Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

FINANČNÍ GRAMOTNOST INVESTOVÁNÍ ZPRACOVALA: MGR. IVA NOVOTNÁ SPECIÁLNÍ ZÁKLADNÍ ŠKOLA, ČESKÁ KAMENICE, JAKUBSKÉ NÁM. 113, PŘÍSPĚVKOVÁ ORGANIZACE.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "FINANČNÍ GRAMOTNOST INVESTOVÁNÍ ZPRACOVALA: MGR. IVA NOVOTNÁ SPECIÁLNÍ ZÁKLADNÍ ŠKOLA, ČESKÁ KAMENICE, JAKUBSKÉ NÁM. 113, PŘÍSPĚVKOVÁ ORGANIZACE."— Transkript prezentace:

1 FINANČNÍ GRAMOTNOST INVESTOVÁNÍ ZPRACOVALA: MGR. IVA NOVOTNÁ SPECIÁLNÍ ZÁKLADNÍ ŠKOLA, ČESKÁ KAMENICE, JAKUBSKÉ NÁM. 113, PŘÍSPĚVKOVÁ ORGANIZACE

2 Název projektu Moderní škola Registrační číslo projektu CZ.1.07/1.4.00/ Označení klíčové aktivity VY_3/2_INOVACE_22_FG_19 Předmět FINANČNÍ FRAMOTNOST Téma Investování Autor Mgr. Iva Novotná AnotaceSeznámení s možnostmi investování Očekávané výstupyOrientovat se v možných nástrojích investování Jazykčeština Druh učebního materiáluPOWER POINT Cílová skupina/ročníkžák Spec. ZŠ/ ročník Cíl prezentaceZískání nových informací a prohloubení znalostí žáků Časová dotace20 minut Vytvořeno (škola, dne)Speciální základní škola, Česká Kamenice, Jakubské nám. 113, p. o., SPECIÁLNÍ ZÁKLADNÍ ŠKOLA, ČESKÁ KAMENICE, JAKUBSKÉ NÁM. 113, PŘÍSPĚVKOVÁ ORGANIZACE

3 INVESTOVÁNÍ Investování znamená odložit si dnes prostředky tak, aby neztratily svou hodnotu nebo aby jejich hodnota časem ještě vzrostla.

4 DRUHY INVESTOVÁNÍ termínované vklady stavební spoření podílové fondy akcie komodity nemovitosti životní pojistky

5 INVESTI Č NÍ TROJÚHELNÍK  Investiční trojúhelník Investiční trojúhelník  Výnos – je peněžní částka, kterou investice získala z veškerých svých činností za určité období  Likvidita – je schopnost proměnit investici na hotové peníze.  Riziko – znamená možnou ztrátu při investování Obecně platí: Čím vyšší je výnos, tím větší je riziko ztráty. Čím menší je riziko ztráty, tím nižší je výnos.

6 INVESTI Č NÍ ZÁSADY  Nesázejte vše na jednu kartu! Je dobré rozptýlit své investice do více produktů, tj. diverzifikovat.  Emoce stranou! Řiďte se proto raději rozumem.  Počítejte s neúspěchy! Ne vždy musí vše vyjít podle vašich představ.  Nedělejte unáhlená rozhodnutí! Je vždy dobré investici nejprve dobře promyslet.  Nepřeceňujte své investiční síly! Nechte si vždy určitou finanční rezervu pro případ náhlých, nenadálých výdajů.  Pamatujte na riziko! Každá investice sebou nese určité riziko, ať už větší či menší.

7 TERMÍNOVANÝ VKLAD  Termínovaný vklad je druh bankovního účtu určený ke garantovanému zúročení vkladu.  Sjednává se na předem vymezenou dobu (několik dní až několik let) a na sjednaný úrok.  Sjednaný úrok může být vyjádřen finanční částkou, jako příplatek k základní bankovní úrokové sazbě nebo jako aktuální bankovní sazba pro dané parametry účtu.

