Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

NÁZEV ŠKOLY: ZŠ a MŠ Osoblaha, příspěvková organizace AUTOR: Jaroslava Lioliasová NÁZEV: VY_32_INOVACE_05_LIDOVÁ_SLOVESNOST TEMA: Pohádka ČÍSLO PROJEKTU:

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "NÁZEV ŠKOLY: ZŠ a MŠ Osoblaha, příspěvková organizace AUTOR: Jaroslava Lioliasová NÁZEV: VY_32_INOVACE_05_LIDOVÁ_SLOVESNOST TEMA: Pohádka ČÍSLO PROJEKTU:"— Transkript prezentace:

1 NÁZEV ŠKOLY: ZŠ a MŠ Osoblaha, příspěvková organizace AUTOR: Jaroslava Lioliasová NÁZEV: VY_32_INOVACE_05_LIDOVÁ_SLOVESNOST TEMA: Pohádka ČÍSLO PROJEKTU: 1.07/1.4.00/21.0816 Pohádka lidová, moderní, loutková, animovaná.

2 Datum vytvoření projektu leden 2012 Ročník5. Popis prezentace Druhy pohádek.

3 POHÁDKA Pohádky vznikaly v lidovém prostředí většinou na vesnicích po dlouhá staletí, takřka od nepaměti. Přenášely se z generace na generaci, od dědů a babiček, k vnukům a vnučkám. Mnohé zanikly. Často měnily svůj příběh a rozšiřovaly se. Z učených lidí se o pohádky nikdo dlouho nezajímal. Tehdy se mezi vzdělanci objevilo několik milovníků a nadšenců. Mezi nimi i Karel Jaromír Erben.

4 Kdo byl Karel Jaromír Erben? Český historik, právník, archivář, spisovatel, básník, překladatel a sběratel českých lidových písní a pohádek. Erben je znám především jako sběratel lidové poezie. Nejvíce však Erben proslul sbírkou Kytice. K jeho sběratelské činnosti je vhodné dodat, že sbíral lidové písničky, říkadla, pohádky.

5 KAREL JAROMÍR ERBEN

6 Co o Karlu Jaromíru Erbenovi ještě víme ? Zaznamenával si pohádkové příběhy. Na venkově si nechal vypravovat od pastýřů a pracujících žen na polích pohádky a písně a odměňoval je za to grošem. Chtěl ukázat, že divukrásný obraz tvořivé síly a života českého lidu poskytují právě české pohádky a písně.

7 Nejznámější pohádky K.J.Erbena O Zlatovlásce Tři zlaté vlasy děda Vševěda Dlouhý, Široký a Bystrozraký Hrnečku, vař! Pták Ohnivák a liška Ryška Otesánek Sněhurka

8 Další známé pohádky jsou: Rozum a štěstí – zfilmováno jako Nesmrtelná teta Obuchu, hýbej se! – zfilmováno jako Obušku, z pytle ven! Dvojčata – zfilmováno jako Třetí princ

9 Víš, jak se jmenuje tato sběratelka lidové slovesnosti?

10 BOŽENA NĚMCOVÁ Božena Němcová to neměla ve svém životě lehké a osud se s ní vůbec nepáral. Prožila celý život ve značné bídě a chudobě. Šťastné dětství prožila Božena Němcová v údolí v Ratibořicích. Její nejvýznamnější tvorbou je nejznámější Babička.

11 Božena Němcová narodila se ve Vídni jako dítě žila v Ratibořicích byla česká spisovatelka zemřela v Praze je pochována na Vyšehradě

12 Pohádky Boženy Němcové Potrestaná pýcha O Smolíčkovi O kohoutkovi a slepičce O mluvícím ptáku, živé vodě a třech zlatých jabloních Čert a Káča Sůl nad zlato Pohádka o neposlušných kůzlátkách

13 Víš, jak se jmenuje tato pohádka? - Ovládá jízdu na koni Juráškovi -Střílí z kuše jako obratný lovec -Přátelí se s jinými zvířaty ( Rozárka, Tajtrlík) -Má dvě nevlastní sestry - Tatínek ji přivezl to, co mu cestu cvrnklo do nosu.

