Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

VY_62_INOVACE_17.02.70. Název výukového materiálu: Je leasing výhodný způsob pořízení majetku? Autor: Mgr. Pavla Rosyvková Datum: Duben 2013 Předmět:

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "VY_62_INOVACE_17.02.70. Název výukového materiálu: Je leasing výhodný způsob pořízení majetku? Autor: Mgr. Pavla Rosyvková Datum: Duben 2013 Předmět:"— Transkript prezentace:

1 VY_62_INOVACE_

2 Název výukového materiálu: Je leasing výhodný způsob pořízení majetku? Autor: Mgr. Pavla Rosyvková Datum: Duben 2013 Předmět: Finanční gramotnost Cílová skupina: 9. ročník Anotace: Prezentace žáky seznamuje s finanční problematikou finančního leasingu. Vysvětluje postup a pravidla při zřizování tohoto finančního produktu a uvádí výhodnost pro zákazníky. Žáci se naučí orientovat v leasingových smlouvách, seznámí se s internetovými kalkulačkami. Na konci jsou uvedeny jednoduché počítání, ale bez řešení.

3 Je leasing výhodný způsob pořízení majetku?

4 Anglické slovo LEASE znamená pronajmout. Leasing je tedy způsob, jak si pořídit majetek formou placeného pronájmu od leasingové společnosti. Tato společnost námi vybraný majetek koupí a poté nám ho pronajme, dokud nezaplatíme jeho hodnotu dané společnosti. Leasing je tedy výhodný, pokud si chceme pořídit určité zboží a celou cenu za zboží nebudeme platit hned hotově.

5 1) finanční leasing – majetek přechází po splacení do vlastnictví zákazníka 2) operativní leasing – majetek je i po splacená majetkem leasingové společnosti 3) zpětný leasing – majetek je odkoupen od vlastníka a zpětně je prodán vlastníkovi na splátky. 4) kaptivní leasing – poskytuje výrobce prostřednictvím své leasingové společnosti

6  Na leasing lze koupit spotřební zboží, nejčastěji se využívá pro financování koupě automobilů.  Leasingové splátky jsou daňově uznatelné náklady. To znamená, že snižují základ pro výpočet daně z příjmů, což je výhodné pro podnikatele.

7  výše RPSN (roční procentní náklady úroků)  poměr mezi skutečnou cenou zboží a celkovou částkou, kterou za něj zaplatíme prostřednictvím leasingu  výše první splátky = akontace - v procentech

8 * První splátka v leasingu * Procentní část ceny, kterou musí zákazník zaplatit před začátkem splácení zbývající části ceny. Např. 50 % ceny vozu při leasingu atd. * Čím vyšší akontace se zaplatí, tím menší jsou následující splátky nebo kratší splátkové období.

9  vybrání správné leasingové společnosti (podle referencí o společnosti v obchodním rejstříku)  uzavření leasingové smlouvy  zaplacení akontace (zpravidla ve výši 30% z ceny zboží)  pronajmutí a využívání zboží včetně placení pravidelných splátek  Po skončení leasingu, který si domlouváme na počet měsíců (např. 84 měsíců), nám pronajímatel za zbytkovou cenu zboží odprodá.

10 * Paní Mirka si hodlá pořídit nové auto, ale nemá celkovou částku Kč. Využije tedy leasingu a vybraná leasingová společnost jí poskytne tyto podmínky: * A) akontace 20 % * B) 48 měsíčních splátek * C) bez havarijního pojištění a povinného ručení auta Jaká bude měsíční splátka paní Mirky? Pořizovací cena auta Akontace Poplatek za uzavření smlouvy4 165 Pravidelná měsíční splátka????? Kupní cena na konci leasingu1 190

11 * Na internetu existuje mnoho kalkulátorů, které jsou schopné vypočítat podle zadaných parametrů výši splátky i kolik přeplatíme proti původní ceně zboží. * Např. leasingu.php?cena= &akontacia=30&mesiac=36&zosta tok=1+000%2C00&navysenie=1%2C10

12

13

14 Nejděte slovo, které na smlouvu nepatří!

15 * Pan Hnátek si vybral auto v hodnotě Kč. * Kolik % tvořila akontace, když mohl zaplatit jako první splátku Kč. * Kolik musel doplatit a kolik splátek mu zbývalo, když mohl platit 7 500Kč? * Paní Jecháčková si v bazaru vybrala auto za Kč, akontace tvořila 20%, roční pojištění a RPSN 9%. * Kolik činila její měsíční splátka, když si vybrala leasing na 3 roky.

16 * Rodina Komárkova zaplatila za leasing vozu celkem , leasingový koeficient tvoří číslo 1, 143. * Kolik byla původní cena auta? * Aleš si ušetřil na vůz celkem , ale vybral si takový jehož cena byla Kč. * Kolik mu zbude zaplatit leasingem? * Alešův plat není vysoký, proto bude moci platit pouze Kč splátku. Kolik splátek bude muset ještě zaplatit? Měsíce zaokrouhlete a vypočítejte poslední splátku.

17 * KAŠOVÁ, Jitka a Lukáš ISTENČIN. Výchova k finanční gramotnosti: učebnice pro základní školy a víceletá gymnázia. 1. vydání. Plzeň: Nakladatelství Fraus, ISBN S * JAKEŠ, Petr. Finanční gramotnost pro druhý stupeň základní školy. 1. vyd. Praha: Fortuna, 2011, 4 sv. ISBN S. 89. * * * leasingu.php leasingu.php *


Stáhnout ppt "VY_62_INOVACE_17.02.70. Název výukového materiálu: Je leasing výhodný způsob pořízení majetku? Autor: Mgr. Pavla Rosyvková Datum: Duben 2013 Předmět:"

Podobné prezentace


Reklamy Google