Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

AIA Akademická informační agentura a možnosti studia v zemích Asie, Afriky a Latinské Ameriky Zpracovala: Eva Jermanová.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "AIA Akademická informační agentura a možnosti studia v zemích Asie, Afriky a Latinské Ameriky Zpracovala: Eva Jermanová."— Transkript prezentace:

1 AIA Akademická informační agentura a možnosti studia v zemích Asie, Afriky a Latinské Ameriky Zpracovala: Eva Jermanová

2 Dvoustranné mezinárodní smlouvy Kulturní dohody, prováděcí programy ke kulturním dohodám, resortní smlouvy s partnerskými ministerstvy… Nabídka závisí na uzavření a platnosti smlouvymezi ČR a danou zemí.

3 Na akademický rok 2016/2017 jsou nabízena stipendia do 35 zemí světa

4 Stipendia na akademický rok 2016/2017 – mimo Evropu a v Evropě Albánie Egypt Izrael Lotyšsko Mongol- sko RumunskoŠpanělsko Argentina Estonsko Japonsko Maďarsko NěmeckoRuskoŠvédsko Belgie - Francouzské společenství Francie KLDR Makedonie Peru Řecko Švýcarsko Bulharsko Chorvatsko Korejská republika MaltaPolskoSlovenskoUkrajina Čína Itálie Litva Mexiko PortugalskoSlovinsko Vietnam

5 PODMÍNKY

6 Podmínky pro uchazeče o stipendium Nabídka je určena pro studenty a pedagogy veřejných vysokých škol v ČR. aktivněJe nutné aktivně si vyhledat zahraniční VŠ v souvislosti se svým studijním oborem. Délka pobytu (většinou do 1 akademického roku), počet míst a další podmínky vyplývají z příslušné bilaterální smlouvy.

7 ZVEŘEJNĚNÍ NABÍDKY

8 Na webu AIA: mezinárodní smlouvy – VŠ stipendia Kompletní nabídka stipendijních pobytů na základě mezinárodních smluv Podklady: MŠMT, zahraniční partneři Aktualizace vždy před začátkem akademického roku Aktualizované nebo nové nabídky rovněž rozesíláme e-mailem na školy

9 DRUHY POBYTŮ

10 Druhy pobytů – nejčastěji: Studijní pobyty pro studenty BSP / MSP / DSP Letní jazykové kursy Výzkumné/přednáškové pobyty pro VŠ učitele Nabídka závisí na konkrétní bilaterální smlouvě. Výjimečně může být druh pobytu zaměřen i na určitý obor (sinologie, agroforestrie).

11 2 typy nabídky: VÝBĚROVÁ ŘÍZENÍ A ROZPIS KVÓT

12 VÝBĚROVÁ ŘÍZENÍ: pro všechny Stipendijní místa nejsou přidělena konkrétním školám. Přihlášky podávají zájemci ze všech veřejných VŠ prostřednictvím AIA. výběrová komiseNominace provádí výběrová komise: zástupci zahraničního partnera a MŠMT, případně i odborníci z dalších institucí.

13 ROZPIS KVÓT: pro určené školy Stipendijní místa do konkrétních zemí MŠMT přidělí určitý počet míst jednotlivým veřejným vysokým školám Přihlášky:Přihlášky: prostřednictvím rektorátů, v dřívějším termínu stanoveném školou O nominacích svých uchazečů rozhoduje škola

