolet za krkem, klávesnice by měla být v takové výšce, aby paže v předloktí svírala pravý úhel, pod zápěstí patří podložka tak, aby ruka nesměřovala příliš nahoru.

11

12 před klávesnicí a po jejich stranách je třeba mít volný prostor. Po jedné straně klávesnice musí být místo pro myš, monitor nestavte před okno, protože prudký přechod světla dráždí oči. Nejlépe je umístit monitor před stěnu, pokud není zbytí je třeba použít žaluzie nebo roletu

13 monitor umístěte tak, aby na obrazovce nevznikaly odlesky zvyšující únavu očí, vedle monitoru nestavte kovovou lampičku, protože dochází tak k sekundárnímu vyzařování elmag. pole (působí jako magnetický vodič). Stojan je vhodné umístit minimálně ve vzdálenosti 30 cm od boku monitoru, monitory, které nesplňují hygienické normy (MPR II, či ještě přísnější TC092 resp. TC095), by měly být doplněny skleněným filtrem od renomovaného výrobce. polarizační filtr navíc odstraní nepříjemné odlesky,

14 monitory nemají být umístěny v řadě za sebou. To z toho důvodu, že by v kuželu elmag. pole, který monitor ze zadní části vyzařuje, seděl další student nebo spolupracovník. Ze stejného důvodu není dobré opírat se o zadní část monitoru.

15 Jak nemá vypadat pracoviště

16 Kompenzace dlouhodobé práce s počítačem cviky pro uvolnění.

17 v sedu na židli spojíme paže a vyvoláme tlak směrem vzhůru (cca 15 – 20 sec).

18 skrčíme upažmo a kmitáme v co největším rozsahu pohybu střídavě doprava a doleva.

19 v sedě na židli napřímíme trup, ruce uchopí okraje sedadla a snažíme se co nejsilněji přitahovat opakovaně (vždy cca 15 – 20 sec).

20 využijeme rámu dveří (či rohu zdi) tak, že směrem dopředu vyvoláme tlak – snažíme se co největší silou. Střídáme obě paže.

21 dlaně opřeme o stěnu (rám dveří), paže jsou pokrčeny – střídáme pohyb vpřed a vzad – nohy jsou na špičkách.

22 ve vzpažení uchopíme nadhmatem pohyb vodorovnou část rámu dveří a snažíme se co nejvíce prohnout dopředu.

23 stoj spojný : komíhání z předpažení do zapažení.

24 stoj spojný : komíhání ze vzpažení do zapažení – ve vzpažení připojit kmit nazad s hrudním záklonem.

25 stoj rozkročný čelný : bočné kruhy napřed a nazad.

26 stoj spojný : předpažit, výskok s co největším zapažením.

27 z lehu na zádech provedeme „most“ (pro náročné cvičence).

28 z lehu na zádech provádíme „sklapovačky“.

29 v lehu na břiše uchopíme rukama nohy za kotníky a prohneme trup vzad.

30 opakované poskoky – též s celým obratem.

31 uklidnění – nádech.

32 uklidnění – výdech.

33 Nevhodné a nebezpečné situace

34 Následujících situací se musíme vyvarovat : Před čištěním libovolné části počítače přístroj vypneme a vytáhneme přívodní šňůry ze zásuvky. Pro čištění nepoužíváme chemická rozpouštědla, prášek na nádobí, ani kovové nástroje - ty mohou být jen z umělé hmoty nebo dřevěné (např. špejle). Pro stírání prachu je nejvhodnější látka, která nepouští vlákna. Měla by být vlhká, ne mokrá !

35 Doporučuje se jedenkrát do roka počítač otevřít a odstranit usazený prach (pokud však chceme tuto operaci provést sami, omezíme se pouze na opatrné vysátí prachu; lepší je objednat si firmu specializovanou na čištění počítačů. Před otevřením samozřejmě odpojíme počítač od sítě a zbavíme se statického náboje! Prach vysáváme a jemně přisunujeme k hubici vysavače štětečkem. Na vnitřek počítače vlhké prostředky nepoužíváme vůbec. Otvory na monitoru nesmí být zakryty - nikdy na něj tedy nepokládáme papíry ani cokoliv jiného!

