Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Aplikovaná informatika Aplikovaná informatika Opakování tématu 2. Využití OIS v práci bezpečnostního manažera ZEMÁNEK, Z. - PLUSKAL, D. - SMETANA, B. Operační.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Aplikovaná informatika Aplikovaná informatika Opakování tématu 2. Využití OIS v práci bezpečnostního manažera ZEMÁNEK, Z. - PLUSKAL, D. - SMETANA, B. Operační."— Transkript prezentace:

1 Aplikovaná informatika Aplikovaná informatika Opakování tématu 2. Využití OIS v práci bezpečnostního manažera ZEMÁNEK, Z. - PLUSKAL, D. - SMETANA, B. Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost Projekt: Vzdělávání pro bezpečnostní systém státu (reg. č.: CZ.1.01/2.2.00/15.0070)

2 2 Opakování tématu 2. - Vy užití OIS v práci bezpečnostního manažera A i 1. Úvod – společné funkce OIS 2. Student DOG ORGANIZÉR – základní činnosti 3. ORGANIZÉR 4.7.2 – základní činnosti 4. ORGANIZÉR 4.7.2 Rekapitulace – kontrolní úkol

3 3 1.Předat studentům základní informace o funkcích Student DOG 1.Předat studentům základní informace o funkcích Student DOG ORGANIZÉRu (OIS) 2.Ukázat dříve definované funkce Freeware. 2.Ukázat dříve definované funkce OIS za pomocí programu Freeware ORGANIZÉR 4.7.2. 3.Procvičit praktické znalosti založením profilu. Cíle cvičení

4 4 Vlastnosti OIS Freeware Student DOG Organizér Student DOG je jednoduchý organizér, určený především pro studenty. Jeho účelem je vědět, jak si stojíte v jednotlivých předmětech a mít pod kontrolou všechny důležité termíny a úkoly. http://www.stahuj.centrum.cz/podnikani_a_domacnost/ osobni_planovani/diare_a_kalendare/student-dog-organizer/http://www.stahuj.centrum.cz/podnikani_a_domacnost/ osobni_planovani/diare_a_kalendare/student-dog-organizer/ Oproti ostatním programům tohoto typu vyniká nenáročností, malou velikostí a pohotovostí. Nevyžaduje žádné složité exporty databáze a je specializovaný přímo pro užívání ve škole.

5 5 Vlastnosti OIS Freeware Student DOG Organizér Obsahuje: Denní přehled - Datum, stav databáze, analogové hodiny, fáze měsíce, upomínání svátků a narozenin. Pokud patříte k těm, kteří nosí počítač do školy, určitě vás potěší funkce "Ve škole", která podle rozvrhu a systémového času zjistí, jaká je právě hodina, za jak dlouho zvoní a jaká hodina bude následovat. Kontakty - Správa všech vašich důležitých kontaktů. Umožňuje importovat kontakty z Microsoft Outlooku.

6 6 Vlastnosti OIS Freeware Student DOG Organizér Obsahuje: Kalendář - Zde si můžete zapsat všechny své školní i mimoškolní aktivity. U každého záznamu si můžete vybrat jednu z několika ikonek (telefon, knihy, postava...), zvolíte si, pokud chcete zadávat čas či nikoli.

7 7 Vlastnosti OIS Freeware Student DOG Organizér Obsahuje: Úlohy - Klasické zaškrtávací úkoly, které můžete zastrkat do vámi vytvořených kategorií (Domácí úkoly, Nakoupit, Stáhnout z internetu, Vrátit atd...)

8 8 Vlastnosti OIS Freeware Student DOG Organizér Obsahuje: Známky – Virtuální index, který vám automaticky počítá průměry známek. Jedná se o tabulku předmětů, ke kterým přidáváte jednotlivé známky. Seznam předmětů lze samozřejmě měnit, čili lze použít pro všechny školy s libovolným zaměřením.

9 9 Vlastnosti OIS Freeware Student DOG Organizér Obsahuje: Rozvrh hodin - Váš rozvrh hodin. Pokud máte zapnutou funkci "Ve škole", tak právě odtud se zjišťuje, co je za hodina a kdy už uslyšíte ten krásný drnčivý zvuk. Možno zapnou funkci "2 rozvrhy", kdy program začne rozeznávat sudé a liché týdny a pro každý vytvoří jiný rozvrh.

