Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Božena Němcová. O 4. 2. 1820 Vídeň – 21. 1. 1862 Praha O Dcera panského kočího Jana Pankla a služky Terezie Novotné. O Měla velmi silný vztah k babičce.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Božena Němcová. O 4. 2. 1820 Vídeň – 21. 1. 1862 Praha O Dcera panského kočího Jana Pankla a služky Terezie Novotné. O Měla velmi silný vztah k babičce."— Transkript prezentace:

1 Božena Němcová

2

3 O 4. 2. 1820 Vídeň – 21. 1. 1862 Praha O Dcera panského kočího Jana Pankla a služky Terezie Novotné. O Měla velmi silný vztah k babičce Magdaléně Novotné. O Školu navštěvovala v České Skalici. O Byla na vychování u zámeckého správce ve Chvalkovicích.

4 O V 17 letech si na přání rodičů vzala uvědomělého vlastence Josefa Němce, který byl dvakrát starší. O Němec byl úředníkem finanční stráže, kvůli jeho práci se často stěhovali. O Němcová si s manželem nerozuměla, manželství nebylo šťastné. Božena Němcová

5 O V pražské vlastenecké společnosti se spřátelila s význačnými spisovateli a vzdělanci. O Velký přítel – Václav Bolemír Nebeský – podporoval ji v její literární tvorbě. O Němcová s dětmi: Božena Němcová

6 O 4 děti – Hynek, Karel, Theodora, Jaroslav O Rodina neměla peněz nazbyt, Němcová si přivydělávala úklidem a praním. O Na konci 50. let se rozhodla žít sama s dětmi. O Velmi ji ovlivnila nemoc a smrt nejstaršího syna Hynka – měl tuberkulózu. Božena Němcová

7 O Ovlivněna pobytem na Chodsku – zajímala se o život zdejších lidí. O Domažlicko – pohádky, národopisné články, obrázky ze života společnosti. O Kvůli Němcově účasti v revolučním hnutí byla rodina pronásledována rakouskými úřady, nakonec byl Němec zbaven služby. Božena Němcová - tvorba

8 O První báseň – Ženám českým – otištěna v Květech roku 1943. O Ovlivněna novými přáteli – Karel Sabina, Josef Václav Frič, Jan Neruda, Vítězslav Hálek, Karolína Světlá, Sofie Podlipská… O Na Slovensku sbírala informace o zvycích, kultuře, jazyce.

9 Božena Němcová - tvorba O Národní báchorky a pověsti upravila lidové pohádky, chtěla zobrazit typické prostředí, postavy a vlastnosti, hlavní myšlenky: rovnost všech lidí, vítězství mravních hodnot.

10 Božena Němcová - tvorba O Slovenské pohádky a pověsti O Obrazy z okolí Domažlického O Divá Bára O Dobrý člověk O Pohorská vesnice

11 Božena Němcová - tvorba O V zámku a podzámčí O Chudí lidé O Pan učitel O Chyže pod horami

12 Božena Němcová - Babička O Podtitul – Obrazy z venkovského života. O Psaní pro ni znamenalo únik z reality plné starostí, problémů, zrady, neporozumění. O Chtěla ukázat harmonický život prostých lidí. O Děj umístěn do ratibořického údolí, popisuje venkovské postavy kolem babičky pobývající na Starém bělidle.

13 Božena Němcová - Babička O Protiklad: Proškova rodina x panská společnost na zámku. O Postavy: babička, rodina Proškova – Terezka, Jan, Barunka, Vilém, Adélka, mlynář, myslivec, panský strážník Mojžíš, bába kořenářka, bláznivá Viktorka, pan Beyer, paní kněžna, Hortensie O Barunka – autobiografický obraz Němcové.

14 Božena Němcová - Babička O Postavy i příběhy jsou silně zidealizované – babička neměla s dcerou natolik idylický vztah, babička je v knize ideál, dokonalý dobrý člověk. O Filmová zpracování – 1921, 1940, 1971. O V anketě Kniha mého srdce se v roce 2009 umístila na 2. místě.

15


Stáhnout ppt "Božena Němcová. O 4. 2. 1820 Vídeň – 21. 1. 1862 Praha O Dcera panského kočího Jana Pankla a služky Terezie Novotné. O Měla velmi silný vztah k babičce."

Podobné prezentace


Reklamy Google