14 Řešení úkolu TŘI OŘÍŠKY PRO POPELKU

15 Znáš i tuto pohádku? Kdo mi tu loupá můj perníček? To nic, to je jen větříček!

16 Řešení úkolu PERNÍKOVÁ CHALOUPKA

17 Víš, jak se jmenuje tato pohádka? „Otče, mám vás raději než zlato.” „Můj drahý tatínku, já vás mám ráda jako svůj vínek zelený.” „ Já tatínku vás mám ráda jako sůl.”

18 Řešení úkolu Sůl nad zlato Víš, pod jakým názvem byla tato pohádka zfilmována?

19 Jaké druhy pohádek známe? Pohádky lidové – K.J. Erben a Božena Němcová Pohádky umělé (moderní) – Jan Werich(Královna koloběžka první) Pohádky loutkové(Spejbl a Hurvínek) Pohádky animované(Simpsonovi, Sněhurka a sedm trpaslíků)

20 Moderní pohádky Kromě lidových pohádek existují i pohádky umělé (autorské). Jsou to pohádky, které vymyslel nějaký konkrétní autor. Říká Ti něco jméno Jan Werich? Ano, spolu s Jiřím Voskovcem a Jaroslavem Ježkem působili v Osvobozeném divadle. Jan Werich ale také napsal různé pohádky, příběhy a povídky pro děti. Jeho neznámější knížka pro děti se jmenuje Fimfárum a najdete v něm pohádky: Fimfárum, Královna koloběžka první, Lakomá Barka, Líná pohádka, Tři veteráni, nebo třeba Úsporná pohádka.

21 Pohádka loutková

22 Animovaná pohádka

23 Ukázka moderní pohádky V jednom malilinkém království žili mlynář a rybář. Bydlili blízko sebe, pochopitelně u řeky. Neustále se přeli a svářili a soudili." Kvůli jedné jejich hádce skončili až před mladým králem, který jim dal tři hádanky. Naštěstí rybář měl velmi chytrou dceru a tak soud vyhrál, ale král poznal, že to není z jeho hlavy. Pozval dceru k sobě,ale měla přijet-nepřijet, učesaná-neučesaná, oblečená-neoblečená a přivézt dar-nedar...

24 Víš, jak se jmenuje tato moderní pohádka Jana Wericha?

25 ŘEŠENÍ ÚKOLŮ Královna koloběžka 1

26 Víš kdo jsem? 1.Otec mě vyhnal ze zámku. 2. Jsem chudé děvče a přece mám za muže prince. 3. Jsem jedna z dvanácti dcer a mám si vzít za muže starého krále. 4. Utekla jsem před králem Kazisvětem. 5. Přijela jsem na zámek obuta-neobuta, učesaná-neučesaná, donesla jsem dar- nedar.

27 Odpovědi na otázky: VÍŠ, KDO JSEM? 1.MARUŠKA 2. POPELKA 3. ZLATOVLÁSKA 4. LADA 5. ZDENIČKA

28 Hledej ve skrývačce pohádkové postavičky V noci písek ze zahrady záhadně zmizel. Pepa nemohl kvůli nemoci do školy. Táto, máš na mě chvíli čas? Půjdete do kina nebo budete hrát hry? Janička má jahody velmi ráda. Tatínek polámal mamince její překrásný fíkus. Superman každému v nouzi pomůže.

29 ŘEŠENÍ SKRÝVAČEK V noci písek ze zahrady záhadně zmizel. Pepa nemohl kvůli nemoci do školy. Táto, máš na mě chvíli čas? Půjdete do kina nebo budete hrát hry? Janička má jahody velmi ráda. Tatínek polámal mamince její překrásný fíkus. Superman každému v nouzi pomůže

30 POUŽITÉ ODKAZY http://cs.wikipedia.org/wiki/Karel_Jarom%C3%ADr_Erben http://cs.wikipedia.org/wiki/Bo%C5%BEena_N%C4%9Bmcov% C3%A1 http://office.microsoft.com/cs- cz/images/results.aspx?qu=kolob%C4%9B%C5%BEka&ex=1 &origin=FX010132103 http://cs.wikipedia.org/wiki/S%C5%AFl_nad_zlato


Stáhnout ppt "NÁZEV ŠKOLY: ZŠ a MŠ Osoblaha, příspěvková organizace AUTOR: Jaroslava Lioliasová NÁZEV: VY_32_INOVACE_05_LIDOVÁ_SLOVESNOST TEMA: Pohádka ČÍSLO PROJEKTU:"

Podobné prezentace


Reklamy Google