Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Lipidy Dostupné z Metodického portálu ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Lipidy Dostupné z Metodického portálu ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým."— Transkript prezentace:

1 Lipidy Dostupné z Metodického portálu ISSN: , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

2 Proč jsou lidé obézní? Mnoho civilizačních chorob dnešní doby, jako např.: obezita, vysoká hladina cholesterolu v krvi, vysoký krevní tlak aj., je způsobeno nadměrnou konzumací potravin obsahujících tuky. Ty spolu s vosky patří do skupiny látek zvaných lipidy. 1

3 Jaké složení mají tuky? Tuky jsou estery vyšších mastných kyselin a glycerolu (propantriolu). Úkol 1: a/ Napiš vzorce kyseliny palmitové, stearové a olejové. b/ Napiš vzorec glycerolu. 2

4 Kontrola úkolu 1 1a/ Kyselina palmitová: C 15 H 31 COOH, kyselina stearová: C 17 H 35 COOH, kyselina olejová: C 17 H 33 COOH. 1b/ Glycerol: CH 2 OH – CHOH – CH 2 OH.

5 Rozdělení tuků podle původu Živočišné tukyRostlinné tuky Zdroje Autor © Mgr. Vlastimil Vaněk

6 Úkol 2: Zdroje tuků Podle snímku 5 napiš, jaké jsou zdroje živočišných a rostlinných tuků.

7 Kontrola úkolu 2 Zdroje živočišných tuků: mléko, maso. Zdroje rostlinných tuků: slunečnice, řepka olejka.

8 Skupenství tuků Podle skupenství lze tuky rozdělit na pevné (máslo, sádlo) a kapalné neboli oleje. Pevný tuk obsahuje nasycené kyseliny, olej kyseliny nenasycené. Oleje jsou zdraví prospěšnější, neboť obsahují méně cholesterolu, jenž se usazuje v cévních stěnách a způsobuje tzv. ucpávání cév. Rostlinné oleje se ztužují, čímž získáváme pevné margaríny (Hera, Stella, Rama). Úkol 3: Jaký je rozdíl mezi nasycenou a nenasycenou kyselinou? 8 Autor © Mgr. Vlastimil Vaněk

9 Kontrola úkolu 3 Nasycená kyselina neobsahuje v uhlíkovém řetězci žádné násobné vazby. Nenasycená kyselina obsahuje v uhlíkovém řetězci dvojné nebo trojné vazby.

10 Vlastnosti tuků Skupinová práce: Pozorujte vlastnosti stolního oleje – barvu, skupenství a zápach. Pak nalijte trochu oleje do zkumavky s vodou a do zkumavky s benzinem. Protřepejte je a pozorujte. A/ Olej B/ Voda + olej C/ Benzin + olej A BC Autor © Mgr. Vlastimil Vaněk

11 Úkol 4: Vlastnosti stolního oleje Svá pozorování zapište do tabulky.

12 Kontrola úkolu 4

13 Význam tuků Tuky jsou důležitou složkou potravy. Chrání organismus před ztrátou tělesné teploty, usnadňují vstřebávání vitamínů a podílejí se na tvorbě hormonů. Měly by však tvořit jen 30 – 35 % denní dávky živin. Rostlinné tuky jsou obsaženy v olejích, semenech, oříšcích. Živočišné tuky jsou máslo a sádlo. Obsaženy jsou v masných i mléčných výrobcích.

14 Úkol 5: Obsah tuků v potravinách Který druh potravin má v tabulce na snímku 13 nejméně tuku?

15 Kontrola úkolu 5 Nejméně tuků obsahuje ovoce a zelenina.

16 Vosky Vosky jsou estery vyšších mastných kyselin a vyšších jednosytných alkoholů. U rostlin je lze najít na povrchu těla v tenké ochranné vrstvě (kutikula), která je chrání před vysycháním a průnikem choroboplodných zárodků, u živočichů obvykle v srsti, kde brání jejímu promáčení. Včelí vosk slouží včelám k ukládání medu a pylu a k vývoji včelího plodu. Autor © Mgr. Vlastimil Vaněk

17 Vosky rostlinné a živočišné Vosky ←rostlinné Vosky živočišné ↑ 13 12

18 Úkol 6: Výskyt vosků v přírodě Podle snímku 16 napiš: a/ Jak se nazývají dvě známé rostliny pokryté vrstvou vosku. b/ Jak se jmenuje včelí produkt a vosk obsažený v srsti ovcí používaný k výrobě mastí.

19 Kontrola úkolu 6 a/ Rostliny pokryté vrstvou vosku: voskovka (obr. 9) a aloe vera (obr. 10). b/ Včelí produkt je včelí vosk (obr. 11), vosk obsažený v srsti ovcí je lanolin (obr. 12).

20 Co se vyrábí z vosku? Úkol 7: Napiš, co se vyrábí z vosku E901 Autor © Mgr. Vlastimil Vaněk

21 Kontrola úkolu 7 Z vosku se vyrábí: svíčky, krémy na boty, masti, lyžařské vosky, leštidla na nábytek a přísada do potravin E 901.

22 Úkol 8: Shrnutí učiva: Tuky jsou …… vyšších mastných kyselin a ……… Zdrojem rostlinných tuků je ………. a ….. olejka. Podle skupenství lze tuky rozdělit na ….. a kapalné neboli …….. Oleje jsou zdraví prospěšnější, neboť obsahují méně ……….. Tuky nejsou rozpustné ve …., zato jsou dobře rozpustné v ……. Vosky lze u rostlin najít na …… těla, u živočichů obvykle v ….., popřípadě slouží včelám k ukládání …., pylu a k vývoji včelího plodu.

23 Kontrola úkolu 8 Tuky jsou estery vyšších mastných kyselin a glycerolu. Zdrojem rostlinných tuků je slunečnice a řepka olejka. Podle skupenství lze tuky rozdělit na pevné a kapalné neboli oleje. Oleje jsou zdraví prospěšnější, neboť obsahují méně cholesterolu. Tuky nejsou rozpustné ve vodě, zato jsou dobře rozpustné v benzinu. Vosky lze u rostlin najít na povrchu těla, u živočichů obvykle v srsti, popřípadě slouží včelám k ukládání medu, pylu a k vývoji včelího plodu.

24 Seznam použitých obrázků: Všechny uveřejněné odkazy [cit ]. Dostupné pod licencí Creative Commons na www: Obrázek 1: Obrázek 2, 3: Obrázek 4: Obrázek 5: Obrázek 8: Obrázek 9: Obrázek 10: Obrázek 11: Obrázek 12: Obrázek 14: Obrázek 15: Všechny uveřejněné odkazy [cit ]. Dostupné pod licencí Public domain na www: Obrázek 6: Obrázek 7: Obrázek 13, 16: Obrázek 17: Ostatní obrázky pochází z vlastních zdrojů autora prezentace - Mgr. Vlastimila Vaňka. Dostupné z Metodického portálu ISSN: , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.


Stáhnout ppt "Lipidy Dostupné z Metodického portálu ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým."

Podobné prezentace


Reklamy Google