Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Diskusní seminář za účasti ministra zemědělství Ing. Ivana Fuksy 26.8.2010, České Budějovice.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Diskusní seminář za účasti ministra zemědělství Ing. Ivana Fuksy 26.8.2010, České Budějovice."— Transkript prezentace:

1 Diskusní seminář za účasti ministra zemědělství Ing. Ivana Fuksy , České Budějovice

2 Co je zatěžující byrokracie ? Úřednické nebo politické rozhodnutí, které věcně nikomu nic nepřináší a bere čas podnikatelům, poplatníkům i úředníkům a je jen alibismem Takové opatření, které snižuje konkurenceschopnost českého zemědělství a znamená pro všechny další náklady a investice Takové opatření, které bere chuť do podnikání a odrazuje

3 Snížení byrokracie – jak na to ? Nižší rozpočet = méně úředníků, větší efektivita Nižší platby za veřejnou objednávku = méně požadavků a počtu i rozsahu kontrol na zemědělce Odhalování a likvidace byrokracie již v zárodku – změna v systému přípravy nové legislativy …….

4 Antibyrokratická komise Zřízena v březnu 2008 Petrem Gandalovičem Jednání se SRS, SVS, ÚKZÚZ, SZIF, PGRLF, PF, Mze, ČMSCH,… Shoda a zájem většiny nevládních organizací, zástupci pracují zdarma, protože MÁ TO SMYSL ! vyřešeno kolem 70 podnětů (novely legislativy, vyhl. na prodej ze dvora, změna přístupu úředníků) Předpoklady: - poradní orgán se silným mandátem - výstupy do porady ministra - součást vnitřního PŘ na Mze - právní servis

5 Obecné požadavky sedláků Nepřekračovat počty kontrol nad rámec požadavků EU – snížit preventivní oblast odstranit „JAKO“ plnění nereálných a zbytečných požadavků a systém „JAKO“ kontrol (viz ochrana včel při použití POR) Pouze účelné a věcné požadavky – české specifikum: širší výklady evropské legislativy Moderní evropský stát v 21. století používá data z navzájem propojených veřejných registrů a neobtěžuje poplatníky (viz zbytečná prohlášení krmivářských a potravinářských podniků)

6 Několik konkrétních návrhů Mze se chová účelně a ekonomicky - vystačí si pouze s jednou kontrolní organizaci, která zajišťuje komplexní dozor - úspora lidí i peněz bez vlivu na akceschopnost - kompetence se nepřekrývají ani nechybí - odstranění rivality, orgány si nevymýšlí pro sebe práci Stát neklade překážky přirozeným obchodním cestám a poptávce: - podporuje realizaci výrobků s přidanou hodnotou, regionální potraviny, prodej a zpracování ze dvora, rozvoz k zákazníkům – požadavky úměrné velikosti produkce a možnému riziku

7 …a mohli bychom pokračovat Ministr vydá a garantuje Chartu práv farmáře Ministr se nebude bát prosazovat zjednodušení i do evropské legislativy Všechny metodické pokyny jsou veřejné PRV - Žadatel v potížích může využít odvolací komisi – důstojný a institucionalizovaný proces ČIŽP nebude v kontrolách v rámci cross-compliance Kontroly hygieny mléčných automatů jsou zbytečné…….

8 Soutěž o Byrokrata roku! Upozornění na problém netradiční formou Sběr podnětů během roku Hitparáda 10 NEJABSURDNĚJŠÍCH povinností, evidencí, protokolů, žádostí, hlášení, zákazů, povolení….. Vyhlášení „vítěze“ a předání originální ceny řediteli nejbyrokratičtějšího úřadu (v prosinci na Farmě roku)

9 Asociace soukromého zemědělství ČR 9 z 10 sedláků varuje: Byrokracie je návyková a neškodí jen zdraví, ale všem a všemu! (….a proto se jí v Evropě tak dobře daří ) ZRUŠME JI !!!

10 Diskusní seminář za účasti ministra zemědělství Ing. Ivana Fuksy , České Budějovice


Stáhnout ppt "Diskusní seminář za účasti ministra zemědělství Ing. Ivana Fuksy 26.8.2010, České Budějovice."

Podobné prezentace


Reklamy Google