Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Nástroje kyberextremistů – teroristů Z pohledu kybernetických extremistů či teroristů jsou zbraně určené pro tuto profesi levné a snadno dostupné. Není.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Nástroje kyberextremistů – teroristů Z pohledu kybernetických extremistů či teroristů jsou zbraně určené pro tuto profesi levné a snadno dostupné. Není."— Transkript prezentace:

1

2

3 Nástroje kyberextremistů – teroristů Z pohledu kybernetických extremistů či teroristů jsou zbraně určené pro tuto profesi levné a snadno dostupné. Není ani vlastně nutné je přenášet. Všechny základní zbraně jsou dostupné na Internetu a tam mohou být také uloženy – právě ve virtuálních úschovnách jako je rapidshare a jiné. Z pohledu kybernetických extremistů či teroristů jsou zbraně určené pro tuto profesi levné a snadno dostupné. Není ani vlastně nutné je přenášet. Všechny základní zbraně jsou dostupné na Internetu a tam mohou být také uloženy – právě ve virtuálních úschovnách jako je rapidshare a jiné.

4 Způsoby využívání počítačové sítě Internet pro potřeby teroristů: komunikace (e-mail, bankovnictví) komunikace (e-mail, bankovnictví) prezentace a propaganda směřující k utvrzování vlastních stoupenců prezentace a propaganda směřující k utvrzování vlastních stoupenců vyvolávání strachu v ostatním obyvatelstvu vyvolávání strachu v ostatním obyvatelstvu přístup k důležitým údajům z otevřených zdrojů, ale rovněž i přístup k citlivým datům za využití hackerských útoků přístup k důležitým údajům z otevřených zdrojů, ale rovněž i přístup k citlivým datům za využití hackerských útoků narušení chodu určitých služeb a případně jejich dočasné ochromení (kyberterorismus) narušení chodu určitých služeb a případně jejich dočasné ochromení (kyberterorismus)

5

6 právní řád České republiky: neexistuje specifická skutková podstata obsahující postih za případný kyberterorismus. Při snaze o postihnutí takového jednání je nutno vycházet z jiných skutkových podstat jakými je oblast extrémistických trestných činů (§ 198, § 198a trestního zákona), šíření poplašné zprávy (§ 199, § 200 trestního zákona), útoky na data (§ 257a trestního zákona) a případně další. Postih za takové skutky však neodpovídá míře narušení právního stavu. Při snaze o postihnutí takového jednání je nutno vycházet z jiných skutkových podstat jakými je oblast extrémistických trestných činů (§ 198, § 198a trestního zákona), šíření poplašné zprávy (§ 199, § 200 trestního zákona), útoky na data (§ 257a trestního zákona) a případně další. Postih za takové skutky však neodpovídá míře narušení právního stavu.

7 Zhodnocení obsahu extrémistické a teroristické propagandy na internetu Z hlediska trestního řízení klíčový prvek pro úspěšné stíhání pachatelů. Obsah je vyhodnocován formou znaleckých posudků. Z hlediska trestního řízení klíčový prvek pro úspěšné stíhání pachatelů. Obsah je vyhodnocován formou znaleckých posudků. Hranice toho, kde začíná trestným čin, jdou mnohdy stanovit jen velmi obtížně. Hranice toho, kde začíná trestným čin, jdou mnohdy stanovit jen velmi obtížně. Průběžně je však přijímána dílčí opatření a jsou hledány nové postupy a protiopatření k co nejúčinější eliminaci hrozeb, vznikajících v souvislosti se zneužívání internetu v souvislosti s terorismem. Průběžně je však přijímána dílčí opatření a jsou hledány nové postupy a protiopatření k co nejúčinější eliminaci hrozeb, vznikajících v souvislosti se zneužívání internetu v souvislosti s terorismem.

