Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Hlasová hygiena- díl II. P. Weberová, E. Bártková, M. Lejska, R. Havlík AUDIO-Fon centr., Brno Foniatrický kongres 25.-27.9.2008 Jablonné nad Orlicí Podporováno.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Hlasová hygiena- díl II. P. Weberová, E. Bártková, M. Lejska, R. Havlík AUDIO-Fon centr., Brno Foniatrický kongres 25.-27.9.2008 Jablonné nad Orlicí Podporováno."— Transkript prezentace:

1 Hlasová hygiena- díl II. P. Weberová, E. Bártková, M. Lejska, R. Havlík AUDIO-Fon centr., Brno Foniatrický kongres 25.-27.9.2008 Jablonné nad Orlicí Podporováno grantem GAČR 101/08/1155

2 Cíl práce Rozbor některých problémů v hlasové hygieně, jak vyplynuly Několik zajímavostí, které s hlasovou hygienou souvisejí

3 Co je to hlasová hygiena ? Definice

4 Kollár: Prevence hlasových poruch: In: Hlas a jeho poruchy, 2001. Kvalitní hlas vzniká v zdravém a výkonném hlasovém orgánu. Prevence hlasových poruch znamená uplatňování zásad pro udržení zdravého hlasu a opatření, jimiž lze předcházet poruchám a onemocnění hlasového ústrojí. V tomto pohledu je prevence označována také jako hlasová hygiena.

5 Lion Voice Clinic – University of Minnesota www.lionvoiceclinic.emn.edu Vocal hygiene is the term used for the use and care of the human voice required to keep it healthy. Hlasová hygiena je termín, který popisuje způsoby používání a péče o lidský hlas, kterých je třeba k udržení tohoto hlasu zdravého.

6 Pro koho je určena hlasová hygiena ? Pro hlasové profesionály ? Pro všechny mluvící lidi ?

7 Pro koho je určená hlasová hygiena Ve většině doporučení se mluví jen o hlasových profesionálech. Na foniatrii k nám chodí lidé, kterým záleží na kvalitě hlasu, ať již jej používají profesionálně nebo neprofesionálně Proto se domníváme, že zásady hlasové hygieny se týkají všech osob.

8 Test Foniatr je podle našeho měření 2004 hlasový profesionál

9 Srovnání hlasové námahy Lékař - foniatr Učitel – 1. stupeň Týdenní profesionální zatížení hlasu: 45x20 = 900 min = 15 hodin Týdenní profesionální zatížení hlasu: 20-30 x 35-40 = 700 – 1400 min = 11,6–23,3 hodin /prům. 17,49 hod/

10 Test – jak zatěžujete svůj hlas ! Máte doma trvale zapnutou televizi nebo si pouštíte hudbu a do toho ještě hovoříte ? Mluvíte za jízdy v autě (a to ještě může být zapnuté rádio) ? Voláte doma na ostatní z pokoje do pokoje ? Máte v práci hluk vytvářený přístroji (PC, ventilátor 45 dB, hluční pacienti /!/ ) ?

11 Výsledky 4x Ne 0x ANO - Vysoce zodpovědný vůči svému hlasu. 2x Ne 2x ANO - Průměrný občan = hlas je mu lhostejný. 0x Ne 4x ANO - Vysoce nezodpovědný mluvčí Velmi neoblíbený u kolegů foniatrů, nedá jim vydělat! Vcelku oblíbený, občas musí přijít. Velmi oblíbený chronický pacient, není třeba léčit, ale furt přináší body. A kromě toho dává foniatrovi pocit, že je na tom někdo zdravotně ještě hůře.

12 Vliv léků na hlas Pozor na léky !!! Musíte znát vliv lék ů, které pou ž íváte, na Váš hlas !!!

13 Efekt obávaných léků Dehydratace lokální nebo celková Lokální Celková Zvýšené lokální prokrvení

14 Efekt obávaných léků Dehydratace lokální nebo celková Lokální: antidepresiva, anxiolytika, lokální anestetika, Celková: diuretika, antihypertensiva, antihistaminika a antiasthmatika Zvýšené lokální prokrvení

15 Efekt obávaných léků Dehydratace lokální nebo celková Lokální: antidepresiva, anxiolytika, lokální anastetika, Celková: diuretika, antihypertensiva, antihistaminika a antiasthmatika Zvýšené lokální prokrvení vasodilatancia, venofarmaka, antihistaminika a antiasthmatika, hormony (progesteron)

16 Hydratace hlasivek

17 Hydratace sliznice hlasivek Lion VOICE Clinic Minneapolis www.lionvoiceclinic.umn.edu Sliznice, pokrývající povrch hlasivek musí být vlhká a kluzká, aby mohla řádně kmitat. V této oblasti existují dva druhy hydratace: systémová hydratace – vnitřní hydratace celého těla, která udržuje vlhkost všech sliznic, očí a dalších součástí lidského těla topická nebo povrchová hydratace – úroveň vlhkosti, která je na epiteálním povrchu v průběhu kmitání (fonace)

18 Systémová hydratace: - Dostatečný příjem tekutiny. Denně 8-10 sklenic vhodné tekutiny. - Vhodná tekutina je každá, která neobsahuje kofein nebo alkohol, které mají spíše dehydratační efekt - Mléko a oslazené nápoje mohou vyvolávat zhoustnutí sekretů a tvorbu hlenů a pak nutnost odkašlávat - Sycené nápoje mohou u některých lidí zvýšit riziko ezofageálního refluxu. - Na druhé straně je třeba pít rozumně. Zvýšený příliv tekutiny je také nezdravé, a to hlavně pokud jde o náhlý zvýšený příjem. Pít malé doušky je lepší než vypít galon vody před vystoupením.

