Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

FINANČNÍ GRAMOTNOST INVESTOVÁNÍ ZPRACOVALA: MGR. IVA NOVOTNÁ SPECIÁLNÍ ZÁKLADNÍ ŠKOLA, ČESKÁ KAMENICE, JAKUBSKÉ NÁM. 113, PŘÍSPĚVKOVÁ ORGANIZACE.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "FINANČNÍ GRAMOTNOST INVESTOVÁNÍ ZPRACOVALA: MGR. IVA NOVOTNÁ SPECIÁLNÍ ZÁKLADNÍ ŠKOLA, ČESKÁ KAMENICE, JAKUBSKÉ NÁM. 113, PŘÍSPĚVKOVÁ ORGANIZACE."— Transkript prezentace:

1 FINANČNÍ GRAMOTNOST INVESTOVÁNÍ ZPRACOVALA: MGR. IVA NOVOTNÁ SPECIÁLNÍ ZÁKLADNÍ ŠKOLA, ČESKÁ KAMENICE, JAKUBSKÉ NÁM. 113, PŘÍSPĚVKOVÁ ORGANIZACE

2 Název projektu Moderní škola Registrační číslo projektu CZ.1.07/1.4.00/21.3202 Označení klíčové aktivity VY_3/2_INOVACE_22_FG_19 Předmět FINANČNÍ FRAMOTNOST Téma Investování Autor Mgr. Iva Novotná AnotaceSeznámení s možnostmi investování Očekávané výstupyOrientovat se v možných nástrojích investování Jazykčeština Druh učebního materiáluPOWER POINT Cílová skupina/ročníkžák Spec. ZŠ/6. - 9. ročník Cíl prezentaceZískání nových informací a prohloubení znalostí žáků Časová dotace20 minut Vytvořeno (škola, dne)Speciální základní škola, Česká Kamenice, Jakubské nám. 113, p. o., 02. 03. 2013 SPECIÁLNÍ ZÁKLADNÍ ŠKOLA, ČESKÁ KAMENICE, JAKUBSKÉ NÁM. 113, PŘÍSPĚVKOVÁ ORGANIZACE

3 INVESTOVÁNÍ Investování znamená odložit si dnes prostředky tak, aby neztratily svou hodnotu nebo aby jejich hodnota časem ještě vzrostla.

4 DRUHY INVESTOVÁNÍ termínované vklady stavební spoření podílové fondy akcie komodity nemovitosti životní pojistky

5 INVESTI Č NÍ TROJÚHELNÍK  Investiční trojúhelník Investiční trojúhelník  Výnos – je peněžní částka, kterou investice získala z veškerých svých činností za určité období  Likvidita – je schopnost proměnit investici na hotové peníze.  Riziko – znamená možnou ztrátu při investování Obecně platí: Čím vyšší je výnos, tím větší je riziko ztráty. Čím menší je riziko ztráty, tím nižší je výnos.

6 INVESTI Č NÍ ZÁSADY  Nesázejte vše na jednu kartu! Je dobré rozptýlit své investice do více produktů, tj. diverzifikovat.  Emoce stranou! Řiďte se proto raději rozumem.  Počítejte s neúspěchy! Ne vždy musí vše vyjít podle vašich představ.  Nedělejte unáhlená rozhodnutí! Je vždy dobré investici nejprve dobře promyslet.  Nepřeceňujte své investiční síly! Nechte si vždy určitou finanční rezervu pro případ náhlých, nenadálých výdajů.  Pamatujte na riziko! Každá investice sebou nese určité riziko, ať už větší či menší.

7 TERMÍNOVANÝ VKLAD  Termínovaný vklad je druh bankovního účtu určený ke garantovanému zúročení vkladu.  Sjednává se na předem vymezenou dobu (několik dní až několik let) a na sjednaný úrok.  Sjednaný úrok může být vyjádřen finanční částkou, jako příplatek k základní bankovní úrokové sazbě nebo jako aktuální bankovní sazba pro dané parametry účtu.