36 Po příchodu zvenku do vyhřáté místnosti se nám mimo brýlí orosí i notebook. Musíme počkat, až se vytemperuje přibližně na teplotu okolí. Po bezprostředním zapnutí bychom také mohli jít hned do servisu! (To se ostatně týká všech elektrických zařízení, nedočkavost se nevyplácí!) Na pracovišti kuřáků trpí nejen nekuřáci, ale i počítač. Kouř vnikne do disketových mechanik, na kontakty klávesnice, usazuje se na deskách počítače, znečišťuje tiskovou hlavu, špiní povrch obrazovky...

37 Občas se v kanceláři stěhuje nábytek. Pohyb počítači nesvědčí, hlavně ne pevnému disku. Stačí nevelký otřes, hlavička vzdálená půl mikronu od disku otáčejícího se rychlostí několika tisíc otáček za minutu se ho dotkne a disk je nenávratně zdevastován a došlo k totální ztrátě dat a možná celého disku. Je-li počítač zapnutý, nepohybujeme s ním ani, neklepeme nohou, nemlátíme při hře do klávesnice umístěné u počítače! Nesaháme na konektory na zadní stěně počítače. Počítač sice potřebuje elektřinu, ne však statickou. Proto se také raději ani zbytečně nedíváme dovnitř počítače.

38 Otvírání monitoru ponecháme pokud nejsme odborníky výlučně servisní firmě. Mezi dvěma zapnutími počítače počkáme 15 až 20 sekund, aby měl počítač čas na ustálení všech přechodových stavů, stabilizaci napěťových poměrů elektronických součástí a zklidnění setrvačných hmot pohyblivých součástí. Jinak se můžeme dočkat i toho, že náš počítač dopočítá. Mezi vypnutím a zapnutím monitoru počkáme alespoň pět sekund.

39 Skříň počítače nepřirážíme ke stěně. Za počítačem i za monitorem necháme větší prostor pro ventilaci. Přiražení skříně ke stěně také nesvědčí konektorům (jak na monitoru, tak na skříni počítače), u nichž může dojít k poškození připojení drátků. Volné otvory po deskách a konektorech na zadní stěně počítače by měly být zaslepeny, aby jimi nemohl vnikat prach. Při rozpadu obrazu na monitoru (po obrazovce rychle přebíhají barevné pruhy), raději ihned počítač vypneme a přivoláme odborníka. Nevhodná frekvence vysílaná (ať už z důvodu špatného nastavení, nebo např. působením počítačového viru) grafickou kartou, může elektroniku monitoru poškodit.

40 Počítač, monitor i tiskárna by měly být napájeny z jednoho napájecího okruhu. Je proto jistější použít prodlužovací kabel, tzv. PES (rozdvojky raději ne - některé jsou nevhodně propojené! ). Napájení počítače musí mít zemnící vodič (ochranný). Tam, kde hrozí riziko výpadků proudu, je vhodné pořídit záložní zdroj (UPS). To je obzvláště důležité u databázových systémů, kde výpadek v nevhodném okamžiku může data poničit. Jinak většinou postačí práci průběžně ukládat na disk, přijdeme tak nejvýš o data od poslední úpravy.

41 Při bouřce počítač raději vypneme a šňůru vytáhneme ze zásuvky (ne všude je vedení chráněno před bleskem). Uvaříme si kávu nebo čaj - dávejme však pozor, kam šálek stavíme. Voda klávesnici nesvědčí a u notebooku může znamenat jeho zničení. Disketu může kapka kávy učinit nepoužitelnou.


Stáhnout ppt "Ergonomie, kompenzace a problematika práce s počítači."

Podobné prezentace


Reklamy Google