19 Topická (povrchová) hydratace: Stimulovat slinné žlázy. Kousek suchého chleba, ale i vůně jídla apod. Usrkávat tekutinu v průběhu celého dne ( ne pít, jen srknout) Žvýkačka či cucání tvrdých bonbónů Nepoužívat žádné kapky, např. proti kašli, které obsahují aromatické látky. Tyto spíše sliznice vysušují. Udržujte okolní prostředí vlhké. Naučit se polykat vždy, když se nahromadí dostatek sliny v dutině ústní. Se slinami se odnášejí i sloupané epitelie a tím se sliznice čistí. Naučit se polykat stravu až je dostatečně prožvýkána a současně dostatečně promísená se slinami. Takové polykání je mnohem šetrnější.

20 „Vocal athlete“ ???

21 „vocal athlete“ pojem „vocal athlete“ je obvykle používán pokud hovoříme o hlasových profesionálech osoby, které musí používat svůj hlas neobvykle často nebo ti, kteří musí znát svůj hlas do detailů, musí používat stejné poznatky v přípravě svých určených svalových skupin jako jiní atleti v jiných částech těla přestože v hrtanu nejsou kosti, chrupavky, svaly a vazy zde fungují stejně jako jinde na těle

22 Hlasová únava

23 Svaly sice pohybují hlasivkami, ale to co vibruje je nakonec sliznice a ne svalovina. Je tedy třeba naučit se ovládat i svaly i sliznici (i když to je někdy jen složitě odlišitelné). Svalová únava - svaly laryngu mohou být unaveny stejně jako jiné svaly lidského těla, např. nohou, rukou apod. (Problémem však je, že svaly hrtanu svou únavu nedokáží svému nositeli ukázat. Nejčastěji jsou unaveny svaly krku, které se podílejí na tvorbě přídavného tlaku a stabilizaci hrtanu. Proto se důsledky hlasové únavy projevují většinou až tenkrát, kdy si mluvící vytvoří patologické hlasové zvyky.) Slizniční únava - pokud se sliznice hlasivek začne zvětšovat (prosáknutí, překrvení, otoky) pro zvýšené mluvní úsilí, pak se hovoří o slizniční únavě. (Hlasivky na to reagují zvýšením své tuhosti a snížením schopnosti vibrovat. To se projevuje na vlastním hlase různě : od mírného dyšného šelestu až po extrémní chraptivost nebo neschopnosti dosahovat hlasových výšek či potřebných hlasitostí.) Hlasová únava Lion VOICE Clinic Minneapolis www.lionvoiceclinic.umn.edu

24 Svalové návody Svaly hlasové ústrojí potřebují být rozcvičeny před každým náročným použitím Rozcvičení by mělo začít jemně a postupně se stávat energičtějším, ale ne do únavy Rozcvičení svalů hrtanu jde ruku v ruce s rozcvičením s horní poloviny těla: jemné rotace krku a ramen, předklony a záklony a pohyby čelisti Svaly je třeba trénovat opatrně a postupně (Při cvičení nohou také nezačínáme dělat 500 dřepů první den. Proto postupovat pomalu a cvičení zesilovat) Unavené svaly potřebují odpočinek, aby se postupně vrátili k aktivitě Hlasy, které jsou používány nárazově, např. kostelní zpěváci, víkendový zpěváci apod. trpí únavou tzv „weekend warrior syndrome“. Je třeba i u takových cvičit pravidelně Zklidnění hlasivek (překrvení a přehřátí) po náročném zatížení. Podobně jako je nutné vyklusání po běhu, aby došlo k odkrvení nohou je vhodné po zvýšené hlasové zátěži ještě zvolna 5-10 minut mluvit (vyklusat). Není vhodné po náročném hlasovém výkonu mlčet.

25 Slizniční návody Sliznice musí být udržována zdravá a provlhčená Pokud již jednou otok vznikl, měl by být jeho dopad na sliznici co nejvíce redukován – hlasový klid !!! Je nerozumné používat medikamentosní (arteficielní) snížení slizničního otoku Někteří zpěváci používají některé salicyláty ke snížení předpokladů vzniku otoků sliznice. Salicyláty však také podporují krvácení a může vniknout slizniční hematom. Pití alkoholu, který má vasodilatační efekt je stejně nebezpečné. Podobně i ženy v průběhu menstruace.

26


Stáhnout ppt "Hlasová hygiena- díl II. P. Weberová, E. Bártková, M. Lejska, R. Havlík AUDIO-Fon centr., Brno Foniatrický kongres 25.-27.9.2008 Jablonné nad Orlicí Podporováno."

Podobné prezentace


Reklamy Google