Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Střední pedagogická škola J.H.Pestalozziho Litoměřice Pedagogika a psychologie 2. ročník HRA JAKO PROSTŘEDEK VÝCHOVY Mgr.Irena Kudláčková.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Střední pedagogická škola J.H.Pestalozziho Litoměřice Pedagogika a psychologie 2. ročník HRA JAKO PROSTŘEDEK VÝCHOVY Mgr.Irena Kudláčková."— Transkript prezentace:

1 Střední pedagogická škola J.H.Pestalozziho Litoměřice Pedagogika a psychologie 2. ročník HRA JAKO PROSTŘEDEK VÝCHOVY Mgr.Irena Kudláčková

2 Hra – prostředek výchovy a jedna ze základních lidských činností. Je dominantní činností v předškolním věku. Se hrou se však setkáváme i u školáků, pubescentů, adolescentů i u dospělých.

3 Hra jako ČINNOST Spontánní - vychází ze zájmu jedince samotného Samoúčelná - dítě si hraje pro hru samotnou – významem je průběh, nikoliv výsledek činnosti Symbolická - Uplatňuje a rozvíjí se v ní FANTAZIE. - Znakem je SYMBOLIČNOST – zastoupení skutečného reálného podnětu (hračka).

4 Etapy hry: Motivace a) vnější – pohádkou, sladkou odměnou b) vnitřní – vyplývá z potřeb dítětě Průběh objevuje se citové prožívání Výsledek hra je uspokojením dítěte

5 HRA jako VYJÁDŘENÍ POTŘEB dítěte 1. Sociální potřeba spolupracovat, soutěžit, být spolu, sdílet 2. Potřeba poznávací zvídavost 3. Potřeba aktivity hlavně v pohybových hrách 4. Potřeba nápodoby – vzoru námětové hry – na maminku, na tety, na prodavačky, na zpěvačky Biologická potřeba u dětí stejné jako u mláďat – hravá koťata, štěňata...

6 HRA jako ZÁBAVA a UVOLNĚNÍ Dítě při hře vydá energii, ale není unavené Hra podporuje psychickou rovnováhu - ve hře se dítě vyrovnává s náročnými situacemi Funkce relaxační a terapeutická Hra je pro dítě velmi přitažlivá - hrají si děti zdravé i nemocné, děti živé i klidné, bystré i opožděné.

7 HRA jako PROSTŘEDEK POZNÁNÍ Poznatky o sobě samém Poznatky o druhých lidech Poznatky o vnějším světě

8 HRA V JEDNOTLIVÝCH ETAPÁCH VÝVOJE 1. Kojenec, batole Předhrová stádia a) manipulace ( měsíc) b) experimentace (cca 2 roky) c) hra (mezi 2. a 3. rokem)

9 2. Předškolní věk Hra je dominantní činností. Zvyšují se požadavky na pravdivost her a hraček Hry s pravidly ( kolem 4 let) vyžadují kázeň a spolupráci tvoří přechod ke školní práci

10 3. Mladší školní věk Plní funkci relaxační, odpočinkovou. Hry pohybové a didaktické Vytváří se homogenní skupiny mezi nimi panuje nepřátelský vztah dívky - klidnější hry Chlapci - pohybově náročnější Spojení skupin - kolektivní sportovní činnosti

11 4. Starší školní věk První místo zaujímají hry kolektivní – cílem je navázat kontakt s osobou opačného pohlaví 5. Dospělost Hra rozvíjí zájmy – odpočinek, relaxace, záliby, koníčky. Na prvním místě je PRÁCE.

12 VÝVOJOVÁ STÁDIA HRY 1. Individuální do 2 let 2. Paralelní 2 – 3(4) let 3. Párové kolem 4 let

13 VÝVOJOVÁ STÁDIA HRY 4. Skupinové od 4 let 5. Kolektivní u dětí školního věku – 6 let a více

14 Informační zdroje:

15 Vlastní fotografie


Stáhnout ppt "Střední pedagogická škola J.H.Pestalozziho Litoměřice Pedagogika a psychologie 2. ročník HRA JAKO PROSTŘEDEK VÝCHOVY Mgr.Irena Kudláčková."

Podobné prezentace


Reklamy Google