8 Zlepšování informační strategie směrem k veřejnosti, vytváření vědomí o možných rizicích v souvislosti s internetem. Zlepšování informační strategie směrem k veřejnosti, vytváření vědomí o možných rizicích v souvislosti s internetem. Investice do rozvoje lidských zdrojů. Investice do rozvoje lidských zdrojů. Prohlubování spolupráce s poskytovateli internetových služeb Prohlubování spolupráce s poskytovateli internetových služeb Investice a rozvoj materiálního vybavení Policie nezbytných pro tuto oblast Investice a rozvoj materiálního vybavení Policie nezbytných pro tuto oblast Zlepšování mezinárodní spolupráce, zejména v rámci zemí EU vytváření společných projektů zaměřených proti internetovým hrozbám v oblasti terorismu Zlepšování mezinárodní spolupráce, zejména v rámci zemí EU vytváření společných projektů zaměřených proti internetovým hrozbám v oblasti terorismu

9 Původní službou pro živou komunikaci dvou lidí byl na Internetu talk. Původní službou pro živou komunikaci dvou lidí byl na Internetu talk. IRC - anglicky Internet Relay Chat z této služby vychází a umožňuje konverzaci uživatelů přes Internet najednou několika desetitisícům uživatelů z celého světa. Pro to, aby jste se mohli připojit, potřebujete speciální klientský program instalovaný na vašem počítači. Všechny IRC servery jsou navzájem propojeny (ne vždy přímo), takže spolu mohou komunikovat uživatelé, ať už používají kterýkoliv server. IRC - anglicky Internet Relay Chat z této služby vychází a umožňuje konverzaci uživatelů přes Internet najednou několika desetitisícům uživatelů z celého světa. Pro to, aby jste se mohli připojit, potřebujete speciální klientský program instalovaný na vašem počítači. Všechny IRC servery jsou navzájem propojeny (ne vždy přímo), takže spolu mohou komunikovat uživatelé, ať už používají kterýkoliv server.

10 Problém extremismu na Internetu: Hlavní problém je exteritorialita internetu a odlišné pojetí svobody projevu v různých zemích. Hlavní problém je exteritorialita internetu a odlišné pojetí svobody projevu v různých zemích. V anglosaském systému se zásadně trestají pouze skutky a nikoliv slova. V anglosaském systému se zásadně trestají pouze skutky a nikoliv slova. V kontinentálním systému nalezneme v právních řádech tzv. verbální delikty, jež je možné spáchat pouhým slovem. Kromě např. hanobení rasy, národa či přesvědčení se také již stíhá například tzv. Osvětimská lež. V kontinentálním systému nalezneme v právních řádech tzv. verbální delikty, jež je možné spáchat pouhým slovem. Kromě např. hanobení rasy, národa či přesvědčení se také již stíhá například tzv. Osvětimská lež.

11 S pravicovým extremismem je úzce spojena problematika internetu.S pravicovým extremismem je úzce spojena problematika internetu. Veřejně přístupné webové stránky s neonacistickou tematikou jsou umísťovány na serverech v USA, kde platí pro propagaci a šíření rasových a nenávistných postojů jiné právní prostředí, či v ostatních zemích se kterými nemá ČR podepsané příslušné dohody.Veřejně přístupné webové stránky s neonacistickou tematikou jsou umísťovány na serverech v USA, kde platí pro propagaci a šíření rasových a nenávistných postojů jiné právní prostředí, či v ostatních zemích se kterými nemá ČR podepsané příslušné dohody. Internetová komunikace mezi zájmovými skupinami probíhá pomocí softwarového šifrování (PGP klíče), nebo v uzamčených chatovacích skupinách.Internetová komunikace mezi zájmovými skupinami probíhá pomocí softwarového šifrování (PGP klíče), nebo v uzamčených chatovacích skupinách.

12 Autoři textů umístěných na internetu rovněž užívají různé maskování své totožnosti jako jsou proxy servery či anonymizéry. Všechny tyto skutečnosti značně znesnadňují vypátrání pachatelů. Takovouto stránkou je například Národně vzdělávací institut, kde jsou publikovány rasistické, antisemitské, revizionistické a další nenávistné texty.Autoři textů umístěných na internetu rovněž užívají různé maskování své totožnosti jako jsou proxy servery či anonymizéry. Všechny tyto skutečnosti značně znesnadňují vypátrání pachatelů. Takovouto stránkou je například Národně vzdělávací institut, kde jsou publikovány rasistické, antisemitské, revizionistické a další nenávistné texty. Hostování webových stránech je umístěno v USA. V tomto případě se nejedná o organizaci, ale činnost několika jedinců, zaměřené na propagaci výše zmíněných názorů.Hostování webových stránech je umístěno v USA. V tomto případě se nejedná o organizaci, ale činnost několika jedinců, zaměřené na propagaci výše zmíněných názorů.

