Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Léčiva Ch_076_Léčiva a návykové látky_Léčiva Autor: Ing. Mariana Mrázková Škola: Základní škola Slušovice, okres Zlín, příspěvková organizace Registrační.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Léčiva Ch_076_Léčiva a návykové látky_Léčiva Autor: Ing. Mariana Mrázková Škola: Základní škola Slušovice, okres Zlín, příspěvková organizace Registrační."— Transkript prezentace:

1 Léčiva Ch_076_Léčiva a návykové látky_Léčiva Autor: Ing. Mariana Mrázková Škola: Základní škola Slušovice, okres Zlín, příspěvková organizace Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.38/ Název projektu: Modernizace výuky na ZŠ Slušovice, Fryšták, Kašava a Velehrad Tento projekt je spolufinancován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky.

2 Anotace:  Digitální učební materiál je určen pro opakování, upevňování a rozšiřování, seznámení, procvičování a srovnávání učiva 9.ročníku.  Materiál rozvíjí, podporuje, prověřuje, vysvětluje učivo – léčiva a návykové látky.  Je určen pro předmět chemie a ročník devátý.  Tento materiál vznikl ze zápisu autora jako doplňující materiál k učebnici: Novotný,P., za kolektiv. Chemie pro 9.ročník základní školy, SPN a.s., Praha 1998.

3 L É Č I V A

4 Léčivé látky (léčiva) se používají: a) k předcházení chorob (prevence) b) k léčeni chorob c) k ovlivňování funkcí v organismu

5 Léčiva slouží: - k léčení zvířat (veterinární) - k léčení člověka (humánní) - k léčení rostlin (fytopatologická)

6 Léky se prodávají volně nebo na lékařský předpis a to v různé podobě (tablety, roztoky, masti, injekční přípravky apod.).

7 Léčiva podle účinku dělíme na: 1) anestetika – znecitlivující látky (např. k narkóze před operací, trhání zubů apod.) 2) analgetika – zmírňující bolest. Jejich nevýhodou je, že na nich vzniká návykovost; do této skupiny patří i drogy 3) hypnotoka a sedativa – tlumí činnost ústřední nervové soustavy; ve velkých dávkách mají „uspávací“ účinek (hypnotika), v menších dávkách uklidňují (sedativa) 4) chemoterapeutika – jsou toxické (jedovaté) vůči virům, bakteriím, plísním ale v těle člověka nemají škodlivé účinky 5) antipyretika – snižují tělesnou teplotu při horečce

8 Každé léčivo má požadovaný účinek jenom když se užívá v předepsaných dávkách. Nedodržování předpisu může mít zhoubné následky, protože látka, která v malých dávkách léčí, ve větších dávkách se může stát jedem.

9 Výzkumem a vývojem nových léčiv a léků se zabývá farmaceutický průmysl.

10 Použité zdroje: ● Základy chemie 2. Praha: Fortuna, ISBN ● Coldrex HotRem Citron por.plv.sol.10ks-sáčky. Lekarna-vozovna.cz [online] [cit ]. Dostupné z: ?IdKategorie=-1&IdSkupina=-1&IdVyrobce=SMJ ● SUPPOSITORIA GLYCERINI LÉČIVA rct sup 10x2.06gm. Zacpa.heureka.cz [online] [cit ]. Dostupné z: ● Heparoid Léčiva drm.crm.1x30g. [online] [cit ]. Dostupné z: ● Ostatní léčiva. Boiron.cz [online] [cit ]. Dostupné z: leciva ● Espumisan 50cps. [online] [cit ]. Dostupné z: ● Úlevová a dlouhodobá moderní léčba astmatu - léčiva, trendy. [online] [cit ]. Dostupné z: postupy/ulevova-a-dlouhodoba-moderni-lecba-astmatu-leciva-trendy ● Farmaceutický průmysl v Brně zůstane, část Plivy-Lachemy koupili Němci. Byznys.lidovky.cz [online] [cit ]. Dostupné z: cast-plivy-lachemy-koupili-nemci-1ml-/firmy-trhy.aspx?c=A091005_105223_firmy-trhy_nev


Stáhnout ppt "Léčiva Ch_076_Léčiva a návykové látky_Léčiva Autor: Ing. Mariana Mrázková Škola: Základní škola Slušovice, okres Zlín, příspěvková organizace Registrační."

Podobné prezentace


Reklamy Google