Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

NÁZEV ŠKOLY:Základní škola T. G. Masaryka, Bojkovice, okres Uherské Hradiště AUTOR:Jitka Malíčková NÁZEV:Význam a použití hydroxidů TÉMATICKÝ CELEK:Anorganické.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "NÁZEV ŠKOLY:Základní škola T. G. Masaryka, Bojkovice, okres Uherské Hradiště AUTOR:Jitka Malíčková NÁZEV:Význam a použití hydroxidů TÉMATICKÝ CELEK:Anorganické."— Transkript prezentace:

1 NÁZEV ŠKOLY:Základní škola T. G. Masaryka, Bojkovice, okres Uherské Hradiště AUTOR:Jitka Malíčková NÁZEV:Význam a použití hydroxidů TÉMATICKÝ CELEK:Anorganické sloučeniny ČÍSLO PROJEKTU:CZ.1.07/1.4.00/

2 Význam a použití hydroxidů

3 Hydroxid sodný NaOH  bílá pevná látka  vyrábí se ve formě peciček, šupinek nebo tzv. mikroperlí  je hydroskopický (pohlcuje vodu)  žíravina !

4 Hydroxid sodný NaOH Používá se k výrobě mýdel a sloučenin, které jsou součástí zubních past a pracích prášků.

5 Hydroxid sodný NaOH Je obsažen v prostředcích k odstraňování starých nátěrů. Je hlavní složkou prostředků pro čištění odpadů a potrubí.

6 Hydroxid sodný NaOH Vyrábí se elektrolýzou roztoku chloridu sodného. NaOH

7 Hydroxid vápenatý Ca(OH) 2  známý pod názvem hašené vápno  bílá pevná látka  méně rozpustný ve vodě  žíravina !

8 Hydroxid vápenatý Ca(OH) 2 Používá se ve stavebnictví jako pojítko do malty a k bílení zdí.

9 Hydroxid vápenatý Ca(OH) 2 Využívá se při výrobě cukru k čištění cukerné šťávy a při výrobě smetany (snižuje její kyselost).

10 Natronové vápno Je směs hydroxidu sodného a vápenatého. Používá se v ponorkách nebo kosmických lodích k odstraňování vydechovaného oxidu uhličitého.

11 Zdroj Fraus: Chemie učebnice pro ZŠ a víceletá gymnázia    Sodium_hydroxide_solution.jpg Sodium_hydroxide_solution.jpg    hite.jpg/200px-Plastic_spoon_n_Laundry_detergent_n_Washing_powder_in_white.jpg hite.jpg/200px-Plastic_spoon_n_Laundry_detergent_n_Washing_powder_in_white.jpg    _mixing_paint.jpg/86px-US_Navy_ N-1280S-001_USS_Washington_-_mixing_paint.jpg _mixing_paint.jpg/86px-US_Navy_ N-1280S-001_USS_Washington_-_mixing_paint.jpg     Bielefeld_Denkmal_Goldbach_23.jpg Bielefeld_Denkmal_Goldbach_23.jpg    waii.jpg/220px-Fives_Fletcher_Sugar_Continuous_Vacuum_Pan_Puunene_Hawaii.jpg waii.jpg/220px-Fives_Fletcher_Sugar_Continuous_Vacuum_Pan_Puunene_Hawaii.jpg 


Stáhnout ppt "NÁZEV ŠKOLY:Základní škola T. G. Masaryka, Bojkovice, okres Uherské Hradiště AUTOR:Jitka Malíčková NÁZEV:Význam a použití hydroxidů TÉMATICKÝ CELEK:Anorganické."

Podobné prezentace


Reklamy Google