Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Ves Písková Lhota je písemně doložena k roku 1553. Její název vznikl od slova „lhůta“, kterou dostali noví osadníci na obydlení přiděleného území. Krajina.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Ves Písková Lhota je písemně doložena k roku 1553. Její název vznikl od slova „lhůta“, kterou dostali noví osadníci na obydlení přiděleného území. Krajina."— Transkript prezentace:

1

2 Ves Písková Lhota je písemně doložena k roku 1553. Její název vznikl od slova „lhůta“, kterou dostali noví osadníci na obydlení přiděleného území. Krajina v okolí Poděbrad poskytovala příznivé podmínky pro osídlení, což dokládají četné nálezy z mladší doby kamenné. Od této doby se ve zdejší krajině provozuje zemědělství. V polovině 10. Století se hradisko v Libici nad Cidlinou stalo významným správním centrem. Sídlil zde mocný rod Slavníkovců, jehož panství zaujímalo východní třetinu Čech. Po vyvraždění rodu Slavníkovců se stala novým centrem správy kraje Havraň. Od 13. století byla pak správa kraje přenesena do Poděbrad. Od roku 1350 patřilo poděbradské panství pánům z Kunštátu, z nichž nejvýznamnějším byl král Jiří z Poděbrad. Za jejich vlády se město a kraj značně povznesly. Byly založeny i Lhoty-Kostelní, Písková, Vrbová a Přední. Od 14. do 16. Století byla v oblasti budována rozsáhlá soustava rybníků. Od druhé poloviny 18. století byly rybníky vysoušeny a proměňovány v pastviny, louky a pole. Od roku 1776 se začal zavádět tzv. Raabův systém(podle dvorního rady Raaba) na jezuitských a komorních pastvinách, tedy i na panství poděbradském. Docházelo k rozdělení dvorů a byly zakládány nové vsi. V první polovině 19. Století byly stavěny na území Pískové Lhoty první silnice. V roce 1815 to byla cesty z Prahy do Hradce Králové, která vedla přes Pískovou Lhotu. Významným mezníkem v historii Poděbrad a jeho okolí, se stal rok 1905, kdy byl v hloubce 96,7 metrů navrtán pramen minerální uhličité vody. Roku 1908 byl zahájen lázeňský provoz v městě Poděbrady.

3 Písková Lhota patří do správního obvodu obce s rozšířenou působností Poděbrady, které je tvořeno celkem 35 obcemi, které se dále rozdělují na správní obvody pověřených obecních úřadů Poděbrady a Městec Králové. Výhodná poloha tohoto území umožňuje dobré spojení téměř do všech částí České republiky. Písková Lhota je vzdálena 3 km od lázeňského města Poděbrady, které jsou pro tuto obec spádovým městem. Dojíždí se sem do školy, k lékaři a je zde pro obyvatele dostupná občanská vybavenost. Spádovou nemocnicí je zařízení v Městci Králové a v Kolíně. Do zaměstnání se dojíždí nejen do Poděbrad, ale i do Nymburka a do Prahy vzhledem k výhodné poloze a napojení na dálnici D11.

4 Písková Lhota je známá, můžeme říci i ve světě, díky dobrovolným hasičům, kteří jsou ve svých soutěžích více než úspěšní. Účastnili se na mnoha mezinárodních soutěžích, např. ve Francii, Finsku, Rakousku, Chorvatsku, Švédsku, Ostravě a Slovinsku. Hlavní vedoucí těchto hasičů je Monika Němečková, která má na svědomí velké úspěchy hasičů. Ale kdyby naši hasiči nepracovali jako tým, bylo by těžké být tak úspěšný. Každý rok přicházejí do týmu noví a noví členové, mám na mysli hlavně ty nejmenší, kteří tvoří tzv. „přípravku“. Je to taková budoucnost a rostou z nich zdatní mladí hasiči. Mnoho dětí k nám přichází i z okolních vesnic, ti nejnovější hlavně z Peček, Kostelní Lhoty, Poděbrad, Velenky a Kostomlátek. Když v zimě počasí nepřeje venkovní přípravě, navštěvují hasiči tělocvičnu v Kostomlatech, kam jezdí každou neděli. Každý rok se také jezdí na hory či do Babylonu v Liberci, hasiči také pořádají mnoho akcí pro děti v obci. Nyní jim bude sloužit pro jejich aktivity i nově předělaná klubovna v hasičárně.

5 SDH Písková Lhota je sbor složený z hlavně děvčat, ale i chlapců v rozhraní věkové skupiny 11-15 let.Tato děvčata i chlapci jsou vynikající běžkyně a běžci a také jsou výborně sehraný tým. Tento tým má také výborné trenéry, kteří nás vedou k výborným výsledkům,které se ne tak lehce získávají.

6 TRENÉŘI: Monika Němečková-Písková Lhota Honza Novák-Velenka Martin Král-Kostomlátky Petr Zborník-Chlumec nad Cidlinou TÝM:Tereza Hamáčková(14)-Velenka Tereza Ševčíková(12)-Velenka Michaela Košnářová(13)-Velenka Lucie Pohanková(15)-Křečkov Věra Říhová(12)-Kostomlátky Eliška Friedlová(15)-Písková Lhota Klára Staňková(12)-Písková Lhota Anežka Zborníková(15)-Chlumec nad Cidlinou Štěpánka Vilgošová(13)-Chlumec nad Cidlinou Magdalena Špásová(11)-Chlumec nad Cidlinou Lucie Jirásková(12)-Chlumec nad Cidlinou

7 Monika Němečková Trenérka Pískové Lhoty

8 Honza Novák Trenér Velenky

9 Petr Zborník Trenér Chlumce nad Cidlinou

10 Martin Král Trenér Kostomlátek

11

12

13

14 Tereza Hamáčková Velitelka útoku CTIF

15 Štěpánka Vilgošová Levý proud

16 Michaela Košnářová Pravý proud

17 Anežka Zborníková Levá pumpa

18 Lucie Pohanková Pravá pumpa

19 Eliška Friedlová Hadice

20 Klára Staňková Hadice

21 Věra Říhová Hadice

22 Tereza Ševčíková Hadice

23 Magdaléna Špásová Náhradník

24 Lucie Jirásková Náhradník


Stáhnout ppt "Ves Písková Lhota je písemně doložena k roku 1553. Její název vznikl od slova „lhůta“, kterou dostali noví osadníci na obydlení přiděleného území. Krajina."

Podobné prezentace


Reklamy Google