Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

VY_32_INOVACE_02_DEN ZEMĚ_ Umím pozorovat les a jeho život AUTOR: Mgr.Petra Kroupová ŠKOLA: ZŠ SPECIÁLNÍ.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "VY_32_INOVACE_02_DEN ZEMĚ_ Umím pozorovat les a jeho život AUTOR: Mgr.Petra Kroupová ŠKOLA: ZŠ SPECIÁLNÍ."— Transkript prezentace:

1 VY_32_INOVACE_02_DEN ZEMĚ_ Umím pozorovat les a jeho život AUTOR: Mgr.Petra Kroupová ŠKOLA: ZŠ SPECIÁLNÍ

2 Název materiálu:DEN ZEMĚ_ Umím pozorovat les a jeho život Vzdělávací oblast: Člověk a jeho svět Anotace: Výukový materiál slouží jako teoretická část projektového vyučování „Den Země“. Žáci si připomenou význam lesa, druhy lesa, nejběžnější stromy jehličnaté a listnaté, zvířata žijící v lese. Rozliší pomocí obrázků některé stopy lesní zvěře. Formou piktogramů si zopakují chování v lese a jeho ochranu. V prezentaci je dán prostor i oddychové chvilce – učení hrou. Autor: Mgr. Petra Kroupová Jazyk: čeština Očekávaný výstup: Žák by měl rozlišit druhy lesa, určit stromy. Pojmenovat zvířata žijící v lese. Rozlišit negativní chování v lese. Speciální vzdělávací potřeby: LMP Klíčová slova: les jehličnatý, les listnatý, les smíšený, jednotlivé druhy stromů, zvířata žijící v lese, lesní plody, ochrana lesa, zákazové piktogramy, stopy zvěře Druh učebního materiálu: prezentace Druh interaktivity: aktivita Cílová skupina: žák Stupeň a typ vzdělávání: speciální školství, I. stupeň ZŠ Typická věková skupina: 8-10let Celková velikost: 2,70 MB Datum:

3 ZEMĚ Ahoj Země, 22. dubna máš svátek. přejeme ti průzračnou vodu, voňavý vzduch, nádherný barevný život nás všech na naší planetě.

4 LES Lesy jsou „plícemi“ planety Země. Lesy jsou významným zdrojem kyslíku.kyslíku JEHLIČNATÝ LES je druh lesa, ve kterém převládají jehličnaté stromy. LISTNATÝ LES je druh lesa, ve kterém převládají listnaté stromy. SMÍŠENÝ LES je druh lesa ve kterém jsou jehličnaté i listnaté stromy.

5 JEHLIČNATÝ LES - STROMY borovicesmrk modřín jedle

6 LISTNATÝ LES - STROMY bříza buk dub habrjavor

7 LESNÍ PLODY brusnice borůvka - borůvky ostružiník - ostružiny maliník - maliny hřibkozák jahodník – lesní jahody muchomůrka červenávraní oko

8 ZVÍŘATA V LESE sojka obecnádatel černý jelen lesní srnec obecnýprase divoké kuna lesní veverka obecnájezevec lesní liška obecná zajíc polní

9 STOPY ZVĚŘE

10 ROK V LESE JARO Začíná v době jarní rovnodennosti (21. BŘEZNA), kdy je den stejně dlouhý jako noc a tepla stále přibývá. A právě světlo a teplo probouzí ze zimního spánku celou přírodu. Stromy začínají pučet a ukazovat nové listy a větvičky, za země vyrážejí nové rostlinky. Většina zvířat má na jaře mláďata a ptáci se vracejí domů ze svých zimovišť. LÉTO Začíná v době letního slunovratu (21. ČERVNA), kdy máme nejdelší den v roce a také nejvíce světla. Tmy, která byla do tohoto dne na ústupu, začíná opět přibývat. V přírodě to však zatím není znát a v létě je největší teplo z celého roku. Mláďata ztrácejí svou jarní divokost a dospívají, rostliny zrají a vše, co na jaře probíhalo velikou rychlostí, se nyní zpomaluje. PODZIM Začíná v době podzimní rovnodennosti (23.ŘÍJNA), kdy jsou opět světlo a tma v rovnováze. Tentokrát už ale přibývá stále více tmy. Už během babího léta víme, že něco končí, a začínáme pozorovat náznaky přicházející zimy. V přírodě všechno dozrává, sklízí se plody, které se vyvíjely už od jara. Ptáci odlétají za teplem na jih, zvířata, která přes zimu zůstanou doma, shromažďují zásoby. Rostliny rozsévají svá semena, která budou čekat na příští jaro. ZIMA Začíná v době zimního slunovratu (21. PROSINCE), kdy je nejvíce tmy v celém roce. Od toho dne začne znovu přibývat světla a my víme, že se světlem přichází jaro. Teď je však v přírodě klid. Stromy nemají listy, ale jsou na nich připravené pupeny, které na jaře vyrazí. Malé rostlinky přečkávají zimu pod zemí nebo ve formě semínek. Malé rostlinky přečkávají zimu pod zemí nebo ve formě semínek. Některá zvířata spí. V lese je chladno a ticho.

11 CHOVÁNÍ V LESE V lese dodržuj následující pravidla: Zákaz hlukuZákaz stanováníZákaz rozdělávání ohněZákaz sběru přírodnin Zákaz volného pobíhání psů Zákaz kouřeníZákaz krmení zvěřeZákaz znečišťování lesaZákaz černé skládky

12 OCHRANA LESA Co do lesa nepatří?

13 PROCVIČENÍ Spoj správně. MODŘÍNSMRK JEDLEBŘÍZA BUKDUB

14 STOPY ZVĚŘE Určíš správně komu patří stopy?

15 Hry a zábava

16 ODKAZY Listnatý les - Smíšený les - Smrk ztepilý - Smrk ztepilý šiška - Borovice lesní - Borovice lesní šišky - Modřín opadavý - Modřín opadavý šiška, květenství - Jedle bělokorá - Jedle bělokorá šiška - Dub - Buk - Habr - Javor - Maliník obecný - Ostružiník - Brusnice borůvka - Vraní oko - Jahodník obecný - Hřib kovář - Kozák březový - Muchomůrka červená - Jelen lesní - Kuna lesní - Veverka obecná - Prase divoké - Srnec obecný - Capreolus_capreolus_%28Marek_Szczepanek%29.jpghttp://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/5/5d/Capreolus_capreolus_%28Marek_Szczepanek%29.jpg/240px- Capreolus_capreolus_%28Marek_Szczepanek%29.jpg Jezevec lesní - Datel černý - Sojka obecná -

17 Liška obecná - Zajíc polní - Zákazové piktogramy - Stopy zvěře -


Stáhnout ppt "VY_32_INOVACE_02_DEN ZEMĚ_ Umím pozorovat les a jeho život AUTOR: Mgr.Petra Kroupová ŠKOLA: ZŠ SPECIÁLNÍ."

Podobné prezentace


Reklamy Google