8 STAVEBNÍ SPO Ř ENÍ  Stavební spoření je typ spoření se státní podporou, které umožňuje obyvatelům řešit a realizovat bytovou otázku.  Stavební spoření vytváří podmínky pro tvorbu vlastního kapitálu a tak financování vlastního bydlení.  Stavební spoření má výhodné podmínky spoření a umožňuje účastníkům spoření využití výhodný úvěr na řešení bydlení.

9 PODÍLOVÝ FOND  Podílový fond je nástrojem, který se využívá k investičním operacím, je jakýmsi souborem majetku.  Rozděluje se do několika kategorií, podle účelu, investiční strategie, cílové skupiny investorů a podle způsobů řízení.  Podílový fond nemá právní subjektivitu.  Je spravován investičními společnostmi, které řídí jejich fungování.  Základní jednotkou fondu je podílový list.  Držitel podílových listů (investor) se nazývá podílníkem fondu.  Fyzické osoby jsou dle zákona osvobozeny od daně z příjmu z výnosu cenných papírů, jsou-li drženy alespoň 6 měsíců.

10 AKCIE  Akcie je cenný papír, který potvrzuje, že jeho majitel je akcionář.  Akcionář je ten, kdo vložil určitý majetkový podíl (kapitál) do akciové společnosti.  Akcionář je oprávněn podílet se na zisku společnosti formou dividendy a účastnit se na řízení společnosti (hlasovat na valné hromadě, případně se podílet na likvidačním zůstatku společnosti v případě likvidace.  Za závazky společnosti akcionáři neručí.  S některými akciemi se obchoduje na burzách cenných papírů, kde se tak určuje i jejich cena - v rámci nabídky a poptávky.

11 KOMODITY  Komodity jsou produkty jednotné hodnoty a kvality vyráběné ve velkém množství mnoha různými výrobci.  Aby bylo možné s komoditami obchodovat, jsou na každém trhu určeny vlastnosti a obchodovatelné množství komodity.  Druhy komodit: ropa, zemní plyn, uran měď, zlato stříbro, platina kukuřice, sójové boby, kakao, káva, bavlna vepřové maso

12 NEMOVITOSTI  Nemovitost je pozemek nebo stavba, spojená se zemí pevným základem.  Může to být dům, chata, garáž, zahrada, pole, park, rybník apod.  Může se také jednat o byt nebo nebytový prostor.

13 Ž IVOTNÍ POJISTKY  Životní pojistka, slouží k zajištění proti nečekaným životním situacím, doplněná o investice do otevřených podílových fondů.  Investiční životní pojištění (IŽP) má vysoké náklady.

14 POUŽITÉ ZDROJE microsoft - obchodovani/psychologie/ obchodovani/psychologie/ „MATERIÁL JE URČEN PRO BEZPLATNÉ POUŽÍVÁNÍ PRO POTŘEBY VÝUKY A VZDĚLÁVÁNÍ VE VŠECH TYPECH ŠKOL A ŠKOLSKÝCH ZAŘÍZENÍ. JAKÉKOLIV DALŠÍ VYUŽITÍ PODLÉHÁ AUTORSKÉMU ZÁKONU. VEŠKERÁ VLASTNÍ DÍLA AUTORA (FOTOGRAFIE, VIDEA) LZE BEZPLATNĚ DÁLE POUŽÍVAT I ŠÍŘIT PŘI UVEDENÍ AUTOROVA JMÉNA." SPECIÁLNÍ ZÁKLADNÍ ŠKOLA, ČESKÁ KAMENICE, JAKUBSKÉ NÁM. 113, PŘÍSPĚVKOVÁ ORGANIZACE


Stáhnout ppt "FINANČNÍ GRAMOTNOST INVESTOVÁNÍ ZPRACOVALA: MGR. IVA NOVOTNÁ SPECIÁLNÍ ZÁKLADNÍ ŠKOLA, ČESKÁ KAMENICE, JAKUBSKÉ NÁM. 113, PŘÍSPĚVKOVÁ ORGANIZACE."

Podobné prezentace


Reklamy Google