Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Hlodavci. Hlodavci - Charakteristika ● Nejpočetnější řád savců ( více jak 1100 druhů ) ● Charakteristický rysem je uspořádání zubů ● Přední řezáky jsou.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Hlodavci. Hlodavci - Charakteristika ● Nejpočetnější řád savců ( více jak 1100 druhů ) ● Charakteristický rysem je uspořádání zubů ● Přední řezáky jsou."— Transkript prezentace:

1 Hlodavci

2 Hlodavci - Charakteristika ● Nejpočetnější řád savců ( více jak 1100 druhů ) ● Charakteristický rysem je uspořádání zubů ● Přední řezáky jsou přeměněny v hlodáky, špičáky uplně chybí ● Většina hladovců je bíložravá ● Malá tělesná velikost u většiny zástupců ● Dobře vyvinutý čich a sluch ● Velká zomnožovací schopnost ● Rychle pohlavně dospívají

3 Veverka obecná ● Je středně velký hlodavec z čeledi veverkovitých ● Obývá široké uezmí od západní Evropy až po východní Asii ● Veverka obecná obvykle dorůstá 19 až 23 cm a dosahuje hmotnosti mezi 250 až 340 g. ● Veverka obecná žije až na období rozmnožování samotářským způsobem života ● 60 až 80 % dne tráví hledáním potravy, kterou tvoří především semena šišek

4 Hraboš polní ● Žije na polích a loukách ● Je to býložravec. Živí se hlavně zelenými částmi rostlin a kůrou stromů. ● Od myši se liší hlavně krátkým ocasem, robustnější stavbou těla a zaobleným čenichem. ● Hraboši žijí v norách (v hloubce 30–50 cm), které tvoří složitý komplex ● Samice vyvádí mláďata (nejčastěji 3 až 10) třikrát až sedmkrát ročně.

5 Sysel obecný ● Sysel dorůstá délky okolo 20 centimetrů a dosahuje váhy 200- 400 gramů. ● Má hustý, hnědavý, přiléhavý kožich. ● Sysel má velké oči, malé ušní boltce a krátký ocas. ● Čtyřprsté přední končetiny jsou o hodně kratší, než zadní. ● Je to denní zvíře. Žije v koloniích, vyhrabává si podzemní nory. ● Sysel je kvalifikován jako kriticky ohrožený druh.

6 Myš domácí ● Je to nejvýznamnější druh myši z čeledi myšovití. ● Je to závažný domácí škůdce ● je jedním z významných modelových organismů a laboratorních živočichů. ● Přenašeč mnoha druhů onemocnění.

7 Krysa obecná ● je středně velký hlodavec z čeledi myšovitých, který je často zaměňovaný s potkanem. ● Oproti němu má delší ocas a uši, ale celkově je drobnější ●.Krysa je obvykle tmavě zbarvená. Měří (bez ocasu) do 250 mm a váží do 250 g ● Žije v sušších částech lidských obydlí a jiných staveb ve větších skupinách zahrnujících až 60 jedinců. ● Je rozšířená prakticky ve všech teplejších oblastech světa

8 Potkan obecný ● Je často zaměňovaný s krysou obecnou. ● Základním rozpoznávacím znakem je jeho lysý a šupinatý ocas, u kořene nápadně zesílený, který je kratší než tělo. ● Hlava je zepředu mírně zaoblená, oči jsou drobné ● Žije ve velkých skupinách rychle se množí. ● Přenáší nebezpečná onemocnění ● Deratizace

9 Křeček polní ● Je obyvatelem otevřené kulturní krajiny ( kraijna která vznikla zásahem člověka ) ● V Česku je chráněný zákonem jako silně ohrožený druh. ● Má zavalitější tělo, krátké končetiny a kratičký, řídce osrstěný ocas. ● Má pestré zbarvení. ● Samice rodí až 12 mláďat, které kojí 3 týdny. ● Žíví se zrním, semeny, zelenými rostlinami, hmyzem a jeho larvami.

10 Morče domácí ● Morče domácí je domestikovaná forma jihoamerického hlodavce morčete divokého. ● Patří mezi velmi oblíbené domácí mazlíčky. ● V podmínkách domácího chovu dosahují morčata hmotnosti 700 až 1.200 g, ale mohou vážit až 1.800 g při délce těla 20 až 36 cm. ● Délka života bývá 5 až 10 let. ● Jeho potrava by měla být pestrá (hlavně v domácích podmínkách). ● Morčata žila v přírodě ve velkých skupinách, ovládají pestrou škálu zvuků.

11 Bobr evropský ● Dělká těla dosahuje až jednoho metru ● e dokonale přizpůsoben životu ve vodě díky plovacím blanám, které jsou na zadních končetinách, a uzavíratelným nozdrám. ● Bobr evropský je rozšířený na severní polokouli na říčních a lužních nivách. ● Staví si tzv. Bobří hráze

12 Činčila ● Původně pochází z And Jižní Ameriky. ● Činčila dorůstá v dospělosti délky těla 25 – 35 cm ● V přírodě mívá činčila 1–3 vrhy po 1–6 mláďatech. ● Oba druhy činčil jsou v současnosti vedeny na Červeném seznamu IUCN jako kriticky ohrožené.

13 Dikobraz ● Je rodové jméno několika větších hlodavců. ● Jsou to pomalu pohybující se zvířata ● Na ochranu před predátory mají na hřbetní srsti a na ocasu duté bodliny. ● Není pravda že umí bodliny vystřelit, ale mohou se uvolnit. ● Dikobrazi žijí pouze ve starém světě, v Africe, jižní a jihovýchodní Asii a také ve Středozemí. ● Jsou to býložravci, živí se ovocem, kořínky a hlízami.

14 Kapybara ● Je žijící největší hlodavec na světě. ● Jejich přirozeným prostředím jsou tropické a teplé kraje Jižní Ameriky, vždy blízko u vody. ● Hmotnost: až 80 kg, Délka těla: 1- 1,3 m ● Vydrží až 10 min pod vodou ● Ve vodě se i páří, nohy s plovací blánou ● Živí se vodními rostlinami a kůrou stromů

15 Vypracoval: Michal Preradovič


Stáhnout ppt "Hlodavci. Hlodavci - Charakteristika ● Nejpočetnější řád savců ( více jak 1100 druhů ) ● Charakteristický rysem je uspořádání zubů ● Přední řezáky jsou."

Podobné prezentace


Reklamy Google