13 Obdobnou stránkou, která šíří stejné texty, tak jak bylo uvedeno shora je domovská stránka Národního odporu, pro kterou platí v současné době stejná nedostupnost pro zahájení trestního stíhání konkrétních osob, jako v případě vzdělávacího institutu. Obdobnou stránkou, která šíří stejné texty, tak jak bylo uvedeno shora je domovská stránka Národního odporu, pro kterou platí v současné době stejná nedostupnost pro zahájení trestního stíhání konkrétních osob, jako v případě vzdělávacího institutu. Internet těmto skupinám rovněž slouží jako komunikační prostředek, ale závažnější formou je jeho působění jako „reklama“ extremistických organizací, kterou lze přitáhnout nové členy, popřípadě celé hnutí radikalizovat. Internet těmto skupinám rovněž slouží jako komunikační prostředek, ale závažnější formou je jeho působění jako „reklama“ extremistických organizací, kterou lze přitáhnout nové členy, popřípadě celé hnutí radikalizovat.

14 Případová studie: Dne 12.května 2006 byli zadrženi a obviněni E. S. roč.1982 a L. B. roč. 1982, neboť nejméně od listopadu 2003 do prosince roku 2004 jako šéfredaktor a prozatímní šéfredaktor internetového časopisu „POSLEDNÍ GENERACE“ umístěného na stránkách http://www.nsec-88.org. http://www.nsec-88.org

15 V současné době již ve věci proběhlo hlavní líčení (říjen 2008), kdy okresní soud v Havlíčkově Brodě uznal shora uvedené osoby vinnými z podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka podle § 260 odst. 1,2 písm. a) tr. zákona. E.S. byl uložen trest ve výši tří let nepodmíněně a L.B. byl uložen trest ve výši dvou let nepodmíněněV současné době již ve věci proběhlo hlavní líčení (říjen 2008), kdy okresní soud v Havlíčkově Brodě uznal shora uvedené osoby vinnými z podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka podle § 260 odst. 1,2 písm. a) tr. zákona. E.S. byl uložen trest ve výši tří let nepodmíněně a L.B. byl uložen trest ve výši dvou let nepodmíněně

16

17

18 Jak oblečení neonacistů, tak jejich internetové prezentace pracují s určitou symbolikou. Na Internetu najdeme „příručky“, jak náležitě nosit konkrétní oděvní doplňky.

19

20

21 Kombinace symboliky Combat 18 a Blood & Honour (šifra 28), koncept odporu bez vůdce.

22

23

24

25

26

27 Iran national socialist workers party - SOMKA russkiy natsional niy soyuz partido del nuevo triunfo - Argentina white legion 88 Rusko

28

29

30 FTP (File Transfer Protocol) Protokol FTP vám dovolí vyhledávat a přenášet soubory z něj či na něj. Na Vašem počítači běží program FTP klient a na hostitelském počítači běží program FTP typu server označovaný jako FTP démon. Když se přihlásíte k serveru pomocí uživatelského jména a hesla, vytvoří se mezi vámi a hostitelským počítačem příkazové spojení. Protokol FTP vám dovolí vyhledávat a přenášet soubory z něj či na něj. Na Vašem počítači běží program FTP klient a na hostitelském počítači běží program FTP typu server označovaný jako FTP démon. Když se přihlásíte k serveru pomocí uživatelského jména a hesla, vytvoří se mezi vámi a hostitelským počítačem příkazové spojení. Narozdíl od peer to peer tyto FTP stránky mají určitou životnost, záleží to na správci adresy. Narozdíl od peer to peer tyto FTP stránky mají určitou životnost, záleží to na správci adresy.

31

32 Děkujeme za pozornost Oddělení informační kriminality Oddělení informační kriminality Úřad služby kriminální policie a vyšetřování Úřad služby kriminální policie a vyšetřování


Stáhnout ppt "Nástroje kyberextremistů – teroristů Z pohledu kybernetických extremistů či teroristů jsou zbraně určené pro tuto profesi levné a snadno dostupné. Není."

Podobné prezentace


Reklamy Google