10 10 Vlastnosti OIS Freeware ORGANIZÉR 4.7.2 Program Organizér byl zpočátku koncipován jako telefonní záznamník. Postupným vývojem, se stal silnějším a snad i vzhledově sympatickým pomocníkem. Nyní je v programu možnost zadat až 50 uživatelů či profilů, spravovat kontakty v adresáři, naplánovat různé úkoly v kalendáři, odesílat i přijímat e-maily, zapisovat širší poznámky v notesu a v neposlední řadě i výstup různých tiskových sestav.

11 11 Vlastnosti OIS Freeware ORGANIZÉR 4.7.2 Program Organizér byl zpočátku koncipován jako telefonní záznamník. Postupným vývojem, se stal silnějším a snad i vzhledově sympatickým pomocníkem. Nyní je v programu možnost zadat až 50 uživatelů či profilů, spravovat kontakty v adresáři, naplánovat různé úkoly v kalendáři, odesílat i přijímat e-maily, zapisovat širší poznámky v notesu a v neposlední řadě i výstup různých tiskových sestav.

12 12 Základní moduly OIS Freeware ORGANIZÉR 4.7.2

13 13 Minimální požadavky OIS Freeware ORGANIZÉR 4.7.2 Pro správný běh programu je zapotřebí mít alespoň Celeron 433MHz, 128MB RAM, 15MB na pevném disku, optimální rozlišení obrazovky 1024x768, nainstalovanou tiskárnu (nemusí být ale připojena, stačí aby byl přítomen ovladač), síťová karta nebo modem (popř. i zvuková) a dobrá grafická karta.

14 14 Základní moduly OIS Freeware ORGANIZÉR 4.7.2 Založení profilu chráněného heslem Možnost určení profilu jako implicitního Freeware - http://www.stahuj.centrum.cz/ http://www.stahuj.centrum.cz/ Možnost instalace do vybraného adresáře – i na USB Flash Disk

15 15 Založení profilu OIS ORGANIZÉRU 4.7.2 Všechny možnosti programu lze využívat teprve po nadefinování uživatelského profilu. V záložce Profil stiskněte tlačítko a zobrazí se okno s vlastnostmi jednotlivého uživatele. Kromě běžných jako je jméno, adresa, tel. číslo, lze také přidělit heslo pro přístup. Pokud jste uživatelem jediným, pak si můžete nadefinovat různé profily bez hesel (např. Firma - pro firemní informace a kontakty, Privat atd.). Budete-li chtít program využívat naplno, pak zadejte maximum informací. Máte-li vše, co potřebujete (min. jméno, příjmení a název uživatele), pak stiskněte.Vrátíte se do záložky Profil. Nyní pokud jste zadali heslo, pak ho vepište k příslušnému uživateli, kterého lze vybrat z nabídky Uživatel a stiskněte.

16 16 Založení profilu OIS ORGANIZÉRU 4.7.2 1. Nový 2. Vyplnění údajů 3. Volba vytvořit

17 17 Modul adresář V adresáři lze kompletně pracovat s kontakty. Tlačítkem přidáte do seznamu nový kontakt (minimálně jméno a příjmení). Počet telefonních čísel se u každého kontaktu zvýšil oproti předchozím verzím na 20 (10 soukromých a 10 pracovních) Zadání dalšího se provádí pomocí tlačítka šipky vpravo u pole s tel. číslem. Z vyvolaného menu vyberte číslo, které chcete zadat. Zadáte-li i datum narození a je-li v kalendáři nastaveno automatické doplňování výročí (viz. Kalendář/ Možnosti), je v příslušném dni napsáno jméno oslavence a v závorce kolikáté narozeniny slaví. Obdobou je potom i vypisování svátků, kde se automaticky zjišťují z křestního jména, pokud je zatržena volba Zobrazovat v kalendáři.

18 18 Modul adresář Nově lze přidávat i číslo ICQ a foto formátu jpg nebo bmp. Fotku přidáte kliknutím na nápis ve zobrazeném bočním okně.

19 19 Modul kalendář Po otevření záložky se objeví týdenní kalendář podobný klasickým stolním. Takže je zde datum, určení dne, kdo slaví svátek a místo pro vepisování poznámek (toto platí pro každý den). V pravé horní části je zobrazen rok, název měsíce a číslo týdne. Dále lze vepisovat různé poznámky k jednotlivým dnům stačí kliknout do pole vedle data a už jen psát. V části pod svátkem se zobrazují ještě ikony budíku (je-li aktivní zvukové upozornění a datum není starší než aktuální den) a obálky s hodinami.