8 STAVEBNÍ SPO Ř ENÍ  Stavební spoření je typ spoření se státní podporou, které umožňuje obyvatelům řešit a realizovat bytovou otázku.  Stavební spoření vytváří podmínky pro tvorbu vlastního kapitálu a tak financování vlastního bydlení.  Stavební spoření má výhodné podmínky spoření a umožňuje účastníkům spoření využití výhodný úvěr na řešení bydlení.

9 PODÍLOVÝ FOND  Podílový fond je nástrojem, který se využívá k investičním operacím, je jakýmsi souborem majetku.  Rozděluje se do několika kategorií, podle účelu, investiční strategie, cílové skupiny investorů a podle způsobů řízení.  Podílový fond nemá právní subjektivitu.  Je spravován investičními společnostmi, které řídí jejich fungování.  Základní jednotkou fondu je podílový list.  Držitel podílových listů (investor) se nazývá podílníkem fondu.  Fyzické osoby jsou dle zákona osvobozeny od daně z příjmu z výnosu cenných papírů, jsou-li drženy alespoň 6 měsíců.

10 AKCIE  Akcie je cenný papír, který potvrzuje, že jeho majitel je akcionář.  Akcionář je ten, kdo vložil určitý majetkový podíl (kapitál) do akciové společnosti.  Akcionář je oprávněn podílet se na zisku společnosti formou dividendy a účastnit se na řízení společnosti (hlasovat na valné hromadě, případně se podílet na likvidačním zůstatku společnosti v případě likvidace.  Za závazky společnosti akcionáři neručí.  S některými akciemi se obchoduje na burzách cenných papírů, kde se tak určuje i jejich cena - v rámci nabídky a poptávky.

11 KOMODITY  Komodity jsou produkty jednotné hodnoty a kvality vyráběné ve velkém množství mnoha různými výrobci.  Aby bylo možné s komoditami obchodovat, jsou na každém trhu určeny vlastnosti a obchodovatelné množství komodity.  Druhy komodit: ropa, zemní plyn, uran měď, zlato stříbro, platina kukuřice, sójové boby, kakao, káva, bavlna vepřové maso

12 NEMOVITOSTI  Nemovitost je pozemek nebo stavba, spojená se zemí pevným základem.  Může to být dům, chata, garáž, zahrada, pole, park, rybník apod.  Může se také jednat o byt nebo nebytový prostor.

13 Ž IVOTNÍ POJISTKY  Životní pojistka, slouží k zajištění proti nečekaným životním situacím, doplněná o investice do otevřených podílových fondů.  Investiční životní pojištění (IŽP) má vysoké náklady.

14 POUŽITÉ ZDROJE microsoft - http://office.microsoft.comhttp://office.microsoft.com http://investice.finance.cz/zacinajici-investor/principy- obchodovani/psychologie/ http://investice.finance.cz/zacinajici-investor/principy- obchodovani/psychologie/ http://cs.wikipedia.org „MATERIÁL JE URČEN PRO BEZPLATNÉ POUŽÍVÁNÍ PRO POTŘEBY VÝUKY A VZDĚLÁVÁNÍ VE VŠECH TYPECH ŠKOL A ŠKOLSKÝCH ZAŘÍZENÍ. JAKÉKOLIV DALŠÍ VYUŽITÍ PODLÉHÁ AUTORSKÉMU ZÁKONU. VEŠKERÁ VLASTNÍ DÍLA AUTORA (FOTOGRAFIE, VIDEA) LZE BEZPLATNĚ DÁLE POUŽÍVAT I ŠÍŘIT PŘI UVEDENÍ AUTOROVA JMÉNA." SPECIÁLNÍ ZÁKLADNÍ ŠKOLA, ČESKÁ KAMENICE, JAKUBSKÉ NÁM. 113, PŘÍSPĚVKOVÁ ORGANIZACE


Stáhnout ppt "FINANČNÍ GRAMOTNOST INVESTOVÁNÍ ZPRACOVALA: MGR. IVA NOVOTNÁ SPECIÁLNÍ ZÁKLADNÍ ŠKOLA, ČESKÁ KAMENICE, JAKUBSKÉ NÁM. 113, PŘÍSPĚVKOVÁ ORGANIZACE."

Podobné prezentace


Reklamy Google