14 ČÍNA Ujednání o školských výměnách mezi MŠMT ČR a MŠ ČLR na léta 2016 – 2019 Číslo článku Druh pobytu (komu je určen, obory) Věkov ý limit Požadovan ý jazyk Přijímající organizace Úhrada cestovnéh o Úhrada pobytu Nabízená stipendia místa (M), roky (r), měsíce (m), týdny (t), dny (d) Délka pobytu roky (r), semestry (s), měsíce (m), týdny (t), dny (d) Jiné údaje Termín odevzdání přihlášek 1 Studijní pobyty pro studenty MSP a DSP, přednostně pro studenty jiných než sinologických oborů angličtina, čínština výhodou MŠ ČLRVŠ MŠMT ČR 90 m5-10 m11. 12. 2015 ČÍNA Ujednání o školských výměnách mezi MŠMT ČR a MŠ ČLR na léta 2016 - 2019. Číslo článku Druh pobytu (komu je určen, obory) Věkový limit Požadovaný jazyk Přijímající organizace Úhrada cestovného Úhrada pobytu Nabízená stipendia místa (M), roky (r), měsíce (m), týdny (t), dny (d) Délka pobytu roky (r), semestry (s), měsíce (m), týdny (t), dny (d) Termín odevzdání přihlášek Počet míst pro vysokou školu UK Praha MU Brno UP Olomouc SU Opava UJEP Ústí n. Labem JČU Č. Budějovice ZČU Plzeň OU Ostrava Univerzita Hr. Králové VFU Brno VŠE Praha ČVUT Praha VUT Brno TU Liberec VŠB-TU Ostrava VŠCHT Praha Univerzita Pardubice ČZU Praha MZLU Brno AMU Praha AVU Praha VŠUP Praha JAMU Brno UTB Zlín VŠP Jihlava 1 Studijní pobyty pro studenty oboru sinologie Čínština MŠ ČLR VŠ MŠMT ČR 160 m5- 31.12. 2015 736 3 Letní kurzy čínštiny v ČLR v roce 2016 pro učitele čínštiny Čínština MŠ ČLR VŠ MŠ ČLR 4 M4 t 31.12. 2015 112 ROZPIS KVÓT VÝBĚROVÁ ŘÍZENÍ

15 PŘIHLÁŠKY, TERMÍNY

16 S předstihem Přihlášky se podávají v akademickém roce, který předchází roku plánované realizace stipendijního pobytu. Termíny odevzdání přihlášek do jednotlivých zemí se liší. Zveřejňovány jsou na začátku akademického roku. Nejvíce termínů je do konce kalendářního roku.

17 DOKUMENTACE

18 Návrh na vyslání, motivační dopis, akceptační dopis… Přihláška: vytištěný formulář Návrh na vyslání / Žádost o přiznání stipendia Návrh na vyslání / Žádost o přiznání stipendia 1) potvrzený zahraničním oddělením VŠ 2) doplněný o další materiály dle požadavků jednotlivých zemí (vždy uvedeny u konkrétní nabídky) Stručný popis dokumentů nejčastěji vyžadovaných jako příloha k přihlášce je na webu AIA.

19 NÁKLADY

20 Bude to stačit? Výše stipendiaVýše stipendia - různá podle cílové země Mělo by pokrýt životní náklady i školné Úhrada cestovnéhoÚhrada cestovného - většinouze strany ČR Refundace prostřednictvím VŠ VŠ čtvrtletně žádají o refundaci MŠMT Postup popsán na webu AIA: cestovné

21 ZAHRANIČNÍ STUDENTI

22 Státní příslušnost zejména u zemí mimo EUV bilaterální smlouvě může být explicitně stanovena podmínka státní příslušnosti (zejména u zemí mimo EU). Tato informace pak bývá uvedena u zveřejněné nabídky konkrétní země (například Argentina, Japonsko).

23 ÚSPĚŠNOST

24 Má to smysl! Poptávka sice převyšuje nabídku, kvalitní kandidáti však zpravidla uspějí Důležitá je motivace a včasná příprava Přihlášek lze podat i více a vycestovat lze také opakovaně

25 JINÁ STIPENDIA A DALŠÍ NABÍDKY KE STUDIU V ZAHRANIČÍ

26 Nabídky mimo rámec mezinárodních smluv Další studijní nabídky – VŠ Web AIA: Další studijní nabídky – VŠ Plná nebo částečná stipendia nabízená nadacemi, školami a dalšími subjekty Kontakty na různé zahraniční vzdělávací instituce AIA pouze zveřejňuje nabídky těchto subjektů, zájemci se informují na uvedených kontaktech.

27 DOTAZY A KONZULTACE

28 Poradíme… Ke konkrétním stipendijním nabídkám poskytujeme poradenský servis. aia@dzs.cz Napište nám: aia@dzs.cz

29 Děkujeme za pozornost. www.dzs.cz www.zahranici-stipendium.cz


Stáhnout ppt "AIA Akademická informační agentura a možnosti studia v zemích Asie, Afriky a Latinské Ameriky Zpracovala: Eva Jermanová."

Podobné prezentace


Reklamy Google