20 20 Modul kalendář – detail dne Modul kalendář – možnosti

21 21 Modul kalendář – možnosti - zde je možno předdefinovat chování kalendáře dle potřeb. V horní části je zobrazen seznam používaných šablon v kalendáři. Další nastavení jsou zde předepsaná znění textu e-mailu pro gratulace k svátku a narozeninám. V možnostech kalendáře si tedy můžete upravit text pro jednotlivé gratulace. Chcete-li u prošlých dnů, kde je napsaná nějaká poznámka označovat automaticky jako neplatné (ikona křížku) nebo jako splněné (ikona „fajfky“), pak zatrhněte políčko Staré údaje označit jako – Splněno nebo Neplatné. Zatrhávací tlačítko Doplňovat výročí zajišťuje doplňování jmen oslavenců do kalendáře podle křestního jména, popř. data narození. Posledním zatrhávacím tlačítkem je Slovenský kalendář. Na přání našich blízkých sousedů jsem přidal možnost zobrazení slovenských svátků, a to i státních.

22 22 Modul Email Původní záložka e-mailu sloužila pouze pro odesílání zpráv.

23 23 Modul Email - postup realizace Pro správný chod je nejprve zapotřebí nastavit odchozí a příchozí poštovní servery (SMTP, POP3). V dolním menu po stisku posledního tlačítka vpravo (šipka vpravo) se zobrazí tlačítko. V zobrazeném okně nastavte Váš SMTP server napsáním jeho IP adresy nebo jménem (např. smtp.volny.cz). Dále napište shodný e-mail používaný vámi na tomto serveru (např. vasemail@volny.cz) do pole E-mailová adresa (SMTP+POP3) a chcete-li i odesílat Vaše jméno či přezdívku, pak to napište ještě do pole Odeslat Vaše jméno. Vyžaduje-li server pro odchozí poštu i ověření (popř. budete-li používat i stahování pošty), napište ještě nahoru Heslo a zatrhněte pole Server vyžaduje ověření jména a hesla.

24 24 Nyní je nastaveno odesílání zpráv. Pokud chcete zprávy i přijímat, pak je potřeba nastavit i příchozí servery POP3. Výchozí server pro příjem pošty nastavte v poli POP3 – výchozí napsání opět buď IP adresy nebo jménem (např. pop3.volny.cz). Zvolíte-li další možnosti, pak se zobrazí okno, kde lze nadefinovat číslo portu SMTP a POP3. Standardně jsou nadefinované nejběžnější hodnoty. Pokud vaše pošta je odesílaná či přijímaná přes Proxy server, pak zde nadefinujte vše potřebné a zatrhněte volbu Používat proxy server. Bez této volby se nastavení proxy ignoruje. Modul Email - postup realizace

25 25 Modul Notes - Spuštění Nejdříve musíme notes spustit. V horní části okna je editační pole Název notesu, kam napíšete název. Vytvoření uskutečníte stisknutím tlačítka. Existuje-li potom notesů více, pak si šipkou na konci pole vyberte z nabídky. Nyní pokud je notes vytvořen, můžete do něj vkládat až 100 listů. V dolním menu zvolte, napište název, zvolte typ listu a potvrďte tlačítkem. Nový list se přidá na konec seznamu. Kliknete-li na název listu, který je typu text, pak se otevře okno jednoduchého textového editoru.

26 26 Modul Notes – vkládání textu Dále jsou zde také standardní příkazy vyjmout, kopírovat nebo vložit část textu. Klepnete-li pravým tlačítkem myši na plochu editoru, zobrazí se plovoucí menu se všemi zmíněnými funkcemi. Napsaný list se ukládá automaticky po opuštění editoru. Tlačítkem se dostanete k seznamu všech listů notesu. Chcete-li list odstranit, zvolte v editoru tlačítko. Taktéž lze samostatný list vytisknout nebo export

27 27 Úkol Dle podmínek pro udělení zápočtu z předmětu Aplikovaná informatika vypracujte jako součást zápočtového projektu fiktivní strukturu zaměstnanců firmy perspektivního profesního uplatnění (bezpečnostní agentury) v OIS Organizér. Minimální počet subjektů je pět. U každého subjektu vyplňte částečně všechny moduly – záložky, minimální počet položek u každého modulu je rovněž pět.


Stáhnout ppt "Aplikovaná informatika Aplikovaná informatika Opakování tématu 2. Využití OIS v práci bezpečnostního manažera ZEMÁNEK, Z. - PLUSKAL, D. - SMETANA, B. Operační."

Podobné prezentace